Јадењата направени во Турција варираат во зависност од регионот, и обично е повообичаено да се прават јадења со месо на исток, додека јадењата од зеленчук тежат повеќе на западот од земјата. Без разлика на локалното население и туристите, традиционалните јадења како ротациони и ќебапите направени со месо отсекогаш биле меѓу најконзумираните јадења во Турција. Постојат многу различни видови на месо произведени во Турција и различни начини на готвење на месото. 

Ротари

Еден од најпосакуваните видови брза храна во Турција е донер, а донер го добива своето име по начинот на кој се готви и сече месото. По сечењето на месото од донер, главно се јаде со ставање меѓу разни печива како на пр леб, пита, и лаваш, така што рецептот за донер може да се нарече сендвич во турски стил или дури и турски под. 

Историјата на изработката на донер во Турција датира од осумнаесеттиот век, а донерот е всушност еден вид ќебап во согласност со начинот на кој се готви. Кога во Турција се нарекува döner, ми доаѓа на ум дека месото се сече тенко се става во леб од лаваш, а се прави турски под. Во оваа турска подлога обично се ставаат алтернативни состојки како зелените и доматите.

Ако се прашувате како се готви, ајде да го погледнеме ова прилично лесно, но вкусно рецепт заедно. За да добиете месо од данер, треба да користите одредена техника бидејќи за месото од данер треба да се закачи долг и тенок стап и полека да се готви на оган, по што се формира огромен куп месо. Потоа свареното месо се сече ситно и се става во лаваш направен на оган на дрва.

Турски под е а деликатес што може лесно да се најде за кратко време, особено најпосакувана од студентите и работниците. Домати, магдонос, зелена салата, кисели краставички, кечап и мајонез се додаваат на овој вкусен под. Во повеќето региони на Турција, со текот на времето се формирале и различни видови донери, а материјалите сместени во нив понекогаш се менуваат. На пример, можете да ставите помфрит и јогурт од лук во турската подградба во регионот Хатај. Но, постојат два општи типа на донер:

Пилешко Döner

Ова е поевтина опција и има малку поголема разновидност од нејзиниот пандан, кој е готвач за месо. Најчестиот начин да се јаде е со зелена салата, домати, кромид и сос, генерално кечап и мајонез. 

Донер за месо

Ова е поскапата опција и генерално се јаде со многу помал избор на додатоци. Традиционалниот начин да се јаде е со кромид, зачини и сос од домати. 

Други јадења со месо

Јадењата со месо за Турците се незаменливи деликатеси на масите. Повеќето јадења со месо во турската кујна се состојат од ќебапи, ќофтиња и сочни јадења од месо. Во турската кујна, месото може да се готви на оган на дрва или јаглен, да се пржи или да се остави долго време на тандор или скара.

Од јадењата со месо, најпопуларни и најпривлечни од туристите се разните ќебапи и донери. Јадењето ќебап го добило името по различен начин на готвење и е доста вообичаено во културата на Блискиот Исток. Ќебап значи месо сварено директно на оган или без вода во сад. Кога повеќето туристи ги посетуваат големите градови како што е Истанбул, прво ги пробуваат овие многу популарни ќебапи и döner.

Кебаб

Во Турција и во различни делови на светот се прават разни видови ќебапи. Овој метод на готвење додава вкус на речиси секоја состојка. Ќебапите се многу обилни и вкусни традиционални опции. Има и такви рецепти за ќебапи кои можете да ги направите дома. Ќебапите од модар патлиџан е еден од најпопуларните видови кои се претпочитаат во традиционалните турски ресторани. Во многу ресторани во Истанбул, можете да најдете можност да пробате ќебап од модар патлиџан, кој полека се готви на оган на дрва. Овој ќебап се прави така што патлиџаните се сечат на дебели парчиња, се закачуваат на долги стапчиња со месо и се варат на скара. Овој ќебап е проследен и со некои споредни рецепти, кромид, домат и лук.
Друг многу популарен вид на ќебапи е ќебапот Искендер. Овој рецепт е најпознат во Турција во провинцијата Бурса. За да се направи „Искендер ќебап“ ќе биде потребно месо исечено на данер. Во Турција, рецепт за јадење со месо се прави така што тенкото месо се става на долги стапчиња наречени döner на оган многу часови. Откако месото полека ќе се свари, се сече на тенки парчиња и се става на леб од пита; тогаш, можете да имате искендер ќебап. После тоа, месото се прелива со путер сос и се појавува незаборавен вкус.

Често поставувани прашања

Што има на донер ќебап?
Сендвичот донер ќебап има кромид, домат, сос и мајонез.
Дали донер ќебапот е здрав?
Сè додека филовите во сендвичот не содржат многу маснотии, донер ќебапот сам по себе е здрав бидејќи е само месо.
Како се прави месото од донер?
Донер ќебап се прави со многу животинска маст измешана со месо од екстремитети.
Која е разликата помеѓу ќебап и донер ќебап?
Донер ќебапот се прави на големо ражен што се врти, додека ќебапот се прави на ситни раженчиња.
Дали гирото е исто што и донер ќебапот?
Донер и гиро се исти, разликата е само едното грчко а другото турско.