Гурмански и луксузни места на Истанбул

Локанта 1741 година

Комбинација на историја и култура со уникатни вкусови во Фатих. 1741 Локанта ги носи сите свои гости на примамливо традиционално патување со додавање вкус на магичната атмосфера на Хамамот Чагалоглу, која датира од 300 години историја и култура. Секој вкус што излегува од вештите раце на искусните готвачи од 1741 година носи различна текстура, различен регион и различен вкус на турската кујна. Во менито за вечера на Lokanta 1741, кое нуди и услуга за ручек, ве очекуваат исклучителни вкусови украсени со современите примеси од 1741 година, а мезе и јадења со маслиново масло уникатни за традиционалната турска кујна. 

Пандели

Постоечки од Првата светска војна во Фатих. Пандели, вклучен во сите домашни и странски туристички водичи и на линијата на патници, ја додава титулата на првиот турски сертифициран ресторан во Турција на својата заслужена репутација. Откако ресторанот на пристаништето Јагчилар беше урнат за време на урбанистичкото планирање во 1958 година, ресторанот Пандели на влезот на пазарот за зачини оттогаш е единствениот претставник на традицијата во Еминону. 

Ресторанот Пандели до денес беше домаќин на суштински луѓе како Мустафа Кемал Ататурк, кралицата Елизабета Втора, Одри Хепберн и Хуан Карлос, правејќи ве да го почувствувате духот на стариот Истанбул веднаш штом ќе влезете и да го продлабочите ова чувство со своето мени. Тоа е едно од најдобрите луксузни места што можете да ги посетите во Истанбул.

The Steeve од Исмет Саз

Измешани вкусови од светската и турската кујна во Бешикташ. Кога ќе го видите менито предводено од познатиот готвач İsmet Saz, тоа е место каде што можете да го вкусите вистинскиот вкус за себе, без оглед на вашиот вкус. Затоа, пред да започнете сè, ви препорачуваме да ја испиете супата од кромид од Карс грујере, а потоа да го испиете омилениот пијалок со тортиља натопена со артишок и спанаќ. Дополнително, келнерите се трудат да ве водат со одлична услуга, брзина и се за да имате одлична ноќ. 

Ресторан Лаледан во Чираган Палас Кемписки 

Местото кое е сведок на историјата од 17 век до денес, во Бешикташ. Ресторан Лаледан, кој со својот уникатен поглед и мирна атмосфера ќе ви додаде радост на денот, има богати и здрави производи. Ќе имате фантастично искуство со богати јадења за појадок кои се движат од вкусови без глутен и без лактоза до огромно шведска маса со салати, од свежи сувомеснати производи до внимателно одбрани сирења. Поканети сте да го доживеете задоволството од фантастичен појадок на шведска маса во ресторанот Лаледан, кој има прекрасна локација со својата историска порта и поглед на Босфор. Исто така, тоа е едно од водечките гурмански места во Истанбул.

Кујна во Отоманската палата Матбах

Луксузно место во поранешна болница од 19 век со стилски соби и апартмани и ресторан во Фатих. Добредојдовте во најубавите луксузни места и искуство за јадење во Истанбул, обезбедувајќи ви избор на уникатни јадења што некогаш се служеле во Отоманските палати. Ова гурманско место се наоѓа во срцето на стариот град во Истанбул и опкружено со сите истакнати историски и културни знаменитости, „Матбах“ ги претставува некогашните традиционални вкусови на кралската отоманска кујна во леснотијата на живописниот амбиент, отоманскиот величественост и турско гостопримство.

Микла во хотелот Мармара Пера

Современ „истанбулски“ ресторан со Мишелин ѕвезда, во Бејоглу. Со концептот „Нова анадолска кујна“ создаден во август 2012 година, Микла додаде уште еден плус во својата мисија за квалитетна храна и успеа да го подигне пионерскиот бар што го држи на локалната и меѓународната платформа. Во Микла, кој го брани верувањето дека секој употребен материјал ги одразува традициите на таа земја и народот во нејзината основа, „обично скромните“, но „благородните“ материјали внимателно избрани од секој агол на Анадолија се толкуваат со голема почит.

Brasserie St. Regis

Шик и пристојна атмосфера, како и гастрономски извонреден пристап: во Нишанташи. Brasserie St. Regis, под раководство на наградуваниот готвач Мехмет Фарук Јардимчи, и неговите уникатни вкусови кои ги спојуваат турската и светската кујна, како и светски познатиот St. Regis, ги поканува своите гости на гастрономска авантура во срцето на Нишанташи. придружени со ритуали. Уживајте во сезонските менија подготвени со креативни примеси од најсвежите производи.

Неолокал

Ќе најдете парче од вашиот живот во секој од вкусовите во Каракој. Тимот на Неолокал има за цел да дизајнира искрена храна инспирирана од мајката земја, да земе пример од нејзините традиции и да им ја претстави на своите гости. Додека го прави ова, детално ги испитува традиционалните рецепти. Потоа, ги спојува со производи на работ на истребување бидејќи не се консумираат. Шефот на младиот и љубопитен тим, Макут Ашкар, вели: „Ако не се грижиме за тоа, на следната генерација нема да и остане ништо“. Создава префинета и нова перцепција со комбинирање на локалната кујна со модерни техники и иновативна перспектива. 

Ресторан Сафран

Вкусната и автентична храна се среќава со прекрасни погледи во Бејоглу. Ресторанот Safran, меѓународно признат со наградата „Academie Internationale de la Gastronomie“, нуди најдобри примери од турската и отоманската кујна во елегантна и софистицирана атмосфера. Можете да уживате во епизодата во живо од 19:00 до 22:00 часот додека го подобрувате вкусот на оваа уникатна кујна на нејзината тераса со прекрасен поглед кон Босфорот, палатите и џамиите.

34 Ресторан во Гранд Хајат Истанбул

Релаксирачка атмосфера во Шишли. Служат широк спектар на кујни, 34 ресторани нудат вкусови од регионалната и медитеранската кујна. Гостите можат да се придружат на масата на готвачот или да уживаат во маринирани деликатеси на скара или бавно варени во Smoke House. Дополнително, собата Deli & Cheese нуди повеќе од 30 видови сирење, алуминиумски производи и мезе. Во слаткарницата се служат вкусни колачи и десерти, а гостите можат да уживаат во свежо печени производи.

Риба Калипсо

Еден од најдобрите рибни ресторани во Малтепе во Истанбул. Со своето богато мени, квалитетна услуга и локација во срцето на градот, во зеленилото на плажата Бостанџи-Кучукјали, Calypso Fish ги нуди одличните вкусови на Егејот. Ова место е наградено со „Оскари за гастрономија“, кое нуди вкусна морска храна. Бидејќи сите предјадења се вкусни, препорачуваме да ги пробате сите во мали количини.

Често поставувани прашања

Каде јадат познатите личности во Истанбул?
Beymen Brassiere, Lucca, Nusr-Et и Dragon Restaurant се неколку од местата каде што одат познатите личности.
Што значи убаво јадење?
Кога се спротивставува на неформалното јадење, убавото јадење се однесува на искуство во ресторан кое е поквалитетно и формално.
Што е традиционален турски појадок?
Црни и зелени маслинки, краставици, суво месо, јајца, свежи сирења, свежи домати, свежо печен леб, мед, колачи и павлака се сите вообичаени состојки во традиционалниот турски појадок.
Дали турската храна е здрава?
Турската кујна е природно здрава и сезонска, со многу рецепти засновани на изобилството на достапни свежи состојки.
Кој е националниот алкохолен пијалок на Турција?
Раки