Со својата водечка текстилна индустрија, светски познатите модни дизајнери, модната недела и луксузните улици како пистите, Истанбул може да се вброи меѓу водечките светски модни центри. Покрај сиот сладок хаос, кога зборуваме за луксуз, Истанбул е исто така една од ретките метрополи што ни паѓаат на ум во светот. Затоа, тој е град кој ги привлекува сите кои сакаат шопинг и луксузен начин на живот. Особено, некои области како Нишанташи, Багдат Кадеси и трговските центри како што се паркот Истинје и Кањон се дом на многу светски познати луксузни брендови. Во овие улици и трговски центри, кои особено ги претпочитаат брендовите поради престиж, можете да ги најдете продавниците на водечките турски дизајнери за луксузна облека, како и светски познатите луксузни брендови.

Шанел

Светски познатиот луксузен бренд од високата класа, кој со години го револуционизира стилот на високата мода, има гламурозни продавници и во Нишанташи и во паркот Истинје. 

Луј Витон

Една од водечките меѓународни модни куќи во светот, луксузните производи на Луј Витон како што се чанти, чанти, чевли и накит се тука за вас и во бутиците „Истинје парк“ и во бутиците „Нишанташи“.

Хермес

Познат по своите висококвалитетни производи произведени во многу категории како што се кожени чанти, ремени, чевли, свила и готова облека, две од речиси 300 продавници на Хермес ширум светот се во Истанбул. Безвременските производи на Хермес можете да ги видите во Нишанташи и паркот Истинје.

Диор

Диор, луксузен бренд за потрошувачи кој отсекогаш доаѓал до израз со својот уникатен и софистициран стил, се наоѓа и во паркот Истинје со продавница. Во оваа продавница можете да најдете истакнати производи во многу категории како што се очила, готова облека, додатоци и чевли.

Картие

Основан во 1847 година, светски познатиот дизајнер на часовници и накит бренд Картие е во паркот Истинје со своите иконски производи кои се предмет на желба за жените ширум светот.

Rolex

Rolex, еден од пионерите во развојот на рачни часовници во светот, ги претставува своите иконски модели, произведени со врвна изработка и квалитет на материјалот, во своите продавници во İstinye Park, Nişantaşı и Zorlu Center.

Гучи

Роден во Фиренца, Gucci е еден од брендовите што ни паѓаат на ум кога зборуваме за италијанскиот дизајн и креативност. Нејзините шармантни производи можете да ги најдете во продавниците İstinye Park и Nişantaşı. 

Fendi

Друг Италијанец, кој започна како дизајнер на чанти, заврши како еден од водечките брендови кои се познати по својата елеганција и беспрекорна изработка. Овој убав Италијанец можете да го најдете во паркот Истинје.

Кристијан Louboutin

Специјалните производствени чевли на Кристијан Лубутин, кој има непоколебливо место во светската мода со чевлите со црвен ѓон, можете да ги достигнете и во продавниците на Нишанташи и во Истинје Парк.

Хари Винстон

Оваа продавница беше отворена во февруари 2018 година во трговскиот центар Емаар Сквер, нудејќи малку њујоршки шарм во срцето на Истанбул. Продавницата на два ката им нуди на луѓето многу луксузен сет од дијаманти, злато и скапоцени камења во многу уникатни и убави дизајни. Дефинитивно ќе ви треба дебел паричник ако планирате да купите од продавницата на Хари Винстон, затоа бидете подготвени.

Често поставувани прашања

Како да стигнете до Центарот Зорлу?
Можете исто така да стигнете до Палатата со користење на различни линии за јавен превоз. Постојат два начини да се стигне до областа: метрото Кадикој-Картал и станицата Зинџирликују.
Како да стигнете до IstinyePark AVM?
Областите во близина на трговскиот центар Istinye Park имаат различни транзитни линии.
Како да стигнете до Akasya AVM?
Истанбул е град кој поврзува два континента и е лесно да се стигне со јавен превоз. Акасија е исто така лесно да се стигне со автомобил и со јавен превоз.