Опциите за вегетаријанска и веганска пида обично се достапни на местата каде што има пиде. Но, најпосакуваниот вкус на пидата е оној со месо и сирење во него. Пиде традиционално се прави во камени печки со отворен оган од дрва. Го израмнувате тестото и го растегнувате од страните за да создадете потенок облик. Потоа ја пополнувате средината со филовите и ја превиткувате надворешната страна навнатре, оставајќи го средниот дел отворен. По монтажата ја ставате во веќе екстремно врелата печка со камен и брзо се готви без да изгуби сок!

Видови пиди:

  • Мелено месо

  • Месо на коцки

  • Сирење

  • Печурки

  • Спанаќ

  • Мелено месо и јајца

Можете да бидете сигурни дека секој од овие пида е смешно вкусен и вреди да се проба. Тие обично го сечкаат на парчиња со големина на залак за да можете да нарачате различни видови за да ги споделите и вкусите секој од нив со вашите пријатели. Ве советуваме да пиете матеница со него како освежување бидејќи како што споменавме е тешко јадење. 

Разлики помеѓу Пиде од Лахмацун

Ламакун е уште една позната турска храна која е доста слична на пицата. Сепак, потенок е и има мелено месо, пиперки, кромид и домати. Бидејќи тестото е многу тенко, ламакун би била здрава опција наместо пиде. Пиде обично е поголем од лахмацун, а тестото е погусто. Овие опции се две од најдобрите нешта за јадење во Истанбул! Многу се вкусни, па ве советуваме да ги пробате и двете!

Разновидност на турската кујна

Турска кујна е една од најразновидните кујни во светот. Има многу намирници кои треба да ги пробате, од солена храна до десерти и зеленчук со маслиново масло. Сигурни сме дека можете да најдете познато турско јадење по ваш вкус! Вашата омилена храна може да биде пиде или друга храна исто така!

Турскиот појадок е исто така уште еден омилен оброк на Турција. Постои концепт наречен „серпме кахвалти“ кој има десетици намирници како јајца, колбаси, различни видови леб, а понекогаш дури и пиде, маслинки, различни видови сирење и многу други. вкусни јадења! Понекогаш луѓето дури и не можат да го завршат целосниот појадок бидејќи служат премногу со неограничен турски чај! 

Места за јадење Пиде

Можете да јадете пиде во повеќето ресторани за ќебапи или места каде што се прави пиде. Но, некои од нив се малку попознати од другите. Ајде да погледнеме 5 места за повкусно јадење во Истанбул:

Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta 

Сите турски колачиња овде се подготвуваат со состојки со одличен квалитет. Ова место служи од 1969 година, веќе повеќе од 50 години искуство. 

Pide Ban

Ова место ги набавува сите свои состојки од регионот на Црното Море, кој е копното на пиде. Храната е толку вкусна, особено пиде со колбаси, пастрами, печено месо и мелено месо. Ве советуваме лебот да го потопите во пиде со сирење и да го изедете. Тоа им се допаѓа и на очите и на грлото. Бан пиде и пиде од печурки се нивните уникатни рецепти за пиде, кои се и најпопуларни. За разлика од другите пиде места, Pide Ban не е излитена. 

Coşkun Usta Bafra Pide 

Бафра е главниот град на пиде. Познато е дека пидата на овој регион е покрцкава отколку мека. Тука има десетици опции за вкусови на пиде, како спанаќ, тиквички и модар патлиџан. Значи, ова може да биде фантастично место ако сте вегетаријанец или веган. 

Јеринде Пиде

Исто како Coşkun Usta, Yerinde Pide, исто така, има широка разновидност на вкусови на пиде. Покрај тоа, Yerinde Pide, исто така, го прави нивното пиде со интегрално пченично брашно ако сакате. Ова значи пониски калории, но сепак, тоа е калории! 

MÇC Lider Pide

Според нивната дефиниција, „Трабзонските локални сирења, специјално приготвени со тесто од квасец, со уникатен вкус кој се спојува со мајсторски раце и со оган од дрва“ се достапни овде! Турската слатка или пидата подготвена овде е во црноморски стил, која е направена со трабзонско брашно и измешана со внимателно одбрани состојки од Трабзон, е едноставно вкусна! Овде, можете да ги пробате опциите за печено, чедар, мешано и мелено пиде. 

Често поставувани прашања

Што значи пиде во Турција?
Пиде е традиционален турски леб што доаѓа со разни додатоци.
Дали пиде е подобар од пица?
Турскиот пијалак нуди неверојатна алтернатива за видовите пици.
Како јадете турско пиде?
Можете да јадете турски пиде како пица, на рака. Турците обично не користат виљушка и нож за да јадат пиде.
Дали пиде е исто што и пита?
Да, пита е грчкото име за турскиот пиде.
Што е пита на англиски?
Тенок, рамен леб што има додатоци (обично месо) е пита на англиски.