Купувањето во чаршија е фундаментален концепт во Турција. Кога одите во Истанбул, во секој кварт ќе наидете на чаршија. Дали сакате да купите подароци за вашите најблиски од шарените маалски чаршии поставени на улиците и маалските плоштади? Да го погледнеме Мертер чаршијата, една од познатите маалски чаршии во Истанбул. Мертер чаршијата, каде што можете да најдете различни производи, е отворен во недела. Покрај тоа, тој е прилично голем, каде што може да се сретнете и со храна специфична за Турција и со рачно ткаени производи. Го привлекува вниманието со своите достапни производи и свежите производи. Кога купувате во прекрасните чаршии во Истанбул, можете да практикувате турски јазик и со сопствениците на чаршијата. Ќе уживате во шопингот во Мертер чаршија, каде што можете да најдете секакви производи од сувомесни производи до облека. Доколку одите во Мертер базар, еве еден мал совет од нас! Не заборавајте да купите риба, која се продава релативно свежа. Можете да стигнете до сите видови риби и да подготвите вкусна гозба за себе. Ако се прашувате како да стигнете до овој мал и убав пазар во Гунгерен, можете да продолжите да ја читате нашата статија.

Историја на Мертер 

Мертер, еден од важните текстилни и конфекциски центри во светот, денес Истанбул порано беше мало место. Во 1950-тите, тие имаа за цел Мертер да го направат центар на текстилни производители и сопственици на готова облека. Оваа цел беше постигната во 1970-тите кога текстилните производители се собраа во Мертер. Simitaş Blokları во Мертер стана новиот дом на текстилните производители. Мертер е прифатен како најпознат текстилен центар од 1990 година во светот. Покрај тоа, во 2011 година, во Мертер се одржа Симпозиумот на Модниот центар. Според нас, по посетата на мартерот Мертер, не би било полошо да талкате низ Мертер! 

Список за проверка: Купување во Мертер

Сега кога зборувавме за Мертер Базар и Мертер, време е да подготвиме шопинг листа! 

Од Мертер чаршија;

  • Риба

  • Свеж зеленчук и овошје

  • Сушени ореви

Од Мертер;

  • Обувки
  • Долна облека
  • Кошула
  • Тренерки
  • Бански

Мертер е и достапен и квалитетен! Сигурно бевме гладни откако шетавме по Мертер од едниот до другиот крај. Како да ги погледнете најпознатите ресторани во Мертер? Постојат многу варијанти, од ресторани за ќебапи до ресторани за десерти во Мертер. Можеби ова место еден ден ќе стане центар не само на модата, туку и на храната.

Како да одите во Мертер чаршија?

Ајде да ги земеме нашите гости кои сакаат вака да пазарат во Истанбул. Премногу е лесно да се стигне до чаршијата Мертер, една од најубавите чаршии во Истанбул. Ако имате картичка од Истанбул, превозот е прилично едноставен. Можете да ги користите автобусите 89B, 92T, Beylikdüzü-Zincirlikuyu, линиите Ataköy-Pendik и Halkalı-Gebze Marmaray, M1A, M1B метро линиите и минибусот A-72. Ајде да се нурнеме во историјата на оваа чаршија.

10 најпознати ресторани во Мертер

Teras Et Lokantası

Откако ги фасцинираше своите гости со своите посебни вкусови од 2015 година, Teras Et Lokantası е едно од најубавите места во Мертер. Овде е можно да се најдат вкусови за секој вкус. Во ресторанот има многу варијанти од турски деликатеси до светски деликатеси, чиј секој агол е полн со изненадувања. Дојдете и проверете ја Steakhouse Тераса!

Цигерхане

Служи од 1996 година, Cigerhane ги пречекува своите гости со медитерански гарнитури. Да, да, добро прочитавте, нивните гости! Тие што доаѓаат во ресторанот ги прифаќаат како гости, а не муштерии. Исто така, сè е свежо. Овде не се користат замрзнати производи. Тие продаваат џигер. Што мислите, зарем не би било убаво да отидете и да го пробате?

Cızbız Köfte

Cızbız Köfte е бренд кој служи долго време. Тие се сигурни дека ќе ви се допадне овој вкус кога ќе го пробате! Тие велат: ‚Според нас, не оној што слуша или гледа, туку оној што се обидува знае‘. Ако сакате Cızbız köfte (ќофтиња), кои имаат висококвалитетен, здрав и производен рецепт без адитиви, можете да ги однесете дома како залиха. 

Варунг Нусантара

Никој не знае дека Истанбул е мултинационално место! Варунг Нусантара е индонезиски ресторан. За оние кои сакаат да пробаат различни вкусови, Мертер нуди секакви јадења. 

Адиле Султан Ев Јемеклери

Ресторан со сосема поинаква приказна: Адиле Султан домашно готвење! Доколку сакате да ја слушнете приказната за семејството кое ги правело рецептите на своите баби, треба да дојдете во овој ресторан. Адиле Султан, која е родена во 1927 година, има дури и вегетаријанско мени меѓу нејзините оброци. Мора да е прекрасно да се јаде во овој ресторан со топла приказна!

Кадаифзаде

Сега на ред се десертните ресторани на Мертер! После сето тоа шопинг, зарем не е добар десертот? Кадаифзаде е ресторан на семејство од Газиантеп кој служи долги години. Тие имаат ресторани на многу места, вклучувајќи го и Мертер. Не поминувајте без да го посетите овој ресторан, каде што можете да најдете многу варијанти, од млечни десерти до десерти од шербет.

Болулу Хасан Уста

Можеме да кажеме дека Болулу Хасан Уста, кој служи од 1982 година, е еден од омилените брендови на Турција. Десертите на ресторанот, кој има и дилер во Мертер, се премногу добри. Ресторанот, кој користи многу состојки додека ги прави своите десерти, смета дека среќата е убава кога се споделува.

Хатај Кунефе Дуњаси

Дали некогаш сте го пробале кунефето на Хатај, градот на цивилизацијата? Ако вашиот одговор е не, наидовте на добра продавница за десерти околу Мертер чаршијата додека го откривавте Истанбул. Подгответе се да видите колку е разновиден Кунефе!

Игра на Локма

Сигурни сме дека овој деликатес не сте го пробале никаде на друго место! Ресторанот ви нуди гурмански вкус со прочистување на залак, десерт од шербет и комбинирање со чоколадо. Исто така, имате можност да пробате каснувања со чоколадото што го сакате.

Мерхаба Пастанелери

Помислете на слаткарница која ќе ве пречека со „Здраво“ околу Мертер чаршијата. Треба да ги пробате бонбоните од бадем од слаткарницата, која веќе четири генерации ги пречекува клиентите со вкусни десерти.

Се надеваме дека ви се допаднаа Мертер чаршијата, Мертер и Истанбул! Имајте одлично време!