Со над 20 милиони луѓе кои живеат и со тоа што е еден од најбогатите градови по историја и прекрасна природа. Градот Истанбул отсекогаш бил еден од најголемите градови во светот и луѓе од целиот свет го посетуваат овој град секоја година за да имаат пријатно време. Има многу причини зошто луѓето го посетуваат Истанбул одново и одново и секој има различни одговори, но сите се согласуваат дека улиците на Истанбул се толку привлечни, олеснувачки и пријатни за одење.

Еве некои од најпознатите улици во Истанбул на кои навистина би уживале во вашето време:

Улица Истиклал:

Во срцето на Истанбул, со својата топла атмосфера и прекрасни стари француски дизајнирани згради, улицата Истиклал се смета за една од најважните улици во Истанбул.

Изграден е во последните години на Отоманската империја и се викал Grande Rue de Pera се до формирањето на Турската Република кога нејзиното име се променило во улица Истиклал.

Оваа улица е буквално долг отворен пазар, полн со кафулиња, ресторани и барови, покрај продавниците за облека, културни центри и уметнички музеи, а доколку сакате да ги вкусите традиционалните турски десерти, улицата Истикал е најдоброто место за вас, додека ако не планирате да поминувате време во рестораните, можете да ужинате од некој од продавачите таму, тие се насекаде.

Една од најатрактивните работи на оваа улица е старата црвена железничка линија во средината на неа, која ги носи луѓето од почетокот на улицата до крајот на неа каде што постојат музички продавници и познатата кула Галата.

Навечер улицата Истиклал има поинаква атмосфера, сите ноќни клубови и барови се отвораат и гласно пуштаат музика за луѓето да сакаат да си поминат.

Улица Перихан Абла, Кузгунџук:

На азиската страна на Истанбул. Улицата Перихан Абла е мирна, топла улица која апсолутно ќе ве смири. Познато е и дека е историско место со шарени куќи од двете страни.

Една од најдобрите работи за оваа улица е тоа што во неа живеат Евреи, христијани и муслимани заедно кои живеат мирно долги години.

Оваа прекрасна атмосфера со прекрасната природа ги привлече и локалните и странците да ја посетат улицата и да се прошетаат по неа. Се разбира, ќе најдете некои кафулиња, барови и ресторани, но ќе најдете и некои галерии и антикварници.

Навистина е добар совет да отидете таму, никогаш нема да зажалите.

Улица Галип Деде:

Основана за време на џеновската колонија, улицата Галип Деде е веројатно една од најстарите улици во Истанбул. Нејзиното значење доаѓа од неговите локации бидејќи ја поврзува улицата Истиклал со Каракој. Кога ќе прошетате низ тесните падини на оваа улица, ќе видите стари историски шарени градби и многу музички продавници под неа, можете да најдете некои антикварници и продавници за домашни сапуни.

Оваа улица стана улица број еден за љубителите на музиката дали да купат инструменти или само да слушнат некои.

Cukurcuma Caddesi:

Позната како една од најбогатите улици со антиквитети и прекрасните класични куќи од двете страни ја прават навистина прекрасна улица. По аспект, таа се смета за главна улица на антикварниците во Истанбул. Дури и ако не планирате да купите ништо - иако сум прилично сигурен дека ќе купите -, само одејќи горе-долу низ оваа улица ќе поминете во друго време кога сакате да не го напуштите. кога ќе завршите со пешачење, одете да јадете вкусна закуска во кафулето Cuma, палачинки се препорачуваат многу.

Абди Ипекчи Кадеси:

Доколку барате луксузни улици, оваа улица е една од нив. Лоциран во населбата Нисантаси, Abdi Ipekci Caddesi ги има сите луксузни производи без разлика дали се изложени салони и антикварници од висока класа, или брендови за луксузна облека како Луј Витон, Прада, Бејман и многу други брендови, или ресторани и кафулиња, но погрижете се да понесете навистина дебел паричник. со тебе затоа што дефинитивно ќе трошиш пари како трговец..

Ако барате поповолни цени, можете да отидете на tesvikiye caddesi каде што можете да најдете помалку луксузни брендови како што се Zara или Massimo Dutti.

Багдат Кадеси:

Се наоѓа на азиската страна на Истанбул. Иако оваа страна ако се знае дека е потивка и станбена, оваа улица е главниот трговски центар на неа. За време на викендите, ќе најдете локални жители кои шетаат горе-долу во оваа полна улица со кафулиња со луксузни и разумни цени. Неколку блокови подолу, ќе ја најдете патеката за пешачење покрај морето каде што можете да возите велосипед до зелениот парк.

Така да, градот Истанбул има повеќе од кафулиња и историски локалитети. Има многу улици каде што можете да одите и да поминете пријатно време.