Турската кујна е веројатно една од најпознатите во светот поради нејзините богати компоненти. Всушност, речиси сите видови зеленчук, овошје, месо и зачини се користат во турската кујна, тоа е она што ја прави добар избор за секого. Во изминатите десет години, Турција е дестинација број еден за туристите со храна, луѓе од целиот свет го посетуваат Истанбул и другите градови во Турција за да пробаат традиционална и интернационална храна, и се разбира, вечерањето во најмодерните ресторани во градот е подарок за вашата уста и жена, но може да остави дупка во вашиот паричник. Па, во Истанбул секогаш постои друг начин на кој ќе ги чувате тројца од нив среќни, вашата уста, вашиот сопружник и вашиот паричник. 

Симит

Едноставно, симит е кружен леб со кора од сусам и се смета за една од иконите на истанбулската храна. Вкусот е нешто како американски ѓеврек, но побогат, жителите на Истанбул не можат да одолеат на вкусниот вкус на свежо печен симит бидејќи свежиот симит има покрцкав сусам и повкусен внатре, затоа погрижете се да купите свеж за подобар вкус.

Симит е секојдневна храна за професионалци и возачи, па дури и рибите и птиците јадат симити од старите денови. центи. Живејте го ова искуство во еден од најдобрите ресторани Simit Sarayi.

Риба сендвич

Втората најпопуларна храна во Истанбул некои ја сметаат за класична храна во Истанбул. Доколку сте љубител на храна за риби, невозможно е да го игнорирате овој сендвич. Свежа риба на скара со кромид и зелена салата во свежо печен леб. Плоштадот Еминону е најдоброто место за јадење сендвич со риба како што е куќата Yaka Balik Fish, и чини 3 до 4 американски долари

Печени костени

Печените костени се попознати во зимските месеци отколку во лето бидејќи луѓето обично ги јадат за да се стоплат со вкусна храна. Турција важи за трета земја во светот која произведува костени, а овој факт објаснува колку луѓето имаат љубов кон оваа храна. Едноставна топла и вкусна закуска која можете да ја најдете речиси насекаде, но е позната во Султанахмет и Таксим и чини само неколку турски лири за чанта.

Школки

Едноставно, но богато со вкусови, тоа е нормална школка на половина лушпа исполнета со зачинет ориз внатре и полека варена со часови, послужена веднаш надвор од плехот со цеден сок од лимон. Midye е повеќе ужина отколку оброк, но многу луѓе јадат десетици од него токму на улица. Тешко ти е, идејата на Midye е да продолжиш да јадеш онолку колку што ти дава продавачот и додека да се почувствуваш сити, веќе треба да платиш 5 долари. Затоа обидете се да го контролирате стомакот. Пробајте го тоа во ресторанот Kaydonia.

Печен компир

Величествениот кумпир како што го нарекуваат турските продавачи. Тоа е печен голем компир со сирење и други компоненти што можете да изберете да ги ставите на него. Ортакој на страната на Босфор е најпознатото место за правење; штом ќе ја ставите ногата во Ортакој, уличните продавачи на кумпир ќе излезат од секаде само за да купат. Не чувствувајте страв; одете самоуверено и изберете ја количката што ја сакате, но не пропуштајте ја шансата да јадете кумпир во ресторанот на компанијата Босфор, на пример.

Пилешко преку ориз

Многу поедноставно отколку што звучи, без ништо повеќе од ориз и пилешко на врвот. Би замислиле дека таква храна се служи само во ресторани, добро размислете затоа што сте во Истанбул. Всушност, Тавук Пилав е брз ручек за многу луѓе во Истанбул бидејќи е вкусен, брз и заситен. Вообичаено, се служи со пијалок со матеница и не чини ништо повеќе од 3 до 4 долари максимум. Можете да го најдете речиси насекаде, но жителите на Истанбул се колнат дека има нешто магично и посебно во количката пред маркетот Ункапани.

Има повеќе улична храна што можете да ја најдете додека шетате по улиците на прекрасниот град на Истанбул, Börek, Lokma, Köfte Ekmek и друга улична храна што вие, вашата сопруга и вашиот паричник дефинитивно ќе ја сакате.