Мора да се проба во Турција: Десерти

Сите сакаат десерти. Пудинг, торта, сладолед, тирамисуНо, турските десерти се различни. Често се природно слатки и креативно зачинети. Ќе ги сакаш.

Ова се врвните турски десерти…

баклава

Најпознатите Турски десерт е, се разбира, баклава (слатко пециво). Слоевите од фило тесто и сечканите ореви се засладуваат со сируп или мед, а потоа се сечат на поединечни порции.

Кунефе

Кунефе е еден вид слатко пециво и во него има сирење. Треба да го имате Кунефе, кога е уште топло.

Залак

Овој десерт е како крофна со сируп. Разликата е; залак е пржено тесто. Тие се зачинети со мед, шеќерен сируп или цимет.

Екмек Кадаифи

Екмек Кадаифи е верзија на пудинг од леб кој се служи со кајмак (вид млечен крем). Овој десерт е еден од најслатките десерти на турската култура.

Хелва

Хелва или алва е густ десерт. Алва значи слатка. Постои верзија на база на брашно која е повеќе желатинозна, додека оревите, путерот и верзијата на база на шеќер полесно се распаѓаат.

Ашура

Ашуре најчесто се готви во куќите во одредено време од годината познат како месец Ашуре (според исламскиот календар) и се дели со роднините и соседите. Можете лесно да го најдете и во рестораните. Содржи пченица, ориз, грав, наут, шеќер, сушено овошје и јаткасти плодови.

Често поставувани прашања

Која е културната храна во Турција?
Културниот десерт на Турција е баклава и локум.
Дали Турција има десерти?
Да, Турција има многу пустини кои се движат од сербетли до млечни десерти.
Како го чувате локумот?
Можете да го чувате вашиот локум така што ќе го чувате подалеку од сончева светлина на суво, ладно место.
Дали локумот е веган?
Локумот е претежно вегански бидејќи се прави со пченкарен скроб наместо желатин.
Каков вкус има локум?
Локум доаѓа во многу вкусови како што се розова вода, чоколадо, лимон или гума за џвакање.