Сега, градот цврсто се етаблира како меѓународен трговски центар кој не само што нуди производи однадвор, туку нуди и локални производи, а можете и разни производи за секого, без разлика дали се евтини, средни или луксузни производи.

Во споредба со другите земји, Истанбул нуди луксузни производи по релативно поевтини цени дури и за оригинални производи кои се увезуваат однадвор, бидејќи индексот на потрошувачка во Истанбул е висок, така што сите зделки се случуваат да се прават по поевтини цени отколку во другите земји.

Еве некои од турските луксузни брендови

Како прво, можете да ги најдете овие луксузни брендови во многу трговски центри или маркети, но ако барате дополнителни луксузни производи, можете да ги најдете во луксузни трговски центри и маркети.

Бејмен

Основан во Турција во 1971 година, Бејмен е показател за тоа како турската текстилна индустрија може да создаде чуда. Продавниците на Beymen, кои нудат висококвалитетни и луксузни производи, можете да ги најдете на улицата Багдат, Нисантаси и паркот Истинје, како и во многу области на Истанбул. Веројатно една од најдобрите продавници во Турција. Овој бренд има продавница од 10.000 метри квадратни во Центарот Зорлу кој е еден од најпрестижните и најлуксузните трговски центри во Турција и Европа.

Во продавницата Beyman ќе најдете многу меѓународни и локални фини дизајни и исклучително квалитетна облека за мажи и жени, а има и разни колекции на облека, додатоци, парфеми и други производи.

Значи, ако барате убав костум за купување, продавницата Beyman е една од најдобрите опции за вас.

Феј

Продавницата Феј се смета за многу луксузен бутик во Истанбул кој не секој може да го купи од неа. Сопственичката на оваа продавница порано работеше како директор на издавачката куќа Marie Claire Turkey и нејзината колекција на облека и накит се целосно спомен на италијанските филмови и филмови од 1960-тите, зборуваме за лелеави здолништа во светли бои, капри панталони, пристанишен стар накит. што ќе ве воодушеви со својата убавина.

Во продавницата Fey можете да најдете уникатни и убави дизајни и на познати турски дизајнери и на меѓународно познати дизајнери.

Продавницата Fey се наоѓа во областа Нисантаси каде што можете да најдете многу луксузни брендови.

Продавница Арзу Капрол

Арзу Капрол е многу позната дизајнерка која напорно работеше за да создаде добро име за себе од 1990-тите. Со изложбените салони во Париз и Истанбул, Арзу Капрол на своите клиенти им нуди широка колекција од најдобрите облеки. Нејзините дизајни се модерни и секогаш носат нови идеи, иако нејзините дизајни се храбри да се носат редовно секојдневно, но дефинитивно додаваат поинаков шмек на вашиот ден. Така, ако не сте тип на личност која е подготвена за храбра облека, тогаш Arzu Kaprol Store можеби не е совршен избор за вас.

Салонот Арзу Капрол се наоѓа во областа Бејоглу

Вако

Vakko е светски бренд кој треба да го запознаете кога сте во Турција. Со своите висококвалитетни текстилни производи произведени со врвна турска свила, волна и памук, таа веќе е светски позната. Покрај продавниците Nişantaşı, Zorlu Center и İstinye Park, во продавниците во многу делови на Истанбул можете да најдете специјално дизајнирани марами и други производи.

Дилек Ханиф

Дилек е уште еден дизајнер кој е застапен во Милано, Париз и секако градот Истанбул.

Дилек претпочита да ја одржува елегантна, но со допир на модерност, а тоа можете да го забележите кога ќе ги видите нејзините луксузни дизајни. Најважно за Дилек Ханиф е да може да ужива во вашиот фустан од сите аспекти, не само во поглед на дизајнот. Така, повеќе луѓе претпочитаат да купуваат фустани од бутикот на Дилек Ханиф.

Бутикот Дилек Ханиф можете да го најдете во округот Нисантаси, а исто така можете да дознаете повеќе за нејзините нови дизајни преку нејзината официјална страница на Инстаграм.

Има многу други луксузни брендови во Истанбул за купување од некои од нив се меѓународно познати како Prada, Channel или Burberry, а други се од дизајнери кои се познати и локално и меѓународно.

Вакви брендови можете да најдете во луксузни пазари и трговски центри како што се Zorlu Center, Emaar Square, Canyon Mall или Istinye Park. Генерално, дури и ако купувате од луксузни брендови, сепак ќе плаќате помалку отколку што плаќате во Европа, Канада или САД.

Често поставувани прашања

Како да стигнете до Центарот Зорлу?
Можете исто така да стигнете до Палатата со користење на различни линии за јавен превоз. Постојат два начини да се стигне до областа: метрото Кадикој-Картал и станицата Зинџирликују.
Како да стигнете до IstinyePark AVM?
Областите во близина на трговскиот центар Istinye Park имаат различни транзитни линии.
Како да стигнете до Akasya AVM?
Истанбул е град кој поврзува два континента и е лесно да се стигне со јавен превоз. Акасија е исто така лесно да се стигне со автомобил и со јавен превоз.