Уживајте во турското кафе во Мандабатмаз:

,Од сите работи за кои треба да зборуваме, прво е дека тие му служат на најбогатото кафе без никакви додатоци или прекумерно правење, покрај нивното внатрешно и надворешно седење, нудат најпријатна средина да си го испиете кафето со мирен ум и не заборавајте го чизкејкот што го сервираат, тој е и лесен и кремаст само за да можете најдобро да гризнете со вашето турско кафе, а последно, но не и најмалку важно нивната неверојатна услуга со насмевка лице додека ја сервирате вашата нарачка. Местото се наоѓа во Бејоглу блиску до автобуската станица Галатасарај што може да ве одведе да ги посетите скапоцените места како што е улицата Истиклал што поминува покрај кулата Галата, откако ќе ја наполните енергијата со турско кафе.

Курукахвеџи Мехмет Ефенди:

Курукахвеци-Мехмет-Ефенди

Ако сте во Базар на зачини во Еминону, поминете покрај еден од познато турско кафе пиварница во градот, затоа што не е вашата главна дестинација за посета, можете да мирисате на печените зрна кафе од почетокот на чаршијата до неговиот крај, долгата низа луѓе што ги гледате како чекаат надвор е спектакуларен доказ за квалитетот на кафето таму, можете да го гледате персоналот како работи однадвор додека ги подготвуваат и печат зрната кафе, неверојатен поглед е додека чекате да ви се подготви кафето, доколку се најдете задоволни од нивното кафе можете да земете свежо мелено кафе пакети во прав што треба да ги понесете со себе откако ќе заминете, за да можете да донесете дома едно од вкусното турско кафе некогаш направено додека сте таму, не двоумете се да одите со траектот на една станица што преминува од Еминону до азиската страна до областа Ускудар на кратко патување што може да трае од 10 до 15 минути поминувајќи покрај неверојатен поглед на Босфорот и на прекрасните зелени ридови и простори на Истанбул кои ве опкружуваат од сите страни, достигнувајќи до спектакуларното место за разгледување на Истанбул кое секогаш доаѓа со турско кафе со неверојатен поглед на Kız Kulesi сè повеќе ве фасцинира со градот.

Пијте кафе со неверојатен поглед во кафулето Пјер Лоти:

Погледот во кој ви го нуди ова кафуле дефинитивно вреди да го испиете вашето кафе, покрај вашите најблиски и партнери, па дури и пријатели, можете да ја проверите убавината и магијата на областа Ејуп, кафулето седи на врвот на ридот и нуди погледи над Сарајбурну и прекрасниот Златен рог, персоналот таму носи традиционално Отоманска облека, ова место е зачудувачки да се посети и да се напие кафе без разлика дали е утро или попладне или дури навечер, секогаш е совршено да се живее во Истанбул и тоа што ви го дава овој град, совршенство на уживање во текот на 24/7. година.

Турско кафе на Фазил-бег:

Лоцирано во чаршијата Кадикој, отворено од 1923 година, турското кафе на Фазил бег ви нуди традиционално искуство со кафе со локалното население кое се истура секој ден за да ја добие својата дневна доза на кофеин, всушност продавницата е една од најстарите популарни продавници во градот. -катна продавница, со релаксирачка и пријатна средина, и убави антиквитети како златни машини за кафе кои го служат и печете вашето кафе на професионален начин, ќе го добиете најдоброто од вашето кафе додека седите таму уживајќи во вашето време без разлика дали е сам или со вашите пријатели и сакани, кафулето нуди широки варијации на вкусови на кафе, покрај нивните неверојатни колачиња од бадем. Ова кафуле е пријатно место за да го поминете вашето попладне.

Турција не ви остава шанса да и одолеете или да не шармирате од секој детал од убавина и љубов.

Кафето не е само пијалок во Турција, тоа е традиција, навика е гостопримство и пијалок за добредојде.

Една од нашите шармантни, смешни традиционални навики: кога јас сака да ја замолам неговата сакана жена да го израдува, тој мора да пие кафе со соли и други зачини (зависи од невестата) за да и докаже на невестата дека ќе ја прифати и бидете тука за неа преку тешкотии.