Кафе и ресторан ќебап во Истанбул:

Истанбул-Ќебап

Дел од најдобрите ресторани за ќебапи во Истанбул и Турција досега! Се наоѓа во стариот град помеѓу тесните улички блиску до плоштадот Султан Ахмет. Силно се препорачува ако шетате посетувајќи ја Сината џамија и џамијата Аја Софија да размислите за посета на местото. Тие ветуваат висококвалитетна храна и беше оценета како една од првите десет ресторани за морска храна во Истанбул. Нивното мени вклучува скара, морска храна, турска храна од Блискиот Исток. Тие, исто така, имаат многу вкусен неверојатен хумус, одлично шише, прекрасна и пријателска услуга. Имаат разнобојно мени кое вклучува мали чинии за појадок, ладни мезе како „Сарма и чигкофте“, видови тестенини, вегетаријански дел, Турски специјалитети ќебапи, морска храна и салати. Би рекол дека е навистина многу лошо да ја оставите Турција без да го вкусите Искендер ќебап поради неговата неверојатна комбинација помеѓу топли домати и ладен јогурт со врело гушено варење.

Byzantion Bristo & Restaurant:

Всушност, не е толку далеку од првиот ресторан, но вреди да се спомене. Се наоѓа и во близина на плоштадот Султан Ахмет! Овој ресторан е експерт за ќебапи, морска храна и отоманска кујна, покрај тоа служат и ова неверојатно нежно и свежо јагнешко месо котлети и јагнешко во сол. Менито е шарено и има салати за почеток, главно јадење кое вклучува јагнешко ребра и Искерндер ќебап како ѕвезди на рестораните. јадења од отоманската кујна и некои специјални јадења како кебап од бокал. Ќебапот од бокал е анадолски специјалитет приготвен во глинен сад или бокал. Се полни со јагнешко, пилешко со зеленчук како моркови, целер, кромид, лук и компири. Традиционално варено во тандор или глинена рерна, тенџерето се затвора со тесто за леб и се остава да крчка во сопствените сокови со часови. Кога е подготвен, вжештениот жежок бокал е изнесен и напукнат пред вас, ослободувајќи ја аромата на неговата сè уште жуборлива содржина, додека гостите се почестуваат со мало кино покрај маса.

Ресторан Ресо:

Тие создаваат уметнички дела од универзална храна; природни и свежи кулинарски ремек-дела јадења секој ден. Менито им е исто така доста убаво, бидејќи многу ресторани имаат предјадење како салати, главни јадења Светилката откинува и Искендер ќебап, и некои јадења од Отоманската кујна исто така! Но, ајде да копаме во бизнисот!
Нивното прво специјално и многу препорачано јадење е југ ќебап, јадење со неверојатно ремек дело со својата сјајна комбинација помеѓу солените зачини и сладоста на разнобојниот зеленчук. Второто ѕвездено јадење ако сте за морската храна е кралско рибно јадење, еден од најубавите и највкусните Отоманската империја Омилена храна на султаните.

Roof Mezze 360:

Првиот впечаток што го добиваме само од името е бројот, тие го имаат одличен поглед до најдобрата локација во Истанбул. Мостот може да се види досега бидејќи се наоѓа на покрив! Аја Софија и кулата Галата. Тоа е поглед од 360 степени! Ресторанот доби сертификат за извонредност поради погледот и вкусната храна. Менито е толку големо и широко. Имаат мезе топло и ладно! Исто така, многу прекрасен дел со морска храна. Отоманска кујна која има јагниња, пилешко во сол и тести ќебап. Самите ќебапи имаат посебен дел на менито и таму има околу 11 видови ќебапи!
Силно се препорачува да одите таму во раните ноќи за да уживате одлична неверојатна глетка на нашите прекрасен град.