Истокот и Западот се судираат во оваа метропола, која крие бројни места на историја, култура, боја и споменици во нејзините набори. Додека градот непрекинато тече меѓу историските чаршии како иконата Голема чаршија, локалните пазари и живите ресторани меѓу тајните волшебства што ги обвиваат гостите од секоја страна, ако имате намера да го посетите овој уникатен град наскоро, придружете ни се за да откриете збирка суштински препораки што ќе ви користи многу во текот на вашата патување во Истанбул

Секогаш е најдобро време за посета на Истанбул, без разлика дали сте таму неколку дена или една недела. Предлагаме да купите прирачник за патување кој содржи карта на Истанбул пред вашето патување. Ова ќе го направи многу полесно да се движите низ вашиот пат Античкиот град на Истанбул

Каде да останам во Истанбул?

Истанбул има различни хотели, куќи за гости и станови кои се движат по цена од ниски до скапи, вклучувајќи ги Султанахмет, Бејоглу и импровизација, од кои сите се опкружени со ресторани и улична храна и се сметаат за безбедни локации за престој. Ако ова е вашата прво патување во Истанбул, еве неколку препораки за патување што ги предлагаме. Истанбул има бројни области, но двете главни места на кои посетителите избираат да останат се Султанахмет и Таксим. 

Најдобар начин на транспорт во Истанбул

Додека пристигнувате во градот, мора да добиете Картичка за превоз во Истанбул (stanbul Kart), што ви овозможува да заштедите пари при користење на јавниот превоз во градот. Можете да го купите од продавници и улични продавачи и да го наполните со која количина сакате. Поголемиот дел од историските локалитети и атракции во Истанбул се достапни преку јавен превоз, вклучувајќи трамваи, метро, ​​чамци и жичници (користењето автобуси може да биде малку комплицирано). Сепак, ви препорачуваме да патувате што повеќе пеш, особено затоа што Истанбул е разновиден и убав град со одлична архитектура и тајни локации, а истражувањето на градот пеш нуди единствена шанса да уживате во ова искуство со луѓето. Ако треба да возите такси, внимавајте да ги користите службените возила со броила за да не бидете искористени од возачите. 

Што да јадам во Истанбул

Добредојдовте во најдобриот град во светот за љубителите на препознатливата кујна, каде што можете да вкусите ќебапи, скари, слатки, Турски чаји кафе. Улиците на Истанбул се многу со ќебапчилници, пријатни ресторани и атрактивни кафулиња кои вреди да се посетат, особено затоа што повеќето од овие локации се евтини и нема да ве чинат многу пари во споредба со европските ресторани во околните земји. 

Кое е најдоброто време од годината за посета на Истанбул?

Истанбул е прекрасен град што вреди да се посети во секое време од годината, но како што се менуваат годишните времиња, така се зголемува и бројот на посетители во градот. Пролетта и почетокот на летото се популарни сезони за многу луѓе, особено во мај и јуни, и иако се навистина прекрасни, има пораст на бројот на посетители и донекаде висока цена. 

Ако сте во посета на Истанбул во лето, треба да бидете подготвени за жешко време. Прекрасно турско искуство е прекрасните крстарења по Босфорот за да го цениме благиот ветер во летното расположение. И покрај силните ветрови, зима во Истанбул е исто така прекрасна и прекрасна со најдобрите атракции.