Посетете ја азиската страна на Истанбул:

Посетете ја-азиската страна-на-Истанбул

Во изминатите неколку години, Кадикој стана популарно место за фенси барови, модерни кафулиња и музички места. Кино Рекс е старошколско независно кино лоцирано во Кадикој. Се користи и за филмскиот фестивал во Истанбул. Рекс е познат по прикажувањето филмови на нивниот оригинален јазик. Додека го посетувате градот, можете да уживате во убав филм во историска атмосфера. Друго место во Кадикој е Süreyya Operası кој е првиот музички театар на азиската страна на Истанбул. Зградата е достојна за посета и од архитектонски и од културни причини. Салата претставува оперски претстави, уметнички изложби и свечености во текот на целата година. Кулинарската прошетка во Кадикој може да даде идеја за животот на локалното население во азиската страна на Истанбул. За дегустација на вкусни јадења од турската локална култура, ресторанот Чија е понуден од турнејата. Основачот на ресторанот Муса Дагдевирен сакал да создаде удобна и пријатна атмосфера за гостите. Додека сте на азиската страна, посетете ја една од најпознатите иконски слики на Истанбул, Моминската кула. Погрижете се да го договорите вашиот трансфер до Maiden's Tower, бидејќи може да биде преполна ноќе. Се наоѓа на мало природно островче во Босфорот. Има и ресторан каде што можете да јадете и пиете со незаборавен поглед.

Имајте Фон како локалец во Бомонти:

Постои област која стана многу популарна населба во изминатите години. Со изградба на кафулиња, канцеларии и ресторани, Бомонтијада стана едно од популарните места во градот. Тоа беше историска фабрика за пиво на превојот, а потоа претрпе целосно реновирање и стана голем комплекс полн со ресторани, уметничка галерија и концертна сала. Таму можете да поминете цел ден. Ако доаѓате на концерт или само на пијачка, претпочитајте Kiva Meyhane што го служи најдоброто од анадолската кујна. Исто така, погледнете го „Популист“ за помодерно јадење. Кога ќе дојдете подоцна денот, толпата во надворешната област ќе ве пречека бидејќи тоа е едно од популарните места во градот. Големиот надворешен простор претставува различни културни активности како што се проекции, концерти, фестивали и многу повеќе. Следете ги страниците на социјалните мрежи на Bomontiada пред вашето патување, можеби ќе најдете соодветен настан за вас. Областа Бомонти има и други места кои ќе дадат различни глетки на Истанбул. Органска чаршија Ферикојr се одржува во Бомонти секоја сабота. Се одликува со органски производи од различни делови на Турција. Ако имате простор во багажот, купете мед и зачин од чаршијата за добра зделка. Исто така, секоја недела, на истата локација се појавуваат антиквитети со различни видови антиквитети. Можеби ќе најдете некои ретки турски книги или винилни плочи. Во секој случај, не заборавајте да пробате некои вафли го служат турските дами во чаршијата.

Арнавуткој нуди многу опции за посетителите:

Арнавуткој е шармантно соседство на европска страна. Ако доаѓате пеш, ќе видите рибари на страната на Босфорот. Тоа може да биде поим за фактот дека Арнавуткој е познат по голем број одлични ресторани за морска храна. Еден од познатите ресторани е Ефталија Балик кој има богато мени. Ако одите таму до утро, може да најдете различни места за појадок. Sütiş за високо традиционален турски појадок. Во петок навечер и викендите, Арнавуткој станува едно од најслучајните места за ноќен живот во градот. Погрижете се соодветно да го испланирате вашето патување бидејќи има многу дестинации што треба да ги пробате. Често, ќе видите луѓе како се дружат на улица и разговараат. Бидејќи музиката е доволно гласна, луѓето сакаат да поминуваат време надвор. Александра може да се претпочита поради совршениот поглед на Босфор. По долга ноќ, одете и уживајте во јадењето тестен во познатиот Бодрум Манти кој останува отворен до доцна и служи вкусни јадења.

Одете во белградската шума:

Не може да се негира дека животот во Истанбул може да биде малку бурен, бидејќи тоа е огромна метропола во која живеат милиони луѓе. Сепак, Белградска шума е исклучително популарно бегство за граѓаните. И двајцата можете да користите метробус или автобус за да стигнете таму. Тоа е најпознатиот зелен простор во Истанбул и го користат излетници, тркачи и велосипедисти кои бараат свеж воздух.