Прв ден:

Започнувајќи го нашиот ден во импровизацијаБејоглу, во средината на Срцето на Истанбул, каде на друго место?! Талкање наоколу Плоштад Таксим и Републичка статуа. Многу туристи и локални жители прават спомен слики на статуата поради нејзината вредност. После тоа ќе го најдете Носталгичен трамвај на Таксим, мал црвен трамвај кој беше реконструиран за да ги потсети локалното население за стариот трамвајски систем на Истанбул. Одете на обиколката на Трамвај до Кулата ГалатаКулата Галата е Византиска кула кои се граделе претходно за набљудување бидејќи била највисоката кула во тоа време. Најгорниот кат на кулата Галата има спектакуларно 360-преглед до Босфорот и стариот град одеднаш, од друга страна има мало кафуле кое ги опслужува Турско кафе и чај. На враќање не заборавајте да шетате наоколу Авенија Истиклал, има многу продавници и навечер се гужва што прави многу пријатно.

Втор ден:

Земете го автобусот и тргнете директно до Бешикташ, нашето патување ќе започне од таму на морскиот брег. Откако ќе прошетате внатре Бешикташ Плоштад прошетајте низ пријатна улица полна со дрвја, таа улица го има Долмабахче палата на својот почеток и Парк Јилдиз во средината, размислете посета овие две места ако имате време бидејќи се многу важни симболи на Истанбул и Турција. Ако продолжите да пешачите уште 25 минути ќе стигнете до Ортакоy, има мал плоштад исполнет со мали продавници. Продавници за подароци има многу, можете да купите некои од мини Девица кула, Мини Сина џамија, нараквици и некои продавници за храна. Најпознати продавници се Вафли   Печен компир во продавниците, ќе ги слушнете продавачите како викаат и ги повикуваат пешаците за да им ги продадат неверојатните вкусни шарени вафли и кумпири.

Трет ден:

Најчесто препорачувам да излезете од големиот град за да се опуштите и да земете здив од гужвата, во исто време, Истанбул има прекрасни места не толку далеку од центарот, на пример, Шиле и Ağva градови. Овие два града се оддалечени само околу 110 километри од центарот на Истанбул. Атрибутот Şile & Ağva е дека тие се наоѓаат директно на Црното Море на север. На пат до Şиле првото нешто што ќе видите е Şиле светилникот. Светилникот се наоѓа на рид кој има ан неверојатен спектакуларен поглед до црното море. Можете да направите неверојатни слики од таму. Откако ќе го имате вашиот Турски појадок од селската продавница за берек, главата надолу и одете директно до Ајва. Агва, инаку, е опкружена со две мали реки, најдоброто нешто што можете да го направите таму е да направите обиколка со брод околу реката со луѓето, откако ќе ја завршите турата одете и лансирајте во некои од рестораните со морска храна таму, како рече, тие ја служат најдобрата морска храна во тој регион.

Четврти ден:

Повторно назад во градот, ви препорачувам да одите Плоштад Султан Ахмет на тој ден, ќе уживате во неверојатните историски места таму. Првото место што треба да се види е Базиликата Света Софија, поранешна грчко-православна христијанска патријаршиска катедрала која беше претворена во џамија во ерата на Отоманската империја, а сега е музеј поради својата богата историја. Второто место е сината џамија (Султан Ахмет Џамии), плоштадот таму е именуван по него, голема симболична џамија која ја опишува убавината на османлиската уметност и архитектура.