Па добро размислуваш. Се што ви треба е да ја спакувате торбата, да резервирате лет на Туркиш ерлајнс за удобен лет и дојди во Истанбул да започнете сопствено искуство.

Еве некои од најдобрите места за гледање во Истанбул:

1- Света Софија:

Света Софија е едно од најпознатите места и знаменитости на Истанбул и е едно од најважните и познати византиски градби. Има историско значење како карактеристика на Римската империја и стои како споменик на архитектонско достигнување. Била изградена како црква во почетоците и наречена црквата на светата мудрост. Света Софија била изградена во Истанбул во 6 век, подоцна во 1453 година црквата била претворена во џамија за време на Отоманската ера, конечно во 1934 година, основачот на модерна Турција, Ататурк ја претворил џамијата во музеј.

Со огромна купола од 32 метри, Света Софија стои стабилно во срцето на Истанбул до Султан Ахмет џамија. Одличната архитектура на неа ќе ви го одземе здивот. Мермерот што се користел за подот бил произведен во Источна Турција и Сирија, неверојатната декорација била менувана многу пати низ вековите, но сепак прекрасно уметничко дело.
Не е важно колку време поминувате внатре, никогаш нема да ви биде досадно.


2- Прикажи тури со крстарење и Босфор:

Скоро сите го посетија Истанбул всушност ги испроба своите крстарења, можете да купите билет за турнеја по Босфор од 45 – 50 минути низ целиот Босфор за да ги видите античките споменици, замоци, палати и модерни објекти.

Ако сте повеќе личност за забава, можете да купите билет на шоу крстарење каде да ги видите традиционалните танцови претстави и да јадете традиционална храна. Многу луѓе се придружуваат на ова шоу не пропуштајте го.

3- Музеј на минијатурк:

Сместено во областа Ејуп Султан веднаш до него, тој е отворен музеј кој содржи историски и најпознати места, споменици и згради во цела Турција. Има а продавница за подароци исто така ако сакате да си купите сувенир за паметење на Истанбул. Веројатно нема да ви треба затоа што никогаш нема да го заборавите времето што го поминувате помина во Истанбул но сепак ќе биде убав подарок.

4- Ресторани и улична храна:

Па, покрај прекрасни историски места Турција е познат по својата отоманска кујна, а градот Истанбул собира секакви Турска храна. Можете да подарите вкусен оброк и на устата и на стомакот Ресторани во Истанбул , Улична храна и не треба да отвораш мапа за добар ресторан во Истанбул, веќе ги има насекаде. Ќебапи, морски плодови, салати, пекари и повеќе видови храна. Дури и ако не сте расположени да седите во ресторан и да платите многу, можете да си купите вкусен сендвич од риба од продавач или да јадете наутро додека шетате. Не грижете се за храната. Всушност, треба да бидете загрижени за вашата тежина бидејќи никогаш нема да престанете да јадете.

5- Трговски центри и пазари:

Еве ја работата, Истанбул има 120 трговски центар и пазар. Тоа значи дека се што сакате или ви треба или сакате да купите е достапно во Истанбул, облека, чевли, антиквитети, теписи и буквално сè што сакате. Без разлика дали во трговски центри или отворени пазари, евтини или скапи, меѓународно познати брендови или локални брендови. Не само тоа, ако ви е здодевно, можете да седнете во кафуле и да пиете турско кафе или да поминете малку време на подот за игри.
Еден од добрите трговски центри што можете да ги посетите е Cevahir Mall, или Zorlu Center и доколку сакате да го посетите и отворен уличен пазар можете да посетете ја улицата Лалели.

6- Голема чаршија (Капали Царси):

на Гранд чаршија е еден од најстарите и најголемите пазари во светот, лоциран во срцето на стариот град во Истанбул и се поврзува помеѓу џамијата Нурусманије и плоштадот Бејазит.
Содржи повеќе од 300 продавници, а главно е познат по продавниците за злато и накит. Секако има различни продавници и производи и ресторани. Таму може да го пробате Meat Doner, навистина е вкусен.

Повеќе места за гледање и повеќе активности за правење списокот никогаш нема да заврши, сè што треба да направите е да добиете една недела одмор од работа и да одите за Истанбул.