Додека повеќе јадења од зеленчук се јадат во егејскиот регион, западниот дел на Турција, ќебапи, а јадењата со месо се доста популарни во останатите делови од земјата. Дегустацијата на вкусни јадења од зеленчук и месо, како и потопување во историската магија на Истанбул, ќе биде едно од најдобрите искуства што некогаш сте ги имале. 

Турска култура

Историјата на турската култура траела во Централна Азија до 11 век. И Турците го вкусиле номадскиот живот и потоа се преселиле во сталожен живот. Турците коегзистирале со многу народи низ историјата. Како резултат на тоа, тие исто така беа под влијание на региони како Централна Азија, Балканот и Блискиот Исток. Овој процес на влијание, исто така, радикално го промени јазикот, религијата, културата и начинот на живот на Турците и се појави нација која содржи многу култури единствен за овој народ. 

Додека религиите, јазиците и културите на Турците генерално беа под влијание на културна синтеза, се појави прекрасна турска кујна. Од друга страна, Истанбул е многу жив и постојано во развој град кој содржи масовна синтеза на културата, исто како и турската култура. Затоа, доколку сакате да го вкусите вкусни јадења на турската култура и видете ги историските споменици од отоманско-византискиот период кои содржат културни синтези, Истанбул ќе биде вистинскиот избор.

Иако турската кујна е генерално позната по своите јадења направени со месо, можеме да кажеме дека јадењата од зеленчук се исто така доста познати како добра вест за туристите кои ќе дојдат да го истражуваат Истанбул. Ќе бидете импресионирани од турската кујна со разни предјадењаи јадења од едно тенџере направени со зеленчук, и чорби со пулсира, а нема да го заборавите нивниот вкус. 

Јадења со месо

Јадењата направени со месо се доста познати во Турција, а можете да запознаете вкусни вкусови од донери до хамбургери, ќебапи, до домашни јадења направени со месо. Турците се нација која долго време се занимава со сточарство и земјоделство, искористувајќи ја плодната почва на земјата. Затоа, доколку не сте веган или вегетаријанец, ви препорачуваме прво да пробате јадења со месо меѓу јадењата во Истанбул. Значи, да погледнеме некои од познатите и популарните јадења со месо кои може да се јадат во Истанбул заедно и кои треба да ги јадете и каде да ги јадете.

Ќебапот е можеби едно од најпопуларните и декадентни јадења со месо меѓу нештата за јадење во Истанбул. Ќебап е името дадено на јадењата со месо на кои се готват скара даб јаглен или во печка на дрва. Иако постојат многу варијанти и начини за правење ќебапи во Турција и на Блискиот Исток, основната состојка е месото, а квалитетот на месото е суштински. Откако ќе пробате различни јадења со месо и ќебапи во традиционалната турска кујна, можете да бидете сигурни дека нема да ви текне на ништо друго освен на овие јадења. 

Видови ќебапи

Првиот тип на ќебапи што ќе ви го препорачаме да го пробате е ќебап од патлиџан со месо бидејќи е јадење кое се состои и од зеленчук и од месо. Месо и модри патлиџани варени еден до друг на оган на дрва се придружени со пиперки и домати, а во рестораните се носи и ориз. Додека барате нешто за јадење во Истанбул, веројатно ќе наидете на луксузни ќебапи или занаетчиски ресторани. Без разлика дали ќе го јадете во луксузен ресторан или во занаетчиски ресторан, ќебапот од модар патлиџан ќе биде вкус кој нема да го заборавите.

Друг пример на ќебапи, еден од незаменливите елементи на јадењата со месо, ќе биде Адана ќебап. Адана е прекрасна провинција во Турција, а јадењата со месо се многу познати таму. Поради оваа причина, овој вид на ќебапи, кој првично се правел во Адана, но кој можете да го јадете со вешти раце во Истанбул, ќе биде меѓу вкусовите што нема да ги заборавите. Овој вид на ќебапи се прави така што месото направено се премачкува во мелено месо и со вкус зачини низ шише и превртувајќи го преку оган. Покрај ќебапи, во сите ресторани се носат кромид, лаваш, секакви мезе, домати. 

Искендер ќебап, од друга страна, е вкусно јадење со месо кое првично беше познато во турската провинција Бурса, но сега се прави во секој регион на земјата. Ова јадење се состои од комбинација на јогурт, специјален пита леб, путер, месо во форма на донер и сос од домати. Толку е вкусен што овој вид ќебапи стана еден од незаменливите во турската кујна. Луѓето можат да одат во Бурса и да го јадат ова јадење без разлика на тоа колку далеку се за да го јадат. Но, најпогодни места за да го јадете ова јадење со месо може да бидат продавниците и рестораните каде работат занаетчиите од Бурса, лоцирани во Истанбул.

Последниот ќебап што ќе го препорачаме ќе биде Тас ќебап бидејќи тоа е многу вкусно јадење со месо кое може да се направи и дома и во ресторани. Овој ќебап е поинаков вкус во кој долго варено месо на коцки се комбинира со пржени компири и ориз. Покрај тоа, во ова јадење со месо има доста здрави состојки, како кромид, домати, лук и пиперки.

Често поставувани прашања

Колку чини донер ќебап во Истанбул?
Еден ќебап може да чини од 40 до 100 лири во зависност од местото во Истанбул.
Како се вика донер ќебап во Турција?
Донер ќебап во Турција се нарекува донер сендвич.
Што е месо од Истанбул Донер?
Донер месото е мешавина од јагнешко и говедско месо.
Кој стил на турски ќебап е најпознат?
Адана ќебап е најпознатата форма на ќебап во Турција.
Ќебапите се турски или грчки?
Ќебапот е присутен во многу култури од грчките до арапските земји, но Турција е најпозната по ова јадење.