Започнете го денот со појадок во Каракој:

каракој-Истанбул

Затоа, прво, пред да направите било што, започнете го денот со убав турски појадок, појадок направен со неверојатна колекција варијации на храна од сирење до крем сирење до Симит и списокот продолжува и продолжува. Но, каде да го појадувате најубавиот појадок што велите?

Еден од најкул рестораните е Дем ресторан лоциран во една од најуметничките населби во Истанбул Karakoy, навистина блиску до Кулата Галата исто така. Местото се смета и за чајџилница со богато наследство на чајната култура, местото е толку уникатно што ќе се чувствувате како дома поради тоа како тие ги претставуваат културите во овој град.

Исто така, областа е преполна со вакви европски/турски кафулиња и ресторани, покрај неговите фантастични уметнички галерии и класични турски мали продавници каде што можете да набљудувате без да ја имате таа туристичка гужва околу вас.

Откријте ги античките области на Истанбул:

Самостоен патник или групен патник, кој доаѓа во Истанбул за да ги провери античките чуда оставени од Византиската империја и Отоманската империја е задолжително, да, задолжително, бидејќи секое историско место во Истанбул има своја приказна и секое од нив содржи неверојатни мошти кои ќе ве натераат да се заљубите историјата на Истанбул.

Вашата прва станица треба да бидат Султанахмет и Хагиасофија, кои се прилично познати по нивната архитектура и историски дизајн, плус авенијата таму е прекрасна за дружење и убава релаксирачка прошетка. Додека сте таму, ќе забележите и од другата страна на улицата дека има и многу локални продавници и ресторани доколку се чувствувате гладни.

Исто така додека ги разгледувате знаменитостите во Истанбул, може да забележите многу замоци и тврдини расфрлани низ градот, овие замоци се оставени од Отоманската и Византиската империја, а подоцна беа префрлени да бидат отворени музеи за туристите и локалното население, многу од овие замоци се на брегот на Босфорот, како Yедикуле (Тврдина од 7 кули), Анадолу Хисари и Румели Хисари, секој замок ви овозможува магичен поглед и прекрасни и интересни приказни за раскажување.

Купување во Истанбул:

Шопинг-Во-Истанбул

Секако дека можеби ќе сакате продавница во Истанбул, градот е град на модата, но и на историјата, а исто така и поволните цени кои се наоѓаат во градот ќе ве натераат да купувате.

Има многу квартови за пазарење во Истанбул, и не, не зборувам за трговски центри, зборувам за области. Области како Таксим и улицата Истиклал кој каде и да одите таму ќе најдете локални и меѓународни брендови од двете страни на улицата и покрај улицата, можеби ќе сакате да го проверите, бидејќи исто така нема само облека, туку и рачно изработени антикварници кои се наоѓаат насекаде во областа. Niшанташи исто така е најпознатото место во Истанбул по своите модерни бутици, продавајќи меѓународни и истакнати локални брендови, покрај неговите арт нуво згради сместени многу ресторани во кои се служи најдобрата турска и глобална кујна. Покрај споменатите места, ги имате и Гранд чаршија за да ја посетите, чаршијата е навистина позната не само по продавниците за облека и накит, туку и неверојатните турски продавници за слатки и засладувачи кои дефинитивно сакате да ги проверите, дури и ви послужуваат залак за да купите кој вид најмногу ви се допаѓа, а исто така и смешна приказна која ќе научите како да се пазарите како локален на ова место. Чаршијата е исто така една од најголемите и покриени чаршии во светот, таа е најдоброто место за живеење на отоманско искуство.

Храна во Истанбул:

Храна-во-Истанбул

Турција е навистина познат по својата широка колекција на кујна, остави свој белег во познатите кујни во светот. Варијација на месо, пилешко, па дури и за вегетаријанците, навистина познатото јадење е ќебапот кој има многу видови како Адана ќебап, Урфа ќебап и списокот продолжува. Многумина ресторани во Истанбул ви нуди застрашувачки поглед над градот и убава колекција турски јадења кои ви се сервираат со насмеано лице и прекрасна радост.