Најпозната супа од турската кујна: супа од леќа, Mercimek Çorbası

Дали знаевте дека супата од леќа, незаменлива за турските трпези, е и најстарата супа од турската кујна? Ова уникатен вкус, кој го јаделе Турците во номадските времиња и го зазеде своето место во турската кујна уште од Централна Азија, традиционално се подготвува со кромид, лук и супа.

Доколку сакате да си направите супа од леќа дома, имаме рецепт за вас.

Материјали на рецепт за супа од леќа;

 • 3 лажици сончогледово масло

 • 1 кромид (крупно исечкан)

 • 1 лажица брашно

 • 1 морков (крупно исечкан)

 • 1 компир (голем, крупно сецкан)

 • 1 лажичка сол

 • 1 лажичка црн пипер

 • 1.5 чаши црвена или жолта леќа

 • 6 чаши топла вода (подготвена со 1 таблета месна вода)

Како да направите супа од леќа?

Во тава додадете 3 лажици масло. Со растително масло пропржете 1 голем исечкан кромид. На печениот кромид додадете 1 лажица брашно и продолжете печење обработете додека мирисот не излезе и не добие боја. Во тенџерето префрлете еден морков и еден компир кои сте ги исечкале на крупни парчиња и продолжете со мешањето. По миењето со сол, бибер и многу вода. Додадете 1.5 шолји исцедена леќа и добро измешајте за последен пат. Додадете 6 чаши топла вода во тенџерето.

Потоа затворете го капакот и варете 40 минути, повремено мешајќи додека компирот и морковот не омекнат. За супата да добие мазна конзистентност по готвењето, извадете ја преку рачен блендер. По готвењето уште 5 минути, извадете го од шпоретот. Загрејте 3 лажици масло и 2 лажици од путер во фритеза. Врз неа додадете 1 лажичка мелен црвен пипер и откако ќе го загреете маслото 2 минути тргнете го од шпоретот. Се зема супата во сад, се прелива со маслото што сте го загреале и се сервира. Пријатен оброк! 

Депо на хранливи материи Езогелин супа, Езогелин Чорбаси

Според една гласина, овој богат и хранлива супа излегла од вештите раце на „Невестата Езо“, која ги измешала сите состојки во куќата за да го нахрани својот ненајавен гостин. „Езо“ е старо женско име, а „невеста“ е „гелин“ на турски, па оттука и името „езогелин“. Супата Езогелин е направена од црвена леќа, ориз, булгур со доматна паста, кромид, лук и зачини со супа од месо.

За оние кои сакаат да ја пробаат оваа чорба, рецептот е подолу.

Материјали за супа Езогелин

 • 2 лажички црвена леќа

 • 3 супени лажици ориз

 • 2 лажици булгур

 • 1 кромид

 • 1 лажичка доматна паста

 • 1 лажица путер

 • 6 чаши топла вода

 • 1 лажичка нане

 • 1 лажичка сол

Како да направите супа од Езогелин?

Во голема тава сварете малку топла вода. Однесете 2 чаши чај црвена леќа кои сте ги измиле и исцедиле во пржење. Внесете 3 супени лажици ориз, 2 лажици булгур и 1 лажичка сол во пржење. Гответе околу 35 минути и проверете дали црвената леќа е кревка. Во друга тава растопете 1 лажица путер. Додадете 1 мембрана главица кромид и започнете со процесот на пржење. Во тавата додадете 1 лажичка доматна паста. Додадете 1 лажичка нане и продолжете со пржење уште 2 минути. Тргнете го печениот сос од оган. Додадете ја смесата со паста од кромид во пржењето каде што сте ги вареле мешунките. Потоа варете ја супата што ја измешавте брзо уште 10 минути. Послужете го топло со додаток на сок од лимон и кајен пипер. Пријатен оброк!

Вкус во светската литература: супа од Тархана, Тархана Чорбаси

Супата Тархана, еден од најсуштинските производи што Турците го додадоа во светската кујнска култура, е јаболко од окото на печивото супи. Начинот на складирање воведе нова техника во интернационалните кујни. Иако тарханата, која е многу хранлива, се разликува според регионот, сите сорти успеваат да го донесат вкусот на сонцето на зимските трпези. Исто така, треба да забележиме дека е наведен како а Светско наследство на УНЕСКО.

Материјали за супа Тархана

 • 4 лажици тархана во прав

 • 1 лажица суво нане

 • 7 чаши вода

 • 1 лажица сончогледово масло

 • 1 лажица путер

 • 1 лажица доматна паста

 • 1 лажичка сол

 • 1 чешне лук (искршено)

Како да се направи Езогелин чорба?

Во голем сад за матење земете го тарханата во прав. Врз него додадете нане во прав и 2 чаши вода на собна температура и измешајте го со жица за матење. Оставете го тарханата да омекне на собна температура околу 15 минути додека не омекне. Во меѓувреме, во големо тенџере додадете ги маслото и путерот и стопете го на средна температура. Додадете го издробениот лук и доматната паста и почнете да пржите. Додадете ја омекнатата смеса со тархана и измешајте. Во тенџерето додадете ги преостанатите 5 чаши вода. Гответе, повремено мешајќи, додека задебелени. Зовриената супа послужете ја топла без да чекате. Бидејќи е супа што се намалува додека се готви, препорачуваме да додадете вода доколку подоцна ќе ја консумирате. Добар апетит!

Каде да јадете традиционални турски супи во Истанбул?

Шајан, Бешикташ 

Шајан, една од познатите постојки за супа во Истанбул, е место каде познатите личности и фудбалерите застануваат кога сакаат да имаат вкусна супа.

Историски (Tarihi) Haliç İşkembecisi, Фатих

Историскиот Халич Искембециси е место на Халич кое ќе ве врати во античките времиња. Оваа традиционална постојка за супа, која со својата оригинална структура им дава мир на гостите, е во функција од 1938 година.

Хункар, Нишанташи

Како би сакале да одвоите малку време за пијачка супа среде вревата на Нишанташи? Додека размислувавте кој да јадете меѓу десетици дневни оброци, сфативте дека вашата маса е опремена.

Канаат Локантаси, Ускудар

Канат, кој секое утро почнува да служи супа во 6 часот, е за оние кои сакаат да го поздрават денот со топол и задоволувачки вкус.

Каракој Чорба Еви, Бејоглу

Каракојската супа куќа е малку поинаква од местата на кои сте навикнати. Во оваа чорбаџија во текот на денот се подготвуваат во просек по 15 видови супи. Традиционалните деликатеси, локални супи, супи од месо и зеленчук ќе го развеселат вашиот стомак во секое време од денот

Често поставувани прашања

Која е најпознатата супа во Турција?
Супата од црвена леќа е најконзумираната храна во Турција.
Каков вкус има Тархана?
Тархана е кисела супа со кисел после вкус.
Кои се 5-те видови супа?
Супите се категоризираат како крем, пире, бисквит, чаудер и велут.
Што е традиционална турска храна?
Турската традиционална храна се менмени, ќебапи, донер и турска корба.
Која е локалната храна во Турција?
Во Турција има многу традиционални и регионални јадења, а една од нив се турските супи како тархана.