Природа, мир и вкусна храна околу Истанбул! Село Гарипче и село Румелифенери

Овие две села наликуваат на Источно Црно Море крајбрежни села, со нивниот чист воздух, спокојство и мирна природа. На северниот дел од Истанбул, каде што Босфорот се проширува и го гушка морето, на местото каде што завршува копното и почнува морето; место на кое никогаш не му недостигаат североисточни ветрови и студ во зима, а жестоките лета не мачат, има две села, многу зелена   многу синаРумелифенери   Село Гарипче. Ги препорачуваме на оние кои се уште не ги посетиле. Во Истанбул, секое патување на далечина е авантура, а да се направи чекор за да се започне оваа авантура е секогаш карпест пат, особено кога треба да се тргне не поради потреба, туку поради екскурзија. Тргнавме за Румелифенери во топол и жежок ден во Истанбул. Наскоро ќе се развеселиме со свеж воздух, полн со кислород и јод. Но, прво ќе застанеме во селото Гарипче.

Селото Гарипче е нашата прва станица

Откако ќе помине Sariyer, на добро асфалтиран пат со многу кривини, наидуваме на одѕив во селото Гарипче. Селото, што приближно има 70 or 80 куќи, сега лежи под нас. Полудрвени куќи на Црното Море се протегаат по двете падини. Во постарите времиња, кога немаше пат и можеше да се стигне до Сариер само по море, селскиот живот беше многу исклучен од надворешниот свет. Името на селото'чудно'(сиромашен, мизерен) потекнува од овој изолиран живот во селото живеело долго време. Меѓутоа, денес е многу лесно да се стигне до селото со вашиот автомобил или со автобус што доаѓа на секои 35 минути. Селото Гарипче, со жители речиси целосно од регионот на Црното Море, успеа да ја зачува својата природа и амбиент. Една од причините за ваквата состојба е што селото е заштитено подрачје. Мора да добиете дозвола дури и да го поправите вашиот покрив, а камоли да изградите нова куќа. Веднаш лево, стои на 500 години Џеновски замок. Замокот сè уште опстојува со своите заоблени ѕидови, скалести сечи и визби, иако изгледа негрижено и неуредно поради трагачите по богатство. Замокот има а морска панорама, а се планира да се пренамени во ан подводен музејm во иднина.

на центарот на селото, кој наликува на традиционален селски круг, стои токму на брегот. Овде, се јавуваме во рибниот ресторан Garipçe Aydın кој го води Али Огуз. Местото во кое редовни станаа бизнисмени, автори, многу истражувачи од академската средина, е семеен ресторан кој не служи алкохол. Тие нудат секојдневен избор на риби што ги ловат во сопствените чамци. Во летниот период обично се среќаваат бариња, скорпијани риби, коњски скуша и црвен пенџер со пруги. Зимно време има барбун, калкул, сина риба, бонито, крупна коскена и сардела. Местото е познато по рибните супи и сарделата со мајчина душица. За време на викендите има и услуга за бранч. за 'михлама„Колот сирењето“ од кое доаѓа Трабзон, и со 'çökelek" (урда) и "ацука' (паста од орев) произведена во с Црноморски појадок се подготвува. Друг познат ресторан во селото Гарипче е ресторанот Асма Алти. Овој ресторан, со својата градина под винова лоза, каде што Истанбулците доаѓаат да појадуваат - особено во лето - ги пречекува своите гости во зима, во куќа во која има Пекарска печка стара 135 години. Овој ресторан, кој го формира своето рибно мени според сезоната, е познат по своето услуга за појадок. Ресторанот „Асма Алти“ нуди одличен појадок со безброј избор, вклучувајќи мармалад од круша од Кастамону, мармалад од шипка од Токат, мед од мајчина душица од Дача, акука, пченкарен леб и „михлама“. Го оставаме зад себе селото Гарипче, напоменувајќи дека тука апсолутно треба да појадуваме за викенд.

Првото село на банката Румели: селото Румелифенери

Селото Румелифенери, кое ги поздравува пловилата кои влегуваат во Босфорот од Црното Море, наликува на шармантната Црноморско село каде се редат рибарските чамци. Светилникот, кој бил основан од француската in 1856 и го дал своето име на селото, е еден од двата симболи на селото, заедно со замокот Румелифенери. Веднаш на дното на кулата на светилникот, кој ги води пловилата што минуваат низ Црното Море со опсегот на видливост кој се протега до 18 милји, постои гробница Салтук Баба која и денес може да се посети. Замокот Румелифенери е место каде што минувачите дишат во ветерот од Црното Море со мирис на море, додека уживаат во панорама. Во селото Румелифенери се забранети градежни активности за да се спречи пренаселување. Еднаш а грчко село, селото Румелифенери е место каде се собираат претежно жители од Црноморскиот регион, исто како и селото Гарипче. Го бараме старото грчки куќи но повеќето од нив биле уништени. На падините на заливите, неколку километри надвор од градот, градилиштата на комплекси на летниковци привлекуваат внимание.

Најпознатиот ресторан на Румелифенери е Ресторан Роке токму на брановите во пристаништето. Ресторан Роке, управуван од Сејхан Каран, го зема своето име од 'рокетаКарпите на пристаништето. Ресторан Роке е скоро 20 години и можете да седите во неговата градина во лето. Секојдневно купуваат риба од чамците што се закотвуваат на пристаништето. Ова семејно претпријатие, управувана само од жени, со години ги опслужува своите редовни. За оние кои сакаат да го посетат селото Румелифенери и да поминат неколку дена таму, нема друга алтернатива за сместување освен клубот Голден Бич. Се наоѓа на неколку километри од центарот, Клубот Голден Бич е во заливот Мармарач на 220 хектари на земја. Тоа е добра алтернатива, со сопствен залив и плажа, за оние кои сакаат да пливаат без да одат премногу далеку од Истанбул. Исто така, за оние кои сакаат некоја акција, постојат АТВ тури до езерото 10 километри подалеку, сафари туривелосипед   кану алтернативи. Во Клуб Голден Бич, можете да престојувате во бутик хотелот како и во слатките бунгалови расфрлани по падината зад плажата. Бунгаловите во зима ги пречекуваат своите гости кои сакаат да побегнат од Истанбул и да најдат мир во шумата покрај морето и да уживаат во топлината на костените на шпоретот. По пенлив, диво ветровито и радосен ден, го оставаме зад себе селото Румелифенери. При завршувањето на денот во кој јадевме риба со мирис на јод, водевме радосни муабети, шетавме, но не чувствувавме умор, застанавме покрај патот до Сариер и грицкавме капини; и ги направивме нашите фотографии свртени со лицето на убавата панорама гледајќи надолу кон влезот на Босфорот. А потоа тргнавме да бидеме дел од хаотичниот живот во градот. Но, знаеме дека нашите патишта ќе се вкрстат овде кога ќе посакаме да побегнеме од хаосот на Истанбул за да живееме во осаменост, спокојство и природа.

Селото Гарипче и Румели Фенери се прекрасни избори за викенд, но погрижете се да ги проверите настаните што се случуваат во Истанбул овој викенд пред да направите планови!