Поради плодните земјоделски почви и климатските услови, анадолските земји се богати со житарици, мешунки, растенија, маслиново масло и морски плодови. Вкусот на традиционалните турски јадења направени со свежи и здрави состојки произведени во оваа плодна земја ќе остане на вашето непце и ум. Различна храна се издвојува во регионите на Турција. На пример, во југоисточниот дел на земјата се претпочитаат зачинети, горчливи месни јадења и супи. Лесни јадења со маслиново масло, зеленчукот и морските плодови првенствено се претпочитаат во егејскиот регион. 

Во регионот на Централна Анадолија, мешунките и житариците се најпосакуваните состојки во јадењата. Поставувањето банкети за собири на празници, прослави, погреби, Рамазан, свадби и специјални прилики стана традиција распространета низ Турција со години. Затоа културата на храна има симболично место во Турција. Во оваа статија ќе споделиме некои од јадењата од традиционалните Турска кујна; и локални вкусови, кои се вклучени во списокот на нематеријално културно наследство на УНЕСКО. Ќе се осврнеме и на уличната храна што треба да ја пробате на вашето патување во Истанбул.

Потписни јадења од традиционалната турска кујна

Традиционалната турска кујна се смета за една од најбогатите кујни во светот по вкусови и разновидност. Иако има различни јадења во различни региони, ние составивме некои од нив јадења со потпис кои ми паѓаат на ум во Турција.

супи

Супа од езогелин: Езогелин супа, уникатно јадење на традиционалното Турска кујна, е популарно јадење во Турција. Тоа е исто така незаменлива компонента на јадењата во зима поради неговите хранливи и здрави состојки. Нејзините главни состојки се црвена леќа, ориз, булгур, кромид, лук, путер и зачини кои можете да ги додадете на вашето задоволство.

Супа од леќа: Главните состојки на супата од леќа, кои имаат богати хранливи материи, се моркови, компири, црвена или жолта леќа, кромид и ориз. Супата од леќа е рецепт кој лесно можете да го направите со состојките во вашата кујна.

Главни курсеви

Осушен грав: Kuru fasulye, едно од истакнатите јадења на традиционалната турска кујна, е камен-темелник за маси во Турција. Kuru fasulye обично се служи со ориз и кисели краставички. Kuru fasulye може да се јаде само од варење на гравот. По желба, можете да додадете кромид, сланина и месо за да додадете вкус на садот.

Кајсери Мантис: Познатиот Kayseri mantısı (равиоли), автохтоно јадење на Кајсери, е јадење што се подготвува како попарени или печење мелени теста. Надворешниот слој на манти се добива со сечење на рачно изработено тесто во уникатни форми, а внатрешниот слој е мелено месо со кромид и зачини. Kayseri mantı се служи со јогурт од лук и доматна паста.

Искендер ќебап: Познатиот искендер ќебап, кој припаѓа на градот Бурса, е едно од локалните јадења што треба да го пробаат странските туристи кои доаѓаат во Турција. Главната состојка на искендер ќебапот е донер ќебапот. Она што ги разликува овие две јадења се путер и сос од домати што се прелива врз него при послужување и парчињата јогурт и масната пита што се сервираат до неа. Месото од искендер ќебапи исто така се разликува од донер ќебапите. Помалку е масен и се добива од овни хранети со мајчина душица Улудаг.

Десерти

баклава: Баклава, шербет десерт единствен за Газиантеп, е еден од вкусовите наследени од отоманската кујна до традиционалната турска кујна. Баклава, шербет десерт во кој има ореви, ф'стаци, бадеми или лешници помеѓу тенки декантери, се служи со вкус на шербет. Тој беше официјално регистриран како турски десерт од Комисијата на ЕУ во 201 година

Турски локум: локум, вкусен десерт кој го консумираат многу луѓе ширум светот, е еден од важните десерти на традиционалната турска кујна. Локум, кој се почестува за време на празници, прослави, свечености и специјални настани, е исто така подарок кој можете да го подарите на вашите најблиски. Локум, кој се консумира како палата деликатес во Отоманската империја, сега се произведува во вкусовите на обичен, лешник, ф'стак, орев, бадем, кокос, портокал, ливче од роза, јагода и лимон.

Кунефе: Кунефе, уникатен вкус од Хатај, е еден од ретките десерти што содржат сирење во традиционалната турска кујна. Главните состојки на кунефе се рендано фило тесто, автентично кунефе сирење, путер и шербет. Кунефе е десерт, приготвен со автентично кинефе сирење, помеѓу два слоја изрендано фило тесто и се готви на шпорет со посебен плех, а потоа се прелива шербетот по вкус.

Пијалоци

Турско кафе: Традиционалното турско кафе се разликува од другите кафиња по својот уникатен вкус, пена и стил на презентација. Турското кафе е вклучено во листата на нематеријално културно наследство на УНЕСКО. Турското кафе има а уникатен вкус и стил на презентација и стана културно богатство за турскиот народ. Турско кафе се служи за барање рака на девојката, традиционална церемонија во Турција, каде што семејството на младоженецот бара дозвола за брак на младиот пар, од семејството на невестите, специјалните прилики, прослави и состаноци.

Улична храна во Истанбул

Ја составивме познатата улична храна што треба да ја додадете на вашата листа на нешта за јадење во Истанбул. Нема конкретни места каде можете да ги пробате овие намирници. Може да наидете на продавачи кои ги продаваат овие уникатни вкусови на улиците на Истанбул.

 • Полнети школки (Midye Dolma)

 • Ориз со наут (Нохутлу Пилав)

 • Печена јакна компир (Кумпир)

 • Ѓеврекот (Симит)

 • Сендвич со риба на скара (Balık Ekmek)

 • Сладок костен (Кештане)

 • Десерт Халка (Halka Tatlısı)

 • Кокореци (Кокореч)

 • Варена пченка (Haşlanmış mısır)

 • Сендвич со ќофтиња (Köfte Ekmek)

 • Стек тартар на Ла Турка (Çiğ köfte)

Често поставувани прашања

Што е традиционална турска кујна?
Традиционалната турска кујна се однесува на храна и пијалоци кои потекнуваат од отоманското време во Турција.
Што е посебно во турската кујна?
Турската кујна е посебна бидејќи многу јадења содржат месо и ретки зачини.
Што е традиционална турска вечера?
Традиционалната турска вечера може да се состои од манти како главно јадење, ајран како пијалок и баклава за десерт.
Што влијаеше на турската кујна?
Турската кујна е под влијание на арапската и воопшто грчката кујна.
Кое е главното јадење во турската кујна?
Главното јадење на турската кујна е ќебапот, бидејќи може да се види како маскота на турската кујна.