Па, правилно размислувате и да не се изгубите, еве ги петте најдобри работи што треба да ги купите од градот Истанбул:

Турски десерти:

Добрите работи се на прво место. Веројатно сте пробале многу видови турски десерти и сте ви се допаднале, но она што сите се согласиле за неговиот вкусен и лесен вкус е ХАЛКУМ.

Турскиот Халкум е едно од најпознатите задоволства во Турција. И локалните и странците всушност го сакаат ова задоволство. Ако сакате, можете да купите пакетче или две затоа што живее долго за да можете да го чувате во вашата кујна. Во глобала, не е скап, освен тој што е направен со крем и може да се купи турски халкум од Големата чаршија во Бејазит, познатиот пазар на зачини во Еминону, Улица Истиклал во Таксим, или од Кадикој област ако престојувате во азиската страна на Истанбул, само погрижете се да ја спакувате цврсто за да не биде отворена за време на вашиот лет.

Турско кафе:

Како што веќе посетивте многу кафулиња и ресторани, сигурно сте пробале турско кафе или турски чај. Некои луѓе го сметаат за тежок, но други всушност се заљубиле во него, па ако сте еден од другите, едно пакетче турско кафе или турски чај би било одлично да се купи пред да се вратите дома. Најдобрата продавница каде што можете да купите свежо направено турско кафе е од Мехмет КуруКахвеџи во Еминону. Овие момци го прават највкусното кафе во Турција и тоа не е скапо, се што треба да направите е да научите како сами да направите турско кафе и за тоа дефинитивно ќе ви треба турско кафе. Можете да купите неколку од овие чаши и од Eminonu или од познатите Голема чаршија.

Теписи:

Градот Истанбул е едно од најпознатите места каде се изработуваат рачно изработени теписи, исто така можете да најдете теписи направени во Иран или Авганистан. Најдобро место е продавницата Аднан и Хасан во големата чаршија. Оваа продавница е прекрасна и ги има најквалификуваните и најубавите теписи што некогаш сте ги виделе, а персоналот е толку љубезен и корисен. Се разбира, рачно изработените теписи се скапи затоа што купувате ремек-дело, но вреди секој цент што ќе го платите за него, само понесете дебел паричник со себе и кажете му на персоналот дека го враќате дома за да го спакувате за вас. .

Додатоци за амам:

Една од работите што беше интересна за многу туристи е „Турскиот амам“. Ова олеснувачко искуство стана една од главните причини зошто луѓето го посетуваат Истанбул секоја година. Ако сте уживале во ова искуство, можете да си купите природни сапуни, природни лосиони, масла за капење или да купите некои традиционални турски рачно изработени крпи и да го повторите искуството во вашата куќа.

Накит:

Турција беше рангирана на третата земја во трговијата со накит, има буквално тони сребрен и златен накит, различни видови дијаманти и што е најважно, традиционалниот Отомански прстени. Едноставно, тоа е сребрен прстен за мажи со скапоцен камен на врвот кој доаѓа во различни бои, има и прстени за жени дизајнирани во отомански стил, но внимавајте, повеќето прстени на пазарот немаат скапоцен камен туку вештачки камен бидејќи скапоцените камења се навистина скапи, па луѓето имаат тенденција да купуваат прстени со вештачки камења кои изгледаат точно како вистински скапоцен камен. Во секој случај, секогаш можете да најдете прстен со вистински скапоцен камен на него во Големата чаршија.

Ако не сте љубител на прстени, можете да најдете многу други опции како што се бразди, обетки, нараквици и многу други опции со илјадници дизајни.

Една од најлуксузните продавници се вика ''Кисва''. Нуди и луксузен исламски и накит од античко наследство, можете да го најдете во Големата чаршија.

Сепак, градот Истанбул им нуди на посетителите многу опции за купување и враќање дома, но што е најважно, нуди забава и пријатно време.