Медитеранска кујна

Кога станува збор за медитеранската кујна, вкусовите што ми паѓаат на памет во Турција се светлина здрава јадења направени со свеж зеленчук. Покрај тоа, медитеранската кујна вклучува и јадења направени со сорти на месо. Сепак, може да се каже дека почесто се користи морската храна. Најчесто користени нуспроизводи во храната и пијалоците во оваа кујна се маслинката, пченицата, разните зачини, јогуртот, магдоносот, сумакот и нането.

Медитеранската кујна, која е распространета на огромна географска област на глобално ниво, има долгогодишна историја и огромен број сорти сама по себе. Регионите кои имаат карактеристики на Медитеранска кујна ширум светот се состои од Источен Медитеран, Јужна Европа и Северна Африка. Турција е вклучена во источниот медитерански регион и има кујна што ја носи нејзината медитеранска клима.

Веќе споменавме дека една од најупотребуваните состојки при изработката традиционални јадења од медитеранската кујна се маслинките. Благодарение на поволната структура на медитеранската клима за одгледување маслинки, традиционалните јадења и пијалоци од медитеранската кујна го воспоставија своето место меѓу најздравите светски кујни. Една од главните причини зошто оваа кујна е толку вкусна и толку здрава е тоа што има многу употреба на производи од маслинки.

Храна и пијалоци од медитеранската кујна

Состојките кои најчесто се користат во медитеранската кујна се свеж зеленчук, морска храна, пченица и сорти на месо. Бидејќи во медитеранската клима растат широк спектар на билки, почесто се готват јадења со доминација на билки и зеленчук. Овие билки се користат и како зачини. Босилекот, мајчината душица и рузмаринот се едни од билките кои додаваат уникатни вкусови Медитерански вкусови. Покрај овие уникатни вкусови, широко се користат и зачините како што се црн пипер, црвен пипер, ким, борови ореви, нане. Доколку одите да ја посетите Турција, ви препорачуваме да пробате јадења направени од зеленчук и билки каде што можете да ги видите ефектите од медитеранската кујна.

Едно од јадењата што може да се вклучи во медитеранската кујна и често се готви во медитеранскиот дел на Турција е Хатај ќебапот, направен во провинцијата Хатај. Во традиционалните рецепти на Турска кујна, многу популарна е храната во стилот на ќебап, која се готви на оган на дрва. Во овој рецепт смесата од мелено месо и зачини се пресува во плех и се става, а на неа со рабовите се става доматен пипер и се пече во рерна или на оган на дрва. Можете лесно да најдете други сорти ќебапи во традиционалната турска кујна во секоја провинција и да се запознаете со овој фасцинантен вкус.

Тахин Пијаз

Тахин пијаз (салата од грав) е претпочитан вид на мезе и се прави со користење на таан во Турција. За подготовка на пијаз ќе ви требаат бел грав, некои видови зеленило, како магдонос, таан и разни зачини. Во тенџере сварете го белото гравче, во него ставете мал исечкан домат, бибер и јајце, па се додава сосот таратор измешан со таан и ореви.

Модар патлиџан е еден од најконзумираните зеленчуци во Медитеранот. Овој зеленчук често се готви како предјадење и главно јадење. Затоа, ан јадење со модар патлиџан зготвен со зеленчук до него ќе биде вистинскиот избор за да се даде пример за медитеранската кујна. Ова јадење, зготвено со маслиново масло, се прави така што се варат модри патлиџани исечени на коцки со домати, кромид, лук и разни зачини.

Sarımsakli Köfte

Лукот, една од најкористените состојки во медитеранската кујна, се користи во многу јадења. Sarımsakli Köfte (Кнедли од лук) често се готват во медитеранските провинции во Турција. Кнедлите од лук се прават така што булгурот се натопува, се омекнува и се претвора во мали топчиња. Овие топчиња се варат, а за сосот кој ќе им го даде главниот вкус се дроби лукот и се става во тенџере. Се додаваат маслиново масло, паста од пиперка и доматно пире и малку се потпекуваат и со овој сос се прелива врз ќофтињата. Можно е да се вкусат овие ќофтиња, особено во традиционалните ресторани во медитеранските провинции како Хатај и Адана.
Пијалоците базирани на медитеранска кујна се исто така многу популарни во медитеранските провинции во Турција. Захтер чај, шербет од роза, шербет од грозје, сок од корук, сок од репка, сируп од капини и yılık ayran се најомилените пијалоци во регионот. Покрај тоа, чаевите направени со природни билки собрани во регионот се извор на лекување за локалното население во зима и ја одразуваат различноста на медитеранската кујна.

Често поставувани прашања

Дали Турција има медитеранска храна?
Турција главно ја наследува својата кујна од Отоманската империја, која со векови владеела над Средоземното Море. Така да, дефинитивно има медитеранска храна.
По што е позната медитеранската храна?
Вино, маслиново масло, лук, ќебап, фалафел, пиде итн.
Од која земја потекнува медитеранската кујна?
Египет, Турција, Шпанија, Италија, Грција
Кој е националниот пијалок на Турција?
Раки
Која е најпопуларната медитеранска храна?
Зелена салата, баклава, мусака, мезе, ќебап итн.