Историја на Лахмацун

Лахмацун значи „месо и замесено тестоНа арапски, а самото јадење всушност датира одамна. Пред скоро 5000 години, Вавилонците готвеле основна верзија на денешниот лахмацун. Сè уште се готви интензивно во источните региони на Турција. Сè уште се готви во камени фурни, исто како што беше порано. 

Состојки на Lahmacun и рецепт

За да го подготвите, првиот чекор е да го подготвите тестото. По подготовката на тестото, кое се состои само од брашно, вода и сол, додатоците се состојат од мелено месо, домати, кромид и магдонос. По сите овие фази, лахмацун се фрла во камената рерна, а кога ќе излезе од рерната се јаде со лимон и магдонос. Состојките се: 

  • Мелено месо

  • Кромид 

  • домати 

  • магдонос

  • Лук

  • Доматно пире

  • Црн пипер

  • Масло

  • Бибер

  • Црвена пиперка 

Сепак, начинот на правење и содржината на лахмацун може да се разликуваат од регион до регион. Покрај сите овие, оние кои не се направени само од месо се опција за вегани или вегетаријански посетители. Вегански лахмачун не содржи месо или животински состојки и обично се прави од мелена соја или леќа. 

Начинот на кој обично би го готвиле е во камена печка со отворен оган на дрва. Се готви исклучително брзо бидејќи рерната секогаш се загрева. Делот кој одзема многу време е месење на тестото и ширење во круг, исто како пица. Треба да нагласиме дека тестото од лахмачун е многу потенок покрцкава отколку тесто за пица. Откако тестото е готово, на средина го ставате меленото месо и го ставате во рерна. Исто така, лахмацун се јаде како обвивка. Начинот на кој го правите тоа е така што во средината ќе ставите рендана зелена салата, кромид и домати, а потоа завиткајте ја со стискање лимон. 

Татковина на Лахмацун

Дискусиите за местото каде што Лахмацун е најпознат меѓу градовите во Турција продолжуваат, но првото место што ни паѓа на памет кога станува збор за пицата во турски стил, секако е Шанлиурфа. Покрај тоа, Шанлиурфа лахмацун е регистриран од Турскиот завод за патенти и трговски марки и добил географска ознака. Најважната карактеристика што го разликува Шанлиурфа лахмацун од другите е тоа што месото што се користи е специјално месо. 

Покрај Шанлиурфа, познат е и лахмаџун од Газијантеп. Познато е дека лахмаџун од кромид припаѓа на Шанлиурфа, додека лахмаџун со лук е на Газиантеп. Покрај Шанлиурфа и Газиантеп, се јави и Лахмацун fındık lahmacun кој припаѓа на провинцијата Мерсин, е доста познат и често се консумира. Карактеристиката на лахмацун од лешник е мал по големина и се служи како аперитив пред оброк. Неговиот рецепт не се разликува многу од вообичаениот лахмацун.

Видови Лахмацун

Зачинета Лахмацун: Ова е многу зачинет и ароматизиран лахмаџун од регионот Шанлиурфа во Турција. 

Вегетаријанска Лахмацун: Ви кажавме дека е опција, навистина вкусна. Лесно можете да го најдете во вегетаријанските ресторани во Кадикој.

Fındık Lahmacun: Тоа е мала верзија на нормален лахмацун со потекло од регионот на Мерсин.

Лахмацун со сирење: Во денешно време ставаат сирење и врз се, но верувајте ова е навистина вкусно.

Каде да се јаде Лахмацун во Истанбул

Можете да ја видите лахмацун сали на речиси секоја улица во Турција, но ќе зборуваме за неколку ресторани кои го прават најдобриот лахмацун. На пример, Борсам ташфирин во Кадикој, Кадикој Руха, Халил лахмацун, Истанбул лахмацун и ќебапчилница во Бејкоз, Читир Пиде Лахмачун во Бешикташ, Оз Килис Лахмачун во Фатих, Килисли Омер Уста во Лахмачиијекун се меѓу најдобрите и во Аташехиекун. Покрај тоа, lahmacun е улична храна и се продава од улични продавачи. Можете да пробате и вегански лахмацун во продавницата наречена Веганарист во Кадикој. Освен тоа, семејствата во Турција обично го подготвуваат малтерот и го даваат во рерните да се зготват, а тоа стана традиција.

Често поставувани прашања

Што значи lahmacun на турски?
На турски, lahmacun значи месо и тесто.
Лахмаџун е турски или арапски?
Зборот lahmacun доаѓа од арапски, изведен од "lahma bi'ajeen"
Кој го создал лахмаџун?
Турските региони Газиантеп и Шанлиурфа се првите места на кои се појави Лахмацун.
Како се вика блискоисточната пица?
Блискоисточната пица се нарекува lahmacun бидејќи тие се ист концепт со различни додатоци.
Од која земја е лахмацун?
Лахмацун е од Турција, иако дефинитивно е под влијание и на арапските земји.