Така, тие го нарекоа Кадикој како земја на слепите. Затоа Кадикој се споменува како земја на слепите во многу ресурси. Тоа беше важно место за луѓето на високо ниво во ерата на Отоманската империја. Дури и денес, Кадикој сè уште е центар за атракција за локални и странски луѓе со места за забава, шопинг, уметност и култура. Во оваа статија ќе разговараме за транспортот, туристичките атракции, трговски улици, ресторани, кафулиња и барови на Kadıköy и да ви даде неколку совети за тоа што можете да направите овде за да се забавувате.

Што има во Кадикој?

Кадикој е познат трговски кварт за shoppingубители на шопинг во Истанбул. Кадикој апелира до многу луѓе од Анадолија и од европската страна на Истанбул. Има еден куп продавници и познати трговски улици на Кадикој кои се погодни за сите потреби и стилови. Купувањето во Кадикој не е ограничено на облека; може да најдете и боемска и ретро облека, половни книги, плочи, производи за уредување на домот, половни производи, накит, козметички производи и чевли. Исто така постои и а центар за оние кои претпочитаат да купуваат внатре за да се разладат во лето и да се загреваат во зима. Kadıköy е едно од најдобрите и можеби единственото место каде што можете да најдете многу производи по пристапни цени.

Акмар 

Акмар е една од најстарите и најпознатите улички на Кадикој. Тоа е место за средба на луѓето, а има и продавници за половни книги каде што луѓето доаѓаат да купат ретки романи и книги за курсеви. Алејата Акмар е најдоброто место што треба да го посетите ако сте колекционер или сакате да го купите првото издание на книга.

Улица Бахарие

Улицата Бахарие е најпознатата и најпознатата шопинг улица во Кадикој. Тоа е долга и преполна шопинг улица, опкружена со продавници погодни за секој буџет и стил. Познат е по достапните продавници за облека, накит, козметика и чевли. Улицата Бахарие ги има најевтините продавници во Кадикој. Улицата Бахарие мора да ја посетите не само за шопинг туку и за прошетка по носталгичната улица покрај славните Kadıköy- Мода трамвај. Највозбудливата и убава зграда на улицата Бахарије, која има многу историски градби и цркви, е операта Суреја.

улица Чилек

Улицата Чилек (јагода) е шопинг улица во Кадикој. Тоа е зад познатиот статут на бик на Кадикој. улица Чилек има многу прифатливи чанта и бутици за облека. Според многумина, улицата Чилек е срцето на модата во Истанбул. Речиси секоја жена и тинејџерка ја посети улицата Чилек за пазарење, пристапни цени и модерни производи.

Онур чаршија

Онур чаршијата е најпосакуваната шопинг улица зависници од чевли во Истанбул. Онур чаршијата е позната и како познат пазар за чевли. Во оваа чаршија лесно можете да ги најдете најмодерните чевли на сезоната и колекциите кои ги нема ни во продавниците на познатите брендови. Можете да купите чевли по пристапни цени, особено на крајот на сезоната.

Kadıköy Salı Pazarı (Евтин Џек)

Kadıköy Salı Pazarı е поставен на еден од најстарите трговски улици на Kadıköy и е еден од познатите евтини дигалки на Истанбул. Секој вторник и петок можете да го посетите Kadıköy Salı Pazarı. Пазар е трговски центар на отворено каде што можете да најдете брендирани производи по пристапни цени. Сали Пазар е позната шопинг улица позната по евтина облека, ткаенина, чанта, чевли и производи за уредување на домот.

Тепе Наутилус

Тепе Наутилус е трговски центар кој се наоѓа во Кадикој. Тепе Наутилус е веднаш до станицата Мармарај Ајриликчешмеси. Тепе Наутилус центар е добра опција за оние кои сакаат да одат на шопинг и да земат оброк на ладно место во лето и топло место во зима. 

Бутик дел од Кадикој: Мода

Се верува дека Мода го добила своето име од угледни луѓе како што се благородни англиски семејства, бирократи и уметници кои живееле таму во 19 век. Работите што треба да ги направите во Мода се убава прошетка покрај плажа, појадок во неа чајни градини, кафулиња и ресторани, гледање на зајдисонце покрај плажа, јадење сладолед од познати продавници и посета на музеи. Moda Park и Yoghurtçu Park се живи паркови во кои младите претпочитаат да се дружат во лето. 

Мода е прекрасна улица со антикварници и стари продавници и музејот Бариш Манчо, кој е основан со придонесите на општината Кадикој и семејството Манчо, во спомен на покојниот Бариш Манчо, еден од најомилените уметници во Турција. Друга работа што треба да ја направите во Мода е да купите сладолед од познатите на Мода сладолед купувајте, Dondurmacı Ali Usta, и јадете го вашиот вкусен сладолед додека шетате покрај плажа во лето. Но, мораме да ве предупредиме за една работа, оваа продавница за сладолед е позната по долгите редици, како и по вкусниот сладолед

Често поставувани прашања

Дали областа Кадикој е прифатлива?
Како еден од најпреполните квартови во Истанбул, округот Кадикој има многу продавници, што ги прави цените попристапни.
Дали да го посетам Кадикој?
Во Кадикој се сместени многу историски и културни места, па ако го посетувате Истанбул, дефинитивно треба да одите во Кадикој.
Дали е лесно да се стигне до Кадикој?
Јавниот превоз во Истанбул е многу софистициран, така што да се дојде до Кадикој не треба да биде проблем.