Кога ќе дојдете во Турција, дефинитивно треба да пробате полнети школки, традиционална турска улична храна која можете да ја видите во многу морски ресторани. Еден од обичаите на Турците е да јадат школки по убав кокерец или тантуни гозба. Постојат уникатни ресторани со школки во многу делови на Турција, и тие се многу привлечени од локалното население.

Што се полнети школки?

Школки живеат во карпести места на морињата, прикачени на карпи. Но, во нивните испреплетени школки, се крие ризница со вкусно месо за јадење. Во Турција, морските школки се готват со зачинет ориз во нив. Овој различен начин на исхрана ги разликува од јадење школки ширум светот. 

Полнетите школки надополнуваат многу улични јадења и се деликатес што со текот на времето го сакаат дури и оние кои му пристапуваат со предрасуди. Оваа улична храна, која е многу проблематична за правење дома, може да ја јадете во ресторани во многу делови од земјата. Иако постојат многу различни начини на готвење школки, најчесто јадената форма во Турција е да се стави ориз во неа и да се претвори во полнење. Покрај ова, постојат и сорти како што се школки-тава, школки пилаки и школки пилаф. 

Каде да се јадат полнети школки

Школките собрани со тешкотија од длабоките мориња на Турција минуваат низ многу фази пред да бидат донесени на нашата трпеза. Полнетите школки што ги продаваат продавачите или рестораните мора темелно да се исчистат откако ќе се одберат од морето. Поради оваа причина, можеби е вистинскиот избор за вас да јадете полнети школки на сигурни и попосакувани места.

Како да ги направите

За правење полнети школки, прво треба убаво да се извадат школките кои се затворени и да се измијат во многу вода. Школките се отвораат од нивните крајни делови со помош на остар нож без да се одвојат соседните делови од лушпата еден од друг. Влакнестите делови се отстрануваат, а школките од лушпата се оставаат кратко време во сад исполнет со ладна вода. Оризот сместен во школките исто така треба добро да се сортира и измие. За подготовка на внатрешен пилаф ќе бидат потребни состојки како кромид, рибизли, ким и лимон. Откако кромидот и другите состојки убаво се испечени на масло, се додава и оризот, а потоа се става топла вода и се остава да омекне. 

Иако подготовката на внатрешниот ориз е релативно лесна, тешкиот дел од полнењето на школките е ставањето на оризот внатре. Од пилафот се земаат мали парчиња, внимателно се ставаат во школки и се затвораат со капаци назад. Потоа се додава вода во школките наредени во тенџере и се варат половина час добро да се соединат со внатрешниот ориз. Најпосакуваниот начин на јадење на оваа вкусна улична храна е со цедење лимон врз неа.

Постојат турски јадења и пијалоци кои треба да ги пробате кога ќе ја посетите Турција. Додека некои од овие намирници се состојат од познати јадења со месо како што се ќебапите и донерите, ви препорачуваме да не ги прескокнувате уличните вкусови. Разновидноста на улична храна достапна во Турција ќе биде таква каква што нема да најдете во многу делови од светот. 

Улична храна од Истанбул

Луѓето кои живеат во различни градови на Турција најмногу претпочитаат улична храна поради напорното темпо на работа или метежот во училишниот живот. Најпосакуваната турска улична храна, која се подготвува брзо и доста задоволува, обично се подготвува со морска храна и разни видови месо. Деликатесите како хамбургери, донер (турски под), тантуни и кокореч, кои се улични деликатеси кои содржат црвено месо, се многу популарни во Турција. Особено на истокот на земјата, побарувачката за улични деликатеси направени со отпадоци е многу голема во рестораните. 

Донер е вкусно јадење кое е познато низ целиот свет во Турција и се прави со тенко исечено месо. Донер ќебапи рестораните, кои можете да ги видите на секој агол во Турција, ви даваат незаборавен вкус. Тантуни, од друга страна, се прави така што во лебот од лаваш се става разни зеленило и исечкано и варено месо на сличен начин како донер. Во Турција обично се конзумираат специјална храна и пијалоци заедно, а неизбежно се создаваат незаменливи комбинации. Еден од најконсумираните традиционални пијалоци во Турција е „ајранот“ направен со јогурт, кој придружува многу јадења.

Кокореч е уште една улична храна што можете да ја најдете во турските занаетчиски ресторани, омилена е на многу локални жители. Вкусот на кокореч, кој се јаде главно навечер, се прави од отпадоци и се зачинува со разни зачини и се става во леб.

Често поставувани прашања

Дали полнетите школки се здрави?
Месото од школки е многу здраво за дигестивниот систем.
Дали полнетите школки се хигиенски?
Зависи од тоа каде ги јадете полнетите школки. Многу места во Истанбул, Турција, добро исчистете ги школките пред да ги наполните.
Како се прави полнети школки?
Турските рибари ги фаќаат школките и ги доставуваат до производителите на полнети школки. Потоа ја чистат школката и ја полнат со зачинет ориз.
Што е добро со полнети школки?
Ајран и салгам.
Дали полнетите школки се јадење за полнење?
За жал не. Треба да изедете најмалку 5 до 10 полнети школки за да почувствувате полн стомак.