Која е приказната за Искендер ќебап?

Приказната за искендер ќебап, еден од познатите вкусови на Бурса провинција, започната во 1867 година од продавницата на синот на Мехмет Искендер Ефенди во Кајхан, провинцијата Бурса. 19 век До вториот период јагнето се вареше во печка на јаглен. Непрекинато вртење на јагнешкото на овој начин, исто така, не го свари целото месо. Беше тешко да се споделат вкусовите на различни делови од јагнешкото. Маслата што течеа со дејството на топлината ќе капеа на јагленот, а потоа мирисот и чадот ќе ја нарушат околината.

Искендер Ефенди развил метод за елиминирање на оваа ситуација на рана возраст. Откако го одвоил јагнешкото месо од коските, го ставил на стап и почнал да го готви на шпорет. Со методот што го разви, го вртеше месото и го вареше подеднакво од сите страни. Највкусните делови од јагнешкото месо на муштериите им се служеа без согорување. Така е измислен донер ќебапот, кој игра суштинска улога во нашата вкусна култура. Многу видови ќебапи се појавија со овој начин на готвење и понекогаш се служат со модар патлиџан, а понекогаш со леб од лаваш.

Како се подготвува Искендер ќебап да се послужи највкусно?

Пред шпоретот се става донер ќебап приготвен со јагнешко месо. Донер полека се готви на овој оган. По варењето се сече тенко од горе до долу со нож. Станува ленти од јагнешко месо. Плочата се загрева на скара за сервис, а турските пити се сечат и се ставаат на дното. Сос од домати се прелива преку питата. Пред да се изладат питите, се прекриваат со парчиња јагнешко месо. Веднаш по овие процеси се прелива загреан путер. Се служи со печени пиперки, домати и јогурт.

Ако барате работи за јадење во Истанбул, вие сте на вистинското место.

Каде се најдобрите места за јадење Искендер ќебап во Истанбул?

Најпознат: Бурса Гарај Кебап, БЕШИКТАШ

Бурса Гарај ќебап, кој се наоѓа во Истанбул Бешикташ, им го нуди најпознатиот вкус на Бурса на своите клиенти без да го жртвува квалитетот. Покрај Искендер, во ресторанот вреди да се вкусат и кисели краставици.

Со својот импресивен поглед: Uludağ Et Lokantası, ФЛОРИЈА

Нуди услуга во ФЛОРИЈА, една од скапоцените области на Истанбул, покрај морето и до историскиот поморски замок Ататурк, со својот уникатен поглед каде зелените и сините се прегрнуваат. Можете исто така да ја започнете вашата недела со отворен доручек.

Која со години не го расипува својот квалитет Во Бејоглу: Бурса Кебапчиси, BEYOĞLU

Во ова мало место како во Бурса, можете да јадете квалитетен искендер ќебап. Нивните пити се сопствено производство и се крцкави. Ако сакате да јадете овде, ви препорачуваме да пиете јаболковина со него.

Толку многу видови на месо: Kasabım Ethane,BEYOĞLU

Компанијата, која има повеќе од шеесет години искуство во секторот за месо, нуди многу варијанти како филе, говедски котлети, чадено месо, ентрекот, јагнешки тандури. Ќебапот што го подготвуваат со избирање на најдоброто месо нема да биде како ништо што сте јаделе досега. 

Прекрасен поглед на Босфор: Ресторан Борса, УСКУДАР

Служејќи против погледот на Босфор во палатата Адиле Султан, овој ресторан нуди менија со отоманска и турска кујна. Покрај вкусниот искендер ќебап, имате толку многу традиционални опции што можеби ќе ви биде тешко да се одлучите. 

Одлични десерти: Нијазибеј Искендер, ÜSKÜDAR 

Препорачуваме специјален искендер ќебап Нијазибеј, а потоа алва од гриз со сладолед или кунефе. Не заборавајте да го побарате јогуртот од тавата посебно ако одите овде.

Ако сакате да одите и да јадете искендер ќебап надвор од местата што ги препорачуваме, можете да обезбедите директен превоз од Сабиха Ѓокчен до Бурса. Додека јадете искендер ќебап кој е познат, ќе ја видите и историската структура на Бурса. Ако сакате да патувате со земање во морскиот воздух, можете да одите во Бурса со ИДО од две различни точки, Пендик и Јеникапи. 

Правење искендер ќебап дома

Состојки за правење оригинален искендер ќебап дома 

  • 400 гр јагнешко месо

  • 4 лажици путер

  • сол и црн пипер

  • сос од домати

  • леб од пита

  • јогурт

  • домати и пиперки за печење 

Ставете го во фрижидер половина час за лесно да се исече месото. Се сече ситно и се варат со масло, сол и бибер во тава. Во посебно тенџере загрејте го путерот за сосот. Додадете доматно пире и топла вода и оставете да зоврие. Растопете го путерот во посебна тава и фрлете ја сечканата пита во неа. Пропржете ги доматите и пиперките за сервирање. На чинијата за сервирање намачкајте ја лесно испржената пита. Наросете сос од домати и ставете го прженото месо. Растопете го путерот и прелијте ги лентите од јагнешко месо. До него ставете јогурт, пржени домати и пиперки. Среќно јадење!

Често поставувани прашања

Како се викаат турските ќебапи?
Турските ќебапи може да се наречат Адана, зачинета, Искендер или повеќе.
Што значи искендер на турски?
Искендер е форма на тенки парчиња ќебап што обично се јаде во Турција.
Дали ќебапот е по потекло од Турција?
Да, ќебапот потекнува од Отоманската империја.
Која земја го измислила ќебапот?
Познато е дека ќебапот потекнува од Турција во 14 век.
Зошто се вика ќебап?
Ќебап на арапски значи печено месо.