Раните луѓе го консумирале месото од животните што ги ловеле сурово пред да најдат оган. За да го сочуваат подобро, нашле начин да го чуваат со зачини и сол. Луѓето почнуваат да го месат месо со зачини како што е пиперката. Месењето на месото со зачини ја зема неговата тежина и го омекнува месото. Булгур, изот, мелено месо, доматно пире, кромид, магдонос и разни зачини се приготвуваат со месење и мешање, се консумираат без термичка обработка (готвење) и е подарок на југоисточната кујна на светот. Секако, не смее да се заборави и лимонот, кој е незаменлив за çiğ köfte.

Потекло на зачинети сурови ќофтиња

Çiğ köfte се ќофтиња кои го земаат значењето на зборот од персиски, „тепано, џвакано“. Зачинети сурови ќофтиња, кои бараат многу труд за подготовка, главно се месни или без месо. Иако порано се подготвуваше со месо, денес се подготвува без месо.

Подготовката на вкусни зачинети сурови ќофтиња се заснова на мајсторство и квалитетни производи. Квалитетот на наодите, дали месото е доволно згмечено или мелено и долго месење се едни од суштинските фактори за подготовка на çiğ köfte. Зачинетите сирови ќофтиња се месат во специјални плехови произведени за оваа намена. 

Çiğ köfte е храна која треба да се јаде свежа, без чекање, поради отеченоста на булгурот во неа. Иако неговата храна и презентација варираат од регион до регион, најмногу се консумираат зачинети сурови ќофтиња завиткани во свеж леб од лаваш со зелена салата и разни зеленило. Се служи со точење сос од калинка or топла сос на тоа. Ви препорачуваме да го пробате со ладен ајран.

Тоа е храна која припаѓа на регионите Шанлиурфа и Адијаман. Освен Шанлиурфа и Adiyaman; Çiğ köfte, кој може да покаже регионални разлики, се прави и во провинции како Адана, Газиантеп, Дијарбакир, Мардин, Елазиг и Малатија. Додека зачинетите сирови ќофтиња кои припаѓаат на регионот Шанлиурфа се замесуваат со месо, зачинетите сурови ќофтиња кои припаѓаат на регионот Адијаман се подготвуваат без додавање месо. Зачинетите сирови ќофтиња во Шанлиурфа беа регистрирани во 2008 година, додека зачинетите сурови ќофтиња Адијаман беа регистрирани во 2018 година.

Места за јадење на најдобрите Çiğ Köfte во Истанбул

Зачинети сурови ќофтиња се една од најдобрите закуски за жителите на Турција! Тоа е вкус кој ги запира нападите на глад и му дава гозба на стомакот. Ги составивме местата каде што можете да ги вкусите најдобрите зачинети сирови ќофтиња во Истанбул за оние кои велат: „Дефинитивно треба да пробам çiğ köfte!“.

Elazığlı Çiğ Köfteci Ahmet Usta, Аџибадем/Истанбул

Продукцијата ја спроведува Ахмет Уста веќе 20 години. Çiğ köfte, çiğ köfte сосДостапни се , İçli köfte, домашни кисели краставички и вкусни десерти. Гарнирите кои се служат заедно со çiğ köfte се внимателно одбрани и измиени. Ахмет Уста, кој има повеќе од една филијала во Истанбул, добро ја врши оваа работа.

Девели Кебап, Бешикташ/Истанбул

Двокатен ресторан со модерен шик ентериер и градина, кој служи локално Турски деликатеси. Ви препорачуваме да ги пробате зачинетите сирови ќофтиња подготвени со месо.

Пирпирим, Зејтинбурну/Истанбул

Зеленчукот, зачините и групата мешунки што се користат во Пирпирим се специјално подготвени за Пирпирим во селата Газиантеп, Килис и Шанлурфа, сè до сос од калинка и доматно пире, и сите тие се органски.

Кешкероглу Кебап, Каракој/Истанбул

Одлична традиционална Турска храна, фантастична атмосфера, се е совршено. Без разлика дали одите на појадок или ќебап, дефинитивно треба да ги вкусите овие вкусни зачинети сурови ќофтиња со лут сос. Топло ви препорачуваме да завршите со баклава.

Кашибејаз Флорија, Бакиркој/Истанбул

Можете да го доживеете задоволството да вкусите традиционално деликатеси придружени со папагали и канаринци. Ќе се чувствувате во природа со пејзажот опкружен со дрвја во надворешниот простор, опкружен со вода и базени со водопади. Зачинетите сирови ќофтиња можете да ги вкусите како предјадење, а потоа да нарачате секое јадење што одговара на вашиот вкус од менито.

Добра идеја е да резервирате бидејќи има гужва во одредени периоди од денот.

Пронаоѓач на Чиг Кофте без месо: Лагаш Чиг Кофте

Зачинетите сирови ќофтиња без месо Лагаш го добиваат својот вкус од специјално измешаните зачини од регионот Адијаман. Наместо месо, çiğ köfte со висока хранлива вредност, калории и вкус се добива со користење на разни производи како на пр. ореви, бадеми, и лешници

Ајде да дојдеме до рецептот за зачинети сурови ќофтиња.

Состојки за Чиг Кефте без месо

 • 500 грама фин булгур

 • 2 кромид

 • 2 каранфилче од лук

 • 3 лажици доматна паста

 • 4 супени лажици чили паста

 • 3 лажици масло

 • 3 лажички сол

 • 2 лажички пиперка

 • 2 лажички мелен пипер

 • Половина лажица горчлив изот

 • 1 куп магдонос

Ставете го булгурот и доматно пире на плехот и убаво измесете. Откако ќе омекне, капка по капка се додава вода и се продолжува со месење.

Кога булгурот ќе поцрвене како доматно пире, додадете сол, снегулки црвен пипер, масло, изот и паста од пиперка до смесата и повторно почнете да месите со мешање. Додадете уште малку вода доколку е потребно. Можете да ги направите вашите сурови ќофтиња со мраз во лето наместо со вода.

Кога булгурот ќе омекне, додадете ги кромидот и магдоносот и продолжете со месење додека кромидот не исчезне во булгурот. Исечете ситни парчиња и исцедете ги со раце за да формирате ќофтиња. Вашиот без месо çiğ köfte е подготвена.

Зачинети сурови ќофтиња треба да се стават во зелена салата, може да се додаде свежо нане, одозгора да се исцеди лимон и веднаш да се јаде ротквица. Матеница би бил неверојатен пијалок со вакво јадење. Пријатен оброк!

Често поставувани прашања

Што е циг кофте?
Цигкофте е традиционален турски мезе (стартер) кој се прави од матено и зачини
Кој го измислил циг кофтето?
Циг кофте е измислен во Турција, поточно во регионот Адијаман.
Какво месо се користи во цигарите?
И покрај тоа што се нарекува циг кофте (сурово ќофте), повеќето од циг кофте што ќе ги јадете денес нема да имаат месо во нив.
Каде можам да јадам цига кофте во Истанбул?
Продавници за циг кофте можете да најдете насекаде низ градот. Циг кофте е многу честа појава во Истанбул.
Дали циг кофте е здраво?
Да, во умерени количини, цигкофте е здраво бидејќи содржи здрави билки и пченица.