Како го пиете вашето кафе?

Видовите на кафе не завршуваат со броење. Можете да го направите со карамела, чоколада, јагода, па дури и ванила. Некои луѓе можеби ќе сакаат топол пијалок, додека други можеби ќе го сакаат ладен. Оваа желба може да се промени во зависност од расположението или температурата на воздухот тој ден. Конечно, некои луѓе претпочитаат да пијат само кафе. Но, навистина, ќе го најдете тоа што го барате и многу повеќе во кафулињата на Истанбул кои ќе ви понудат и неверојатни погледи. 

Традиционално кафе што треба да го пробате во Истанбул

Голема загуба е да се каже дека не дојдов во Истанбул и не пијам Турско кафе. Се подготвува со ситно мелени зрна кафе. Полека влегува во неговата чаша, па пената се формира одозгора. Се служи со чоколадо, локум, шербет или вода. Во некои кафулиња се готви на жар.

Турското кафе се подготвува со две лажички кафе и големина на шолја по лице и 1 шолја вода по лице. Се очекува да се запени откако ќе се стави во оган. Пените се делат на чаши. Потоа се додава остатокот од кафето. Пенестото докажува дека се вари на тивок оган и убаво се готви. Во традиционалните Турска култура, се служи на гостите и на церемониите на барање дозвола од таткото на невестата за брак.

Сортите на турско кафе се наведени како што следува:

 • Турско кафе

 • Кафе Дибек

 • Отоманско кафе

 • Чоколадно турско кафе

 • Турско кафе со јагода

 • Турско кафе со цимет

Други видови кафе во кои можете да пиете кафулиња се:

 • Еспресо

 • Американец

 • Филтрирајте кафе

 • Кафе лате

 • Моха

 • Макијато

 • капучино

 • сецкани

 • Рамно бело

 • Фрапе

Кафулиња на туристички места

Има безброј кафулиња во Истанбул со прекрасен поглед. Најпознатите региони со овие продавници и нивните високо оценети места се наведени како што следува;

Кафулиња во Каракој

 • Еспресолаб

 • Карибу кафе

 • Brew Coffeworks

 • Кафетопија

Покрај тоа, додека сте тука, можете да го посетите истанбулскиот музеј за модерна уметност и да се фотографирате на скалите командоси. Можете исто така да ги посетите Килич Али Паша и Арап џамијата, црквата Аја Николас. Можете да го обиколите Францускиот премин и да седите во кафулињата овде или да пробате една од бањите во Каракој. Исто така е идеален регион за патување со траект.

Кафулиња во Балат

 • Кафе Кумбали

 • Одделот за кафе

 • Recon кафе

 • Кафулиња за слатки

Додека сте тука, можете да ја посетите Грчката православна црква Мерием (Канли Килисе) и црквата Свети Стефан. Може да се прошетате на плажата Балат или да се изгубите меѓу старите куќи.

Кафулиња во Бејоглу

 • Бру Лабораторија

 • Ноар Пит Кафе Пера

 • Хронотроп

 • Памучно кадифе

 • Виенско кафе

Можете да обиколите околу плоштадот Таксим и кулата Галата. Можете да купувате во аркадите.

Кафулиња во Бешикташ

 • Светот на кафето

 • Кафе со црн був

 • Кафе де Куба

 • Старбакс Бабек 

 • Чаша радост

 • Voi Feriye

 • Палатата Долмабахче

Тоа е идеален град за пиење кафе со поглед на Босфор. Целиот дел на плажа може да ви овозможи незаборавни моменти, особено во сончево време. Може да се посетат паркот Јилдиз, џамијата Ортакој и чаршиите.

Кафулиња во Шишли

 • МПЦ Нисантаси

 • Но прво кафе

 • Испијте кафе

Овој кварт, главно познат како кварт на трговскиот центар, може да ви обезбеди сè што барате.

Кафулиња во Кадикој

 • Волтеровиот кафе за печење

 • Кафе-кафе

 • Запознајте ја лабораторијата

 • Добро за тебе

Не заборавајте да одите до преминот за книги и до железничката станица Хајдарпаша и да го посетите Багдат Кадеси. Можете да ја посетите куќата на Бариш Манчо и да се одморите во паркот Мода.

Кафулиња во Фатих

 • Допамин кафе

 • Мока Арабика

 • Кафе Гута

 • Кафе во Истанбул

 • Северна уметност

Ќе ви помогне ако не заминете без да видите џамии и книжари во областите Бејазит, Султанахмет и Сулејманије во Фатих. Особено ќе ви се допадне цистерната базилика.

Каде да купите кафе во Истанбул?

За оние кои велат дека сакаат да си го направат кафето дома, разни зрна кафе се продаваат во Големата чаршија и Базарот на зачини во Истанбул. Овој пазар е одличен, особено за оние кои сакаат да купат турско кафе. Тие ги рафинираат зрната кафе како свежи. Потоа ги ставаат во пакувања. Вкус за кој вреди да се чека во ред. Покрај тоа, прекрасен мирис ве придружува додека чекате на ред.

Покрај тоа, во Големата чаршија се продаваат и разни производи за облека, зачини за храна, јаткасти плодови, накит, рачно ткаени теписи и локум. Некои кафулиња можат да го продаваат својот бренд на кафе во нивните продавници. Можно е да пробате различни видови кафе. Не е изненадување што Истанбул е еден од градовите број еден во индустријата за храна и пијалоци.

Често поставувани прашања

Дали Турција е позната по кафето?
Турција е многу позната по своето црно, тврдо турско кафе.
Колку чини една шолја кафе во Истанбул?
Помеѓу 5 и 20 турски лири.
Која година се отвори првото кафе во Истанбул?
1555
Зошто турското кафе е толку посебно?
Бидејќи турското кафе се меле многу добро.
Кои земји пијат турско кафе?
Романија, Бугарија, Словенија, Иран, Израел.