Гранд чаршија е место кое одржува во живот многу професии кои исчезнуваат со нивните единствена култура. Тоа е на светот најстар, најголемата чаршија каде најмногу променливи производи се изложени. Чаршијата опфаќа повеќе од 3 илјади продавници и го посетуваат приближно 400 илјади луѓе. Во текот на Отоманската империја ера, накит и скапоцено рачно ткаено текстил беа собрани во Гранд чаршија се продава од цела земја, а е шопинг рај за оние кои особено го ценат традиционалниот текстил и автентичниот накит.

Октај Екинчи, поранешен претседател на Комората на архитекти, вели дека „Посетата на Големата чаршија не е само гледање на историско и мистериозно место; тоа е привлечноста создадена од пазарната традиција која произлегува од минатото и од човечката топлина измешана со тоа, па дури и чувството на доверба“. Кога патувате во Истанбул, мора да го видите Големата чаршија. Ако сакате да најдете некој кој ќе ви помогне лесно да го пронајдете она што го барате на ова огромно место, да ве научи како да се пазарите, да ве информира за неговата историја и да се справи со вашиот превоз, има и многу тури со водич.  

Работно време на Големата чаршија

Големата чаршија е отворена fод понеделник до сабота 8.30-19.00 часот.

Затворено во недела и официјални празници

Како да стигнете таму?

  • Трамвај: Бејазит-Капали Чарши

  • Метро: Касиер

Затворена кутија: Големата чаршија

Големата чаршија е еден од најголемите и најстарите покриени пазари во светот во Истанбул, Турција. За целосно уживање во Истанбул, дефинитивно треба да се изгубите во градот и да се споите со градот. Големата чаршија е совршено место за тоа. Големата чаршија е всушност посебен свет во рамките на Истанбул. Тоа е активен, преполн, привлечен и незаменлив дел од Истанбул. Оваа чаршија привлекува туристи од целиот свет, а можете да најдете не само славна историја, туку и антиквитети, златари, изработувачи на чанти, продавници за кожа и продавачи на теписи - накратко, сè што може да се замисли.

Како најстарата и најголемата историска чаршија во светот, била изградена Големата чаршија султанот Фатихнаредба да се обезбеди приход за Света Софија. Оваа историска чаршија се наоѓа помеѓу Нуроосманије и Бејазит џамиите, Џевахир и Сандал Бедестенс. Бедестен значи чаршија во која се купуваат и продаваат вредни добра како облека, накит и сл. Оттогаш е центар за шопинг.

61 улица, 4000 продавници!

Како што Отоманската империја растела, и Големата чаршија го одржувала развојот на главниот град. Чаршијата која првично ја сочинувале два Бедестена сега зафаќа површина од околу 47 илјади квадратни метри. Иако настрада Големата чаршија единаесет пожари   два земјотреса, сè уште ги фасцинира посетителите со својата архитектура. Таа е составена од 61 улица, од кои некои имиња се однесуваат на различни бизниси како што се Фешилер (продавачи на фес), Калпакчилар (продавачи на крзнени капачиња) и Ајнаџилар (продавачи на огледала). İç Bedesten, кој е поставен на површина од околу 1500 метри квадратни, и Sandal Bedesteni, кој се простира на површина од 1300 метри квадратни, како половина се малку одвоени делови од чаршијата. Околу чаршијата се ановите кои повторно се делови од чаршијата.

Денес во Големата чаршија има околу 4000 дуќани. Голем број патници кои ја посетиле чаршијата во минатото ја прикажувале како мирно, свечено место. Сега, тоа е токму спротивното. Може да се слушне како пазарџиите канат луѓе додека талкате низ чаршијата. Можете да слушнете зборови од многу различни јазици во овие пријателски поздрави. Договарање е еден од ритуалите на пазарење во Големата чаршија. Овој ритуал им дава задоволство и на продавачите и на купувачите.

Најголемиот пазар на накит во светот

Големата чаршија е најголемиот пазар на накит во светот. За целосно да го обиколите, треба да посветите најмалку три дена на вашето патување. Ова можеби звучи како претерување, но ќе разберете дека е вистина кога ќе ги видите изобилството и разновидноста на продавниците.

Ако сакате стратешки да прошетате низ чаршијата, ви препорачуваме да тргнете од портата Нуруосманије или Куркчулер. Најдобрите златни и брилијантни дизајни можете да ги најдете во продавниците за накит долж улицата Калпакчиларбаши што води до портата Нурусманије. Ако се најдете себеси како велите: „Не е доволно да ги гледам, сакам да ги купам.“, тогаш треба да погледнете што повеќе продавници. Најпопуларните златари на оваа улица се Кафкас и Фуат Киргиз. Кога одите кон крајот на улицата, ќе наидете на продавници што продаваат половни часовници. Повторно на оваа улица, љубителите на кожа ќе уживаат во популарното место наречено Пунто.

Ако влезете во чаршијата од делот Нуруосманије, на вториот свиок свртете десно и одете до крајот на улицата. На околу 20 метри напред, ќе го видите влезот на Zincirli Inn од десната страна. Оваа гостилница е најубава и најоригинална карвансарај во големата чаршија. Ова е рај за љубителите на килимот бидејќи тука се наоѓаат продавниците на Шишко Осман со легендарна колекција. Шишко Осман го има најголемата колекција на теписи во светот. Се вели дека оваа збирка може да се спореди со палатата Дамат Ибрахим Паша.

Омилен на познати дизајнери

На улицата Јагликчилар ќе најдете многу продавници за ткаенина. Можеби мислите дека ткаенината е едноставна работа и може да се купи насекаде, но познатите дизајнери како Дона Каран, Галијано, Жан Пол Готје и Рифат Озбек наоѓаат инспирација со посета на овие продавници. Ако сакаш рачно изработена облека, многу се продаваат во Remzi Fırat на #13. Оваа продавница има и нова филијала наречена „Етнички град“ на улицата Јорганџилар на бр. 14.

Ако сте заинтересирани рачно насликана ткаенина   Османлиски кафтани, одете во продавницата на Muhlis Günbattı на улицата Пердахчилар. Оваа продавница има широк асортиман на производи како и кафтани и теписи. Sivaslı Istanbul Yazmacı, на истата улица, е исто така една од најстарите продавници во чаршијата. Оваа мала продавница – во која можете да најдете секакви Анадолски рачно изработен текстил – е популарно место и за домашни и за странски дизајнери. Овде се продаваат текстил, чаршафи и рачно насликани ткаенини од неколку различни региони на Турција. Егин Текстил на влезот на портата Орјукулер е а Продавница стара 145 години. Во оваа продавница има свилен текстил, традиционален рачно изработен текстил, рачно насликани ткаенини и ленени постелнини.

За љубителите на антиквитети

Стариот дел на Бедестен од чаршијата е популарно место за антички љубовници. Тука се и продавниците кои продаваат украси, теписи и стари часовници. Најпознати продавници во овој дел се Шалаби и Жива Антиќ. Ако сакате да купите обетки од 22-каратно злато од Мардин или Дијарбакир, со секој пар уникатен, дефинитивно треба да отидете во Mavi Köşe на #11. Доколку не сакате злато и ве интересираат природните камења, Stil Inci е совршен за вас. Ќе најдете додатоци од секаков вид природни камења. Ако сакате, можете дури и да направите свои дизајни. Повторно во овој дел, колекцијата Erdün продава декоративни производи како лампиони и маслени светилки.

Традиционалното е споено со модерното!

Иако Големата чаршија изгледа повеќе како автентична структура, сепак можете да наидете на некои продавници во кои традицијата е споена со модерноста. Особено во Дервиш на улицата Кесецилер бр. 19, ќе најдете додатоци за бањи, традиционален рачно изработен текстил, рачно насликани ткаенини, навлаки за перници, јакни и кошули од селата во Анадолија. Ова е прекрасна продавница за автентични сувенири.
Друга продавница е Абдула. Тие чуваат додатоци за бања, сапуни, крпи, чаршафи, постелнина и теписи. Deli Kız, која продава сувенири и облека со турски мотиви, има филијала за деца.

Што да се јаде во Големата чаршија

Талкавте, се изморивте и огладнувавте, а сега сакате да се одморите додека пиете нешто? Покрај продавници и продавници, постојат и традиционални ресторани и кафулиња во чаршијата. Најпознат е ресторанот Хавузлу, познат по својата дарежливост. Историскиот Шарк Кахвеси на улицата Јагликчилар е алтернатива, каде што можете да го пиете неговото познато кафе и да ги наполните батериите. Фес Кафе, Султан Кафе и Лајф Кафе се исто така популарни кафулиња во чаршијата.

„Carşı-i Kebir“, „Големата чаршија“, Големата чаршија или затворената кутија, како што рече Орхан Вели е место на многубројни занимања, мајстори и чираци, злато и сребро, туристи и Истанбулци и нема место во светот може да се спореди со него.

Имај на ум…

  • Погрижете се да имате камера со вас бидејќи ќе посакате да фотографирате многу работи во овој шарен свет.

  • Ако ја посетувате Големата чаршија за прв пат, имајте пенкало и хартија. Можеби ќе сакате да ги забележите имињата на улиците за да се сетите каде сте биле.

  • Водете напорна зделка додека купувате и не одложувајте да ги купувате работите што ги сакате дури откако ќе прошетате наоколу. Можеби ќе ви биде тешко да ја пронајдете таа продавница на враќање, па дури и тогаш, парчињата што ви се допаднале можеби се продадени.

Накратко

  • Прошетка по Дивањолу, улица која сведочи за многу важни настани од отоманскиот протокол.

  • Посетете ја Колумната на Константин (Чеберлиташ), која е една од најважните колони во светот и има легендарна приказна за „Светиот Грал“

  • Чорлулу Али Паша Медресеси, мавзолејот на некои османлиски султани и на Дивањолу,

  • Посетете ја Големата чаршија истиот ден и нурнете во живописниот, традиционален шопинг стил на отоманската култура.

Често поставувани прашања

Колку време ви треба во Гранд чаршија?
Ќе треба да поминете барем неколку часа бидејќи има толку многу продавници за истражување во Големата чаршија.
Во колку часот се затвора Големата чаршија?
Големата чаршија работи секој ден освен недела од 8:30 до 7 часот навечер.
Зошто е важна Големата чаршија?
Големата чаршија е важна затоа што била главната точка на трансакции за време на османлискиот период
Како се ценкате во Голема чаршија?
Може да направите понуда од околу 30% попуст и да продолжите да преговарате за да постигнете договор во Големата чаршија!
Дали вреди да се посети Големата чаршија?
Да, особено ако сте љубител на шопинг во Истанбул, дефинитивно треба да му дадете шанса на Гранд чаршијата.