Каде е улицата Истиклал?

Улицата Истиклал, порано позната како Grande Rue de Pera, е едно од најпопуларните места за собирање во Истанбул, центар за рекреативни активности и една од најатрактивните авении во градот. Се наоѓа во областа Таксим во областа Бејоглу. На турски, Истиклал означува „независност“. 

се-за-истиклал-улица

Што да се прави на улицата Истиклал?

Улицата Истиклал е најпрометната сообраќајница во Истанбул. И, во секој час од денот или ноќта, и во лето и во зима, секогаш можете да бидете сведоци на рој од жители и посетители овде. Се наоѓа во населбата Бејоглу, претходно позната како Пера, која е позната по својата уметност и култура. Улицата Истиклал оди од Плоштад Таксим на север до плоштадот Тунел на југ, што води до улицата Галипдеде, а потоа до познатата Галата Мевлевиханеси (Дервишката ложа) со својата античка порта и, ако продолжите надолу, до познатата кула Галата. На плоштадот Галатарасај има пауза на половина пат. 

Улицата Истиклал е преполна со стари палати, дворци и амбасади од 19 век, кои сега се дом на врвни трговци на мало. Со многу одлични продавници, барови, кафулиња, дискотеки, клубови и ресторани, таа е исто толку раздвижена ноќе. Секој ден, се проценува дека до милион луѓе се шетаат нагоре и надолу по улицата Истиклал. 

Цветен премин

Историскиот Цветен премин (Чичек Пасаџи), кој датира од 1870 година и некогаш бил користен за продавање цвеќиња од бегалците од Белите Руси кои бегале од Болшевичката револуција, е популарна аркада каде посетителите можат да уживаат во живата атмосфера на неговите живи ресторани познати по мезе, раки и цигански музичари. . 

Музејот Пера

Фондацијата Суна и Инан Кирац го основаа Музеј Пера во 2005 година како приватен музеј. Музејот е сместен во извонредна историска структура која првично беше дизајнирана како хотел Бристол во областа Тепебаси, спроти десниот крај на булеварот Истиклал. Во музејот Пера има постојани збирки на ориенталистички слики, анадолски тегови и мерила, плочки и керамика Кутахија, како и бројни други експонати. Тоа е еден од најважните и најпознатите музеи во градот!

Асмалимесцит

Помеѓу улиците Тепебаси и Истиклал лежи Асмалимесцит, позната улица и ноќна област за забава. Посетителите можат да уживаат во живиот амбиент на малите улици во градот, кои се наредени со кафулиња, ресторани, уметнички перформанси на отворено и други атракции. Соседството е уште едно фантастично жариште за ноќен живот во Истанбул. Локацијата може да ги држи туристите ангажирани до раните утрински часови. Совет: ако го посетувате Asmalimescit, посетете ги и рестораните! Ќе најдете многу изненадувања.

Музеј на восочни Мадам Тисо

Восочен музеј и забавен центар во Гранд Пера зграда на улицата Истиклал, која се простира на 2,000 квадратни метри. Мадам Тисо е синџир на музеи во кој се прикажани репродукции на восок во природна големина на познати познати личности и историски личности, како и историски и културни херои од минатото на Турција, како и современи личности од уметноста, спортот и политиката. Ова е одлична локација за посета со вашето семејство, особено ако имате деца.