Истанбул во последно време се издигнал поради историските места, уникатната кујна и луксузните шопинг области. Се разбира, локацијата на градот е уште една одлична причина да се открие Истанбул. Но, кога станува збор за шопинг, овој град е совршена адреса. Има многу места како Капаличарши, Таксим, Еминону и многу други. Секој од нив има свој тип на шопинг. Значи, ако барате некои традиционални продавници за купување, Kapalıçarşı е одлична опција. Од друга страна, модерните и луѓето кои ги следат најновите трендови во модата секогаш ја погодуваат својата ротација до Нишанташи. Се наоѓа во областа Шишли на европската страна на Истанбул. Вклучува населби како Тешвикије, Мачка и Османбеј. Нишанташи е познат по својот уникатен шопинг избор. Лесно е да се почувствува луксузна атмосфера на нејзините улици. И за локалното население и за туристите, Нишанташи е местото каде модата живее и расте. Доколку сакате да бидете опкружени со светски познати брендови, подобро е веднаш да го посетите Нишанташи. Најпознатата шопинг улица Нишанташи Истанбул е позната како улица Абди Ипекчи.

Улица Абди Ипекчи

Новинарот Абди Ипекчи го даде името на улицата. Може да се каже дека улицата Абди Ипекчи е срцето на најскапите луксузни модни брендови во Турција. Други улици како Багдат Кадеси доаѓаат по Абди Ипекчи на списокот. Улицата не обезбедува само модни продавници. Исто така, ви овозможува да откриете различни светски кујни во престижни ресторани и кафулиња. Еве ја листата на брендови од висока класа.

 • Картие

 • Прада

 • Хуго Бос

 • Гучи

 • Burberry

 • Луј Витон

 • Шанел

 • Џорџо Армани

 • Хермес

 • Диор

 • Escada

 • Салваторе Ferragamo

Burberry

Тој е еден од светски познатите британски брендови. Седиштето на иконскиот моден бренд Бурбери е во Лондон. Кожни производи, додатоци, чевли и парфеми се главните производи. Најзначајниот факт за Burberry е дека тој е еден од најстарите и најпопуларните британски луксузни модни брендови. Ако талкате по улиците Нишанташи, лесно можете да го најдете овој светски бренд.

Луј Витон

Луј Витон Малетие го создаде овој бренд во 1854 година. Денес, повеќето луѓе кои сакаат луксузни предмети ширум светот носат Луј Витон. Бидејќи е француски бренд и дизајнира сè посветено, веќе долго време стана водечки бренд. На улицата Абди Ипекчи, тешко е да не се забележи оваа прекрасна продавница со француски дизајн.

Картие

Историјата на Картие е прилично прекрасна. Луј-Франсоа Картие е основач на брендот. Раѓањето на Картие датира од 1847 година. Кралот Едвард II зборувал како „златар на кралевите и кралевите на златарите“. Тоа беше бренд за кралското семејство. И денес ја задржува оваа репутација со продажба на висококвалитетен накит, часовници и кожни производи. Ако сте вистински следбеник на Картие, мора да застанете таму во Нишанташи. Во Турција има само три продавници. Еден од нив ве чека да пазарите во Нишанташи.

Долче Габана

Откако зборувавме за британските и француските иконски брендови за ова шопинг улица во Истанбул, време е да се даде општи информации за италијанските брендови. Dolce&Gabbana е основана во Милано, Италија, во 1985 година. Иако не е стара како другите брендови, нејзината популарност никогаш не е помала. Главните производи на брендот се накит, фустани, часовници, парфеми и костуми. Обезбедува и производи за нега на кожата. Покрај тоа, тие производи не се само за жени. Во продавниците има и машки и детски оддели. Со Долче и Габана во Нишанташи, не мора да одите во Италија за да ја почувствувате италијанската модна атмосфера. 

Прада

Прада е уште еден добро познат италијански бренд. Можете да најдете кожни производи, чанти, луксузни предмети за облека како фустани, здолништа и се што можете да замислите. Продавниците на Прада во Турција се наоѓаат во најскапите области, како што е улицата Абди Ипекчи. Секако, без Прада би недостасувал Нишанташи.

Хермес

Тоа е исто така француски бренд кој е основан во 1837 година. Хермес е општо познат по своите чудесни и шарени чанти. Кожни производи, парфеми, накит и фустани се она што можете да го купите од продавницата. Можете исто така да купите домашен мебел и додатоци за животниот стил. Хермес е еден од најпочитуваните и светски познати брендови. Значи, не е чудно што на улицата Абди Ипекчи постои продавница на Хермес.

Гучи

Гучио Гучи е основач на Гучи. Оваа италијанска модна куќа е со седиште во Италија. Стана икона „Долче Вита“ и стана високо славна глобално. Гучи е специјализирана за разни облеки, обувки, шминка и парфеми за жени и мажи. Има 425 продавници низ целиот свет. Во Турција има три продавници. Премногу компании и познати луксузни брендови целосно и делумно. 

Шанел

Коко Шанел стана основач на Шанел во 1910 година во Франција. Производите на Шанел варираат, но генерално се готова облека, парфеми, накит и додатоци. Зборот „елеганција“ го дефинира овој бренд. Шанел ја револуционизира модата менувајќи го модниот начин на размислување од 19 век со извонредни идеи. Најпознати производи се парфемот Шанел Но пет, чантата од 2.55, костим од твид Шанел и балерини Шанел

Често поставувани прашања

Дали е лесно да се транспортира таму?
Да, без напор е да се оди таму од премногу локации. Се разбира, би било многу полесно ако веќе сте биле околу европската страна. Но, лесно е да се оди таму со автобус, траект и такси ако доаѓате од страна на Анадолија. Луѓето најчесто доаѓаат во Бешикташ и се возат со автобус или од таму пешки до Нишанташи.
Дали има само брендови со високи цени?
Постојат и достапни брендови. Ако сакате да купите чевли, Nine West или Desa би можеле да бидат одлична опција. Можете да ги најдете Маркс и Спенсер, Зара и Манго за вашите потреби за облека.