Турски пијалоци

Што се однесува до турските пијалоци, во турската кулинарска култура се среќаваат различни алкохолни и безалкохолни пијалоци. Некои комбинации на храна и пијалоци се незаменливи за Турците. Сите пијалоци како чај, турско кафе, сахлеп, боза, кефир, репка и ракија се единствени за Турците и се нарекуваат здрави според консумирањето. Од овие пијалоци рецепти, разните шербети, кои се познатиот пијалок од отоманската ера, се направени од овошје и билки и ги привлекуваат вкусовите на љубителите на десертот со својот сладок вкус.

Рецептите за солени пијалоци на Турците се едни од незаменливите што се јадат заедно со ќебап, донер и слични улични деликатеси. Најдобри примери за такви пијалоци се ајран, репка и сок од кисели краставички, кои содржат здрави калории. 

Сок од кисела краставица

Киселиот сок е пијалок што мештаните го консумираат во Турција без разлика на времето, има кисел и солен вкус, а со тоа што е здрав дава енергија. Овој сок, кој можете да го најдете во различни провинции на земјата, особено во продавниците за кисели краставички и занаетчиските ресторани, е направен од различен зеленчук. Рецептот за сок од кисели краставички, кој локалното население го претпочита да добива енергија и да го загрее, особено во студените зимски денови, треба да биде добро познат и вешто направен. Неопходно е да има многу видови кисели краставички продавници за туршија и дека тие се чуваат свежи и презентирани на посетителите.

Добро познат факт е дека Турците јадат многу кисели краставички, особено во зимска сезона, заедно со различни јадења. Иако јадењето кисели краставички го зголемува апетитот, мислиме дека тоа нема да биде штетно. Покрај ова, киселата вода има придобивки како што се подобрување на мускулните контракции, намалување на дехидрацијата, регулирање на имунолошкиот систем и забрзување на метаболизмот. Но, во ваш најдобар интерес ќе биде да внимавате и на количината што ја пиете.

Состојки со вредни материи како што се лукот, оцетот и доматите сместени во нив го зголемуваат вкусот и здравјето на сокот од кисели краставички. Ако ја посетите Турција за прв пат, можете да ги видите занаетчиските продавници кои продаваат кисели краставички и да бидете сведоци на оваа различна култура.

Рецепт за сок од кисели краставички

За да направите сок од кисели краставички, се разбира, пред сè, треба да направите рецепт за кисели краставички. Можете да користите било кој од многу зеленчук и овошје како домати, краставици, зелка, модри патлиџани, дињи, круши, дуња, сливи, пиперки, печурки, кромид, лук, модар патлиџан, карфиол за правење кисели краставички. Иако не можете да го направите тоа толку добро како во продавниците што продаваат сок од кисели краставички, можете брзо да го киселите дома и можете да го постигнете најдобриот резултат со малку трпение.

Откако ќе се наредат саканите состојки во теглата за кисели краставички, во оваа нарачка се додаваат и лукот и лутите пиперки. После тоа, во оваа тегла се додаваат здрави билки како магдонос. Се додава вода што содржи состојки како камена сол, оцет и лимонова сол зовриена во вода. Една од состојките кои даваат здрави калории на сокот од кисели краставички е камената сол. На крај се затвора капакот од теглата со кисели краставички за да не добива воздух и се остава околу 20 дена на ладно темно место. Откако ќе чекате доволно долго, ќе сте пробале a вкусни вкусете со конзумирање на сокот од кисели краставички од овој здрав рецепт.

Места на интерес во Истанбул

Истанбул, најнаселениот град во Турција, е еден од центрите кои странците и туристите најмногу сакаат да ги посетуваат. Ресторани и продавници ја рефлектираат турската кујна во градот. Овие места се наоѓаат и во туристички центри како на пр Гранд чаршија и ја одразуваат турската култура. Ајде да погледнеме каде можете да го пиете здравиот сок од кисели краставички што го споменавме погоре во Истанбул.

Првата од најстарите продавници за сок и кисели краставички во Истанбул е Asri Turşuculuk, која служи од 1913 година. За оние кои првпат ќе консумираат сок од кисели краставички како пијалок, ова место е еден од најпогодните почеток. Сокот од кисели краставички овде не е ниту премногу сладок ниту кисел, туку целосно конзистентен.

Soydan Pickle е уште едно многу познато место за сервирање на сок од кисели краставички лоцирано во чаршијата на Бешикташ, Истанбул. На ова место можете да вкусите вкусни кисели краставички како зелка, домати, краставици, цвекло, сливи и корнишони и да ги пиете соковите од овие кисели краставички. Конечно, би било точно да се покаже пример за посета на Петек Туршулари лоциран во Истанбул. Petek Turşuları, кој е во функција од 1992 година, е особено познат по својата цреша и кисели краставички од кајсија.

Често поставувани прашања

Дали има некакви придобивки од пиењето сок од кисели краставички?
-Бидејќи сокот од кисели краставички го намалува шеќерот во крвта, тој е многу корисен.
Што се случува кога секој ден пиете сок од кисели краставички?
-Сокот од кисели краставички содржи сол. Секојдневното пиење може да предизвика дехидрација и да го зголеми крвниот притисок.
Кога да пијам сок од кисели краставички?
-Добра идеја е да се пие сок од кисели краставички пред оброк.
Дали сокот од кисела краставица е добар за вашите бубрези?
-Сокот од кисели краставички треба да се пие умерено за да биде корисен.
Зошто тенисерите пијат сок од кисели краставички?
-За спречување на грчеви.