Фудбалот во Турција е нешто што навистина го сакаат сите без разлика на нивната возраст или пол. Всушност, фудбалот во Турција датира од 19 век кога некои Англичани почнале да го играат и на неговиот почеток и за време на Отоманската империја било забрането на Турците да го играат поради непозната причина, така што само Англичаните, Грците и Арманците биле дозволени. да го игра. Бидејќи љубовта кон оваа игра брзо растеше во срцата на Турк, таа ја надмина љубовта кон султанот и оттогаш, фудбалот официјално стана дозволено да се игра и стана поорганизиран.

Сега, Турците се луди по фудбалот, а градот Истанбул е град на трите најдобри фудбалски клубови во земјата.

Бешикташ јк:

Клубот Бешикташ Јк е основан во 1904 година, но почна да постигнува поголеми успеси на полето на фудбалот во 1911 година, играчите и членовите на Бешикташ ЈК носеа црвено-бели дресови, но подоцна решија да преминат во црно-бело за да се потсетат на загубите. на Балканските војни.

Црните орли (како што се нарекуваат локално) го освоија шампионот на лигата на Истанбул за прв пат во 1924 година, но за жал, тие не можеа да направат уште една победа до 1940-тите. Севкупно, црните орли освоија 13 турски титули и 8 турски купови од официјалното започнување на турската професионална лига.

Нивниот стадион се наоѓа веднаш до Босфор и се вика Стадион Инону, а за навивачите на Бешикташ ЈК се знае дека се луди и запаливи, не е совет да се плеткаш со некој од нив.

Фенербахче ск:

Клубот Фенербахче СК е основан во 1907 година од локални играчи од округот Кадикој и е познато дека е „Турски народен тим“ бидејќи од своето основање победил во многу натпревари над тимовите кои биле формирани со окупација на странци.

Овој клуб има освоено многу титули низ годините, 19 титули во суперлига, 6 турски купови и 9 турски супер купови и од неговото основање, клубот ги има и сè уште ги игра своите игри на својот главен стадион (стадион Шукру Сарачоглу) во областа Кадикој во анадолската страна на Истанбул.

Еве еден факт: незаборавен ден во турскиот календар е 23 февруари 1934 година кога Фенербахче играше против Галатасари. Тоа беа првите фудбалски немири на кои Истанбул беше сведок за време на натпреварот помеѓу овие два клуба, работите тргнаа навистина насилно. И од тоа време до сега, дербито Фенербахче против Галатасари е пеколен ден за Истанбул.

Галатасарај ск:

Лавовите, и најдобриот фудбалски клуб во турската лига. Клубот Галатасарај СК е основан во 1905 година од неговиот прв претседател Али Сами Јен, кој е исто така ученик на средното училиште Галатасарај, основана во 1481 година. има рекорд од 68 трофеи, вклучувајќи 20 титули во суперлига, 16 турски купови, 13 турски супер купови, но едно од најпочитуваните достигнувања на лавовите е освојувањето на клубот на УЕФА во 2000 година без изгубена ниту една од нивните натпревари и големата победа на суперкупот на УЕФА. куп победувајќи го шампионот Реал Мадрид. Од нив Галатасарај не можеше да го повтори тоа што го направи, но сепак е најценетиот клуб во Турција поради тоа што има рекорд дали во турските лиги или меѓународни лиги.

Истанбул башакшехир фк:

За жал, овој клуб помина низ многу омраза и тоа всушност никому не му се допаѓа. Клубот Истанбул Башакшехир ФК првично беше наречен Истанбул ББ клуб кој е во сопственост на општината Истанбул. Почна да игра во аматерската лига се додека не се најдоа да играат во професионалната лига во 1996 година, но тажното нешто за овие клубови е што немаат навивачи! Нивниот главен стадион може да собере до 82000 навивачи, но тој никогаш не бил полн и секогаш празен.

Во 2014 година клубовите официјално беа именувани како клуб Истанбул Башакшехир и сега неговите активности се вршат на новиот стадион Фатих Терим.

Најдоброто достигнување на овој клуб е 4-то место во Суперкупот 2014-2015 година.

Се разбира, постојат и други окружни клубови како што се клубот Анадолухисари Идман Јурду, клубот Зејтинбурну, Клубот Кучукчекмече, клубот Сариер и многу други клубови кои играат во аматерска лига и имаат навистина надарени играчи кои работат напорно за да го најдат патот кон професионалната кариера.