Мезете се клучен дел од турската кујна. Мезете се предјадења и ладни предјадења кои се состојат од зеленчук, зеленчук, леќа, пасти, јогурт и сирење. Секоја трпеза во Турција има некаков вид мезе за вечера, што Турците сакаат да го вкусат со часови. Секој мезе има свој посебен вкус и се служи со свеж леб.

Мезете не се за оние кои гладуваат, туку за оние кои сакаат да ги задоволат своите очи и вкусови. Главниот оброк обично се состои од ќебапи или риба. Во ред е да се јаде само мезе или да се добие персонализирана чинија со помали јадења наречени „meze tabağı“ Ресторани често имаат витрини во фрижидер полни со мезе, додека други носат примероци од оброци на масата. Не можете да ги земате примероците, само изберете од она што е достапно. Мезе е тешко да се избере. Еве неколку традиционални турски мезе. 

Прво класици:

Ацили Езме

„Acılı Ezme“ се состои од пире од домати, зелени пиперки, кромид, лук и сок од лимон. Маслиновото масло, пастата од црвен пипер, снегулките од пиперка, меласата од калинка и нането додаваат турски вкус. Некои се позачинети од другите, но „acılıl“ означува зачинета.

Хајдари

Овој прекрасен мезе е изграден на јогурт, лук и зачини како копар и нане.

Модар патлиџан

Во Турција има многу мезе на база на модар патлиџан. На лаикот може да му бидат збунувачки имињата и препаратите на храната.

Шакшука

„Баба гануш“ е најпопуларниот мезе од модар патлиџан во Турција и на Блискиот Исток. Модар патлиџан се пече со зелени пиперки, домати, магдонос, маслиново масло и сос од домати.

Копоглу

„Köpoğlu“ е оброк направен од модар патлиџан, зелени пиперки и домати во сос од јогурт со лук.

Патликански Салатаси

„Patlcan Salatası“ на турски значи салата од модар патлиџан. Оваа салата се состои од чаден модар патлиџан и печени црвени пиперки комбинирани во маслиново масло и сок од лимон. Некои локации служат чаден модар патлиџан, лук и јогурт како салата од модар патлиџан. Yourtlu patlcan salatas е овој мезе.

Грав

Hummus

Откако ќе го искусите турскиот хумус, никогаш нема да го сакате на друг начин. Во Турција, ова наутка се сервира на глинени чинии и се прелива со врела пастирма или борови ореви откако ќе се испече во рерна.

Барбуња Пилаки

„Барбуња пилаки“ е мезе на база на грав. Барбуња е зрно борлоти, често наречено грав од брусница. Пилаки е метод на готвење во кој гравот или рибата се варат со кромид, лук, домати, моркови и магдонос во маслиново масло.

Боранија

„Taze fasulye“ е долг боранија варен со кромид, домати и маслиново масло. „Börülce“ користи цела или излупена црноока грашок.

Широк грав

Во Турција, боранија или се лупат или се оставаат во нивните зелени чаури и се подготвуваат со пржен кромид, обилен копар, маслиново масло и сок од лимон за да станат мезе наречено „zeytinyağlı bakla“ или целата смеса може да се измеша во густа паста. , кој може да се сервира на кришки ладен или како топло пире и се нарекува „фава“.

Veggies

Denizbörülcesi

Додека самфирот, или „deniz börülcesi“ на турски е сочен, тој е бланширан и облечен во маслиново масло, искршен лук и сок од лимон како и повеќето сезонски зеленчуци.

Purslane

Овој умерен мезе има лук, лук и јогурт.

Хавуч Таратор

„Havuç tarator“ комбинира соте рендани моркови, лук и јогурт. Во друга форма, тиквичките се заменуваат со моркови, а мезето се нарекува „кабак борани“

Атом

„Атом“ е мезе од печени пиперки измешани во јогурт со лук, затоа внимавајте

Често поставувани прашања

Дали е популарно да се јаде надвор во Истанбул?
Додека оброците обично се јадат во куќата, постојат многу можни места за јадење во Истанбул кои нудат избор од традиционална турска храна до глобална брза храна.
Дали има некои вегански опции во турската кујна?
Турската кујна е позната по работата со растенија и мешунки, како и по работата со месо. Многу вегански јадења може да се најдат во традиционалната кујна на Турција.
Дали оброците во Истанбул се погодни за студенти?
Има многу опции за студентите да јадат евтино и брзо додека се уште се вкусни како домашно зготвен оброк во Истанбул.