Тандури култура

Еден од најкористените видови црвено месо во турската кујна е јагнешкото месо, а јадењата направени со црвено месо и со јагнешки деликатес се многу популарни. Турците користат јагнешки деликатес за многу домашни јадења, а фактот што ова месо се готви во тандор го прави уште повкусен. Можете лесно да направите јагнешки тандури (Kuzu Tandır) јадете дома користејќи тандури и искусете го во многу занаетчиски ресторани и луксузни ресторани. Благодарение на тандурите, целото месо постепено станува меко за време на готвењето. Не губи ниту една од здравите хранливи материи. Откако ќе дојдете во Турција, ќе ви биде незаборавно искуство да ги вкусите вкусните меса од земјата и да ги набљудувате различните начини на готвење.

Ако не знаете што е тандор и се прашувате, можеме да се обидеме да ја задоволиме вашата љубопитност. Кога дрвото и огнот ќе се спојат, тие создаваат различни техники за готвење. Многу вкусни јадења излегуваат благодарение на жарот што се појавува кога пламеното огревно дрво почнува тивко да гасне. Тандор е исто така еден од познатите методи како што се скара, скара и ражен. Додава длабок вкус на јадењата варени со загревање во јама. Многу популарен е и лебот тандури, кој со векови го правеле Турците и е многу вкусен. Иако тандор културата на почетокот се појавила како средство за затоплување на Турците, со текот на времето почнала да служи за различни цели.

Јагнешко Тандури- Кузу Тандир

Една од најдобрите состојки што можете да ги готвите во методот на готвење на тандор е јагнешкото месо јагнешко деликатес е истакнат, добро истражен и познат рецепт. Во денешно време, бидејќи тандорот повеќе не е достапен во многу домови, месото од јагнешки тандор се готви и во рерната. Турците одамна користат тандури во своите домови. Можеби нивните јадења го достигнале ова ниво на вкус благодарение на тоа што тандурите се секогаш достапни за готвење. Сè уште се користи ако во турските селски куќи нема електрична печка. Многу селани ги готват своите колачи во тандури. Има многу јадења кои не треба да ги прескокнувате кога ја доживувате турската кујна бидејќи оваа кујна е прилично пространа. Кога готвите јадења со месо, до него доаѓа зеленчук, а ве чекаат деликатеси кои нема да ги заборавите. 

Благодарение на големите, затворени тандор куќички, почна да се готви поголема количина месо. Овие тандури се сосема различни од тандурите од античко време и станаа техника која се користи првенствено во рестораните за готвење во големи размери. Kuzu tandır се готви во различни региони на Турција и е познат како тандури ќебап, специјално се готви во Денизли провинција. Јагнешкиот деликатес е познат на секој дел од земјата. Иако тандорот не може да се користи во домовите за да се постигне овој вкус, сепак во некои ресторани се јадат тандор јадења.

Може да има друг начин на презентација и иновација на секој регион во земјата за правење кузу тандир. На пример, во провинцијата Денизли, кузу тандир се прави во форма на ќебап и се става на ражен и се готви долги часови. После тоа, на вашата трпеза се носи јагнешки деликатес, а вие јадете само кузу тандир со леб од лаваш без вилушка или нож. Кога се прави кузу тандир, стана традиција да се пече домашно леб од лаваш, обично во тандор, од едната страна.

Начинот на изработка на а kuzu tandır е прилично едноставно бидејќи ќе биде доволно само да купите јагне со малку маснотии од добар месар. Месото пред да се остави во садот за готвење многу часови, убаво се извалка и се остава да се исуши. На јагнешкото месо се фрлаат неколку стругања за да може топлината добро да помине во него при готвењето. Пред да започнете со готвење на kuzu tandır, месото убаво се масира со различни ароми, како маслиново масло и ловор, кои го прават изедначено помеки

Месото, дополнително зачинет со лук и разни зачини, по желба се завиткува во фолија и се остава да се готви најмалку 2 часа на тандори оган. Така, ќе го достигнете јагнешкиот деликатес и ќе ве плени вкусот на мекото месо

Често поставувани прашања

Што е турско јагне?
Турското јагне е традиционална турска храна која се прави со готвење јагнешко месо во специјална рерна наречена тандир.
Кој дел од јагнешкото е Пеперутка?
Јагнето со пеперутка се однесува на ногата на јагнето со отстранета коска.
Кои зачини се користат во турското готвење?
Турците при готвењето користат зачини како снегулки црвен пипер, мајчина душица, ким, сумак и црн пипер.
Од што се состои турската храна?
Турската храна обично се состои од месо, тесто и путер, но медитеранската храна содржи многу маслиново масло.