Еве некои од најлуксузните и најуникатни хотели во Истанбул:

Луксузни-и-уникатни-хотели-во-Истанбул

Хотел Four Seasons на Босфор:

Брендот четири сезони има многу хотели ширум светот, но овој е веројатно најлуксузниот меѓу неговите хотели. Се наоѓа покрај познатите Палатата Долмабахче кој бил изграден како дом за последните султани на Отоманската Империја, хотелот Four Seasons има голема фенси тераса каде што можете да седите и да уживате во прекрасниот поглед на Босфор додека пиете вкусен безалкохолен пијалок. Базенот на отворено е голем и совршен за пливање под сончева светлина.

Она што е навистина одлично за овој хотел се собите во отомански стил во зградата на палатата кои имаат рачно изработен мебел и теписи покрај мермерните бањи.
Цените на собите започнуваат од 270 евра/ноќевање

Хотел Пера Палас:

Никогаш нема да најдете поелегантен, атмосферски и полн со луксузен хотел како антиквитети Хотел Пера Палас. Изгледа како да е изградена во 1920-тите поради старата дизајнерска зграда и внатрешноста на старите фенси антиквитети. Приземјето изгледа како фенси музеј со своите стаклени куполи и кристални лустери и мермерни ѕидови.

Овој хотел е за луѓе кои се восхитуваат на јадење и луксузен ноќен живот во Истанбул, па ако сте еден од нив, не пропуштајте го овој хотел.

Друга работа што е важно да се спомене е луксузниот спа центар во кој ќе го имате најдоброто искуство.

Цените на собите започнуваат од 110 евра.

Наградни игри во Истанбул:

За разлика од другите традиционални турски хотели, Побуни Хотелот во Истанбул се смета за одраз на модерниот Истанбул. Бело-црната кула е едно од најубавите архитектонски парчиња во Истанбул со своите балкони со неправилна форма. Нејзиниот ентериер изгледа како модерна галерија или музеј на модерен дизајн. И дефинитивно ќе го почувствувате фенси хостинг уште од првиот момент кога ќе влезете.

Собите во хотелот Ruffles се големи и имаат удобен дизајн и бои кои создаваат релаксирачка атмосфера за вас. Се разбира, хотелот има фантастичен спа и базен за да поминете некое време таму по долгиот ден на посета низ градот Истанбул. Хотелот се наоѓа во областа Бешикташ и ноќевање таму ќе ве чини минимум 280 евра.

Хотел Ајван:

Се наоѓа во областа Султанахмет на само 10 минути пешачење од познатата Сина џамија. Овој хотел е преуреден и ги отвори вратите за гостите во 2017 година. Она што го прави посебен е неговиот ентериер кој е дизајниран според Отомански стил, буквално секоја антика во него е поврзана со Отоманската империја. Рачно изработените теписи, софите, креветите, дури и светилките се избрани за да создадат неверојатна атмосфера на антички отомански луксузен стил. Однадвор, хотелот изгледа како стара отоманска палата. Секако, бидејќи се работи за хотел со пет ѕвезди, ќе уживате во HD телевизорот и подното греење со свилените теписи и други фенси услуги за да се чувствувате поудобно.

Кога станува збор за капацитетите, хотелот Ајван го има најдоброто од него. Можете да вечерате во ресторанот на 8-ми кат со вашиот партнер или љубовник и да уживате во неверојатниот поглед на островите Мармара и Принцовите кои го одземаат здивот, а да не зборуваме за библиотеката на хотелот каде што можете да поминете извесно време подалеку од сообраќајот на градот Истанбул.

Ноќевање таму ќе ве чини околу 200 американски долари, скапо е, но вреди.

Хотелот Сент Реџис Истанбул:

Лоциран во населбата Нисантаси, хотелот St.Regis нуди соби со 5 ѕвезди кои се уредени на елегантен модерен начин и хотелски услуги со 5 ѕвезди.

Хотелот е полн со слики и скулптури направени од турски уметници кои додаваат фенси модерен шмек на општата атмосфера.

Кога сте гладни, дојдете до покривот и ручајте таму додека уживате во прекрасниот поглед. Но, ако ви е здодевно поради некоја причина, можете да избегате во луксузниот спа центар каде што можете да пливате во базенот или да се масирате од професионална масерка.

Една ноќ ќе ве чини околу 250 американски долари.