Температура:

Температурата во Истанбул во април може да падне во сите правци. Може да биде топло, студено, сончево или дождливо. Температурата расте како што минуваат деновите во текот на месецот. Просекот во април е околу 15 C/59 F во текот на денот и 8-9 C/46-48 F во текот на ноќта. Значи, нема потреба да се облекувате премногу дебело во текот на денот. Но, не е доволно да се облечете во маица, добро е да земете сако и веројатно капут за дожд.

Зошто треба да го посетите Истанбул во април?

на Фестивал на лале во Истанбул е една од најголемите причини за посета на Истанбул во април. Истанбулскиот фестивал на лалињата, организиран со различна тема секоја година, ги опфаќа сите страни на градот. Фестивалот е во Емирган Гроув и во 60-годишниот парк Гезтепе. Овие лалиња можете да ги видите и на сите патишта низ градот. Тоа трае од средината на април до почетокот на мај. Темата на тепихот исткаена од лалињата до плоштадот Султанахмет е исто така репрезент на турската култура и вредности. Во текот на целиот фестивал се продаваат и садници од лалиња. Во градот се можни и концерти во живо, уметнички настани, спортски натпревари и изложби на фотографии. 

Плоштадот Султанахмет е блиску до Аја Софија   Палата Топкапи. Турата со водич во палатата Топкапи ќе ве однесе во времето на османлиските султани. Потоа, можете да ја разгледате Света Софија во Султанахмет.

Посета на Истанбул во април

23 АПРИЛ ДЕН НА НАЦИОНАЛНИОТ СУВЕРЕНИТЕТ И ДЕЦАТА

Ова е национален празник што децата во Турција го слават овој ден секоја година. Специјални настани се прават за децата на стадиони, плоштади и улици. Во градот има многу активности, како и забавни паркови за деца. Можете да откриете нови светови и да се забавувате со вашето семејство на линкот подолу:

Семеен комбо пакет од Истанбул

Палатата Долмабахче

Долмабахче-Палата

Палатата Долмабахче е уникатно место за оние кои се прашуваат за животот во палатата во последниот период на Отоманската империја, особено со својот уникатен изглед кога е осветлен ноќе и убавината на Босфор. Блиску до туристичките атракции на Истанбул, како што се Таксим, Бешикташ и Кабаташ, палатата ветува патување кое ќе биде под влијание на културната смисла многу години. Палатата Долмабахче е последната палата на Отоманската империја. Се состои од два посебни дела за мажи и жени. Иако палатата Долмабахче била палата направена под влијание на Западот, се погрижило харемот да се формира како посебен дел. 

Најважниот настан во палатата, кој се користел како резиденција при посетата на Ататурк на Истанбул за време на републиканскиот период, била смртта на Ататурк на 10 ноември 1938 година. Мустафа Кемал Ататурк, кој им го подарил на децата овој празник на 23 април. Тој несомнено има многу важно место во историјата на Турција. 

Време на посета на палатата Долмабахче: Затворено во понеделник. Палатата Долмабахче е отворена од 09.00:16.00 до XNUMX:XNUMX часот во другите денови од неделата.

За да купите влезни билети: Палатата Долмабахче со водичr

Обиколка на Босфор

Босфор-турнеја

Погледот на Босфор на палатата Долмабахче ќе ве натера да се заљубите во Истанбул. А Обиколка на Босфор е многу добра можност да се види повеќе од ова место што останува помеѓу двата континента. Погрижете се сите ваши сетилни органи да се релаксираат додека патувате. Помирисајте го воздухот и оставете тој чист воздух да го допре вашето лице. Тоа ќе биде искуство кое привлекува не само вашите очи, туку и сите ваши сетилни органи.

Ако сакате да ја видите уникатната убавина на ова место, кое е помеѓу Азија и Европа: Крстарење по Босфор со турнеја на градот 

Ноќ во Истанбул: Тура за турска храна

Турската кујна е националната кујна на Турција. Турска кујна, кој е наследник на отоманската култура, влијаел и на балканската и на блискоисточната кујна и бил под влијание на овие кујни. Покрај тоа, турската кујна се разликува според регионите. Многу региони како што се кујната на Црното Море, југоисточната кујна, кујната од Централна Анадолија имаат сопствен богат сад за храна. Турската кујна е единствена во светот. Истанбул е град во кој можете да ја вкусите храната од сите овие региони. По пристигнувањето во овој град, не треба да заминете без турска турнеја за храна.