Подгответе се да тргнете на незаборавно патување во овој фасцинантен град! Од неговите културни моменти до неговата историја за кревање коса, овој град ве чека да го истражите! Едно нешто што треба да знаете за Истанбул е дека можете да правите каква било активност што ќе ви текне во овој град. Овој град, кој го привлекува вниманието на туристите, продолжува да ги фасцинира луѓето со своите природни и историски убавини. Но, бидејќи има безброј работи што треба да се направат овде, нормално е да се чувствува потребата за тоа совети за патниците да го видам овој град.

Музеите, црквите, палатите, големите џамии, чаршиите и природните убавини во овој град се премногу за да се бројат. Ако се опуштите на западните брегови на Босфор кон вечерта и гледајте како црвеникавите сончеви зраци се рефлектираат во прозорците на зградите на спротивниот континент, дефинитивно ќе разберете зошто оние што дошле овде пред неколку векови решиле да основаат град на ова прекрасно место. Во овие посебни моменти, можете да видите зошто Истанбул е навистина еден од најневеројатните градови во светот. Меѓународните конференции и фестивали, саемите, модните ревии, спортските и уметничките перформанси додаваат нови димензии на потенцијалот на градот и животот што го нуди. 

Еве совети за патниците за активностите што вие мора да се направи во Истанбул!

Уметнички и културни настани во Истанбул

Истанбул е град со богата традиција на опера и балет. Овој град, каде што се застапени турски и странски театарски претстави, се изложуваат локални и меѓународни дела, концерти, изложби, фестивали, се одржуваат аукции и конференции, исто така е меѓународен центар за уметност и култура со своите музеи. Истанбул, град во кој редовно се одржуваат разни уметнички и културни настани, успева да го привлече вниманието на сите, од седум до седумдесет, со своите претстави и сцени кои се привлечни за сите стилови. 

Секој месец во Истанбул е можно да наидете на креативен и забавен настан. Овој град е домаќин на уметници, пејачи и актери од целиот свет, како и локални уметници и актери. Истанбул, град кој е главен град на уметноста на Турција, во секое време од годината е преплавен со туристи од целиот свет со своите десетици музеи, уметнички галерии, и историски објекти.

Совети за патниците за активностите во Истанбул

Еден од најомилените карактеристики на Истанбул е ноќниот и забавниот живот на градот. Бидејќи е жив град во текот на денот и навечер, Истанбул им нуди на своите посетители искуство што ќе ги помести границите на забава. Звукот на музиката и забавата ретко престанува во Истанбул, кој е еден од омилените градови на оние кои сакаат алкохолни места и гласна музика. Истанбул има и енергична забавна програма; има многу барови, ноќни клубови и дискотеки. 

Што се однесува до алкохолните совети за патниците, слушнете не. Таверните, што буквално значи „куќа за вино“, создаваат посебно искуство за постарите клиенти. Главниот пијалок што се служи овде не е вино, туку "раки", алкохолен пијалок направен со дестилирање на сок од грозје и анасон. Овој алкохолен пијалок, ракијата, е цврст и впечатлив пијалок за кој се верува дека му припаѓа на турското општество. Затоа, се препорачува оние кои ќе го пробаат за прв пат да пијат внимателно. и полека.Ноќните клубови нудат широк спектар на извонредна забава, од турски песни до стомачни танци за време на вечерата.Босфорот, со многу таверни, барови и ресторани со риба, е уште една возбудлива област. 

Зборувајќи за совети за патниците, треба да ги забележиме местата на кои можете да имате убава вечера. Со години луѓето се среќаваат кај Чичек Пасаџи во Бејоглу да ги пијат своите пијалоци придружени со морска храна и грицки. Округот Ортакој, на брегот на Босфор, е место за најдобар ноќен живот, со ноќни клубови, џез клубови, одлични рибни ресторани и барови. Кадикој и Бешикташ, еден од квартовите што ги посетуваат млади туристи и млади жители на Истанбул, се меѓу местата каде изобилуваат концепт барови и ноќни клубови. 

Овие места, каде што се одржува забава секој ден во неделата, нудат неограничена забава со низок буџет. Со овие области каде што можете да го задржите пулсот на градот до утрото, можете да доживеете ан незаборавно Истанбулска ноќ и уживајте во забавата и ноќта максимално.

Кујна и историско значење на Истанбул

Генерално информации за Истанбул се состои од основни информации за неговите културни и историски референци. Истанбул е единствениот град во светот основан на два континента. Овој град е главен град на три империи повеќе од 1500 години: Римската, Византиската и Отоманската империја. Поради оваа причина, таа стана метропола украсена со прекрасни споменици каде живеат заедно различни култури, нации и религии. 

Овие култури, нации и религии се мали парчиња што го сочинуваат мозаикот во Истанбул. Најважните историски градби на Истанбул почнале да се градат во византискиот период. Тие се зголемија уште повеќе за време на Отоманската империја. Истанбул, кој својата модерна структура и слава ја стекна во Турција, продолжува да биде домаќин на туристи од сите возрасти од целиот свет. Истанбул, еден од ретките градови кој сè уште ја зачува својата историска структура и успева да биде во чекор со модерното време, е град кој ги задоволува туристите во однос на култура Историја

Други совети за патниците што би им ги дале на нашата улична храна. Мора да пробате кокореч и разни други улични јадења како на пр леб од ќофтиња (сендвич со ќофтиња). И двете се многу сакани од локалното население. Со туристичкиот водич во Истанбул, можете да имате планирано и продуктивно патување и да го закажете вашето време да истражувате различни аспекти на градот. Доколку имате можност да ги видите културно-историските градби во живо, не двоумете се да го сторите тоа и не заборавајте ги советите за патниците што ви ги дадовме! 

 

Често поставувани прашања

Зошто Истанбул е толку познат?
Истанбул е толку познат затоа што е единствениот град кој има земја на два континента.
Која област е најдобра за пијалоци во Истанбул?
Доколку барате место за пијачка со вашите пријатели, ви го препорачуваме Чичек пасаџи во Бејоглу.
Како се вика специјалниот турски пијалок?
Специјалниот пијалок се нарекува „раки“, кој е пијалок на база на алкохол кој обично се конзумира со „мезе“.
Која улична храна е позната во Истанбул?
Доколку сте во Истанбул, дефинитивно треба да пробате кофте-екмек и десерт локма.
Кои се најдобрите области за ноќен живот во Истанбул?
Ако барате ноќно излегување, можете да ги посетите областите Кадикој и Бомонти.