Книжарници во Истанбул

Истанбул е град кој се истакнува со своите прекрасни пејзажи. Задоволството да се чита книга додека се ужива во овие погледи е сосема поинакво. Поради оваа причина, книжарниците во Истанбул каде што можат луѓето кои доаѓаат во градот како туристи продавница за книги ги зазедоа своите места во различни делови на градот и на различни начини. Во овие продавници, каде што се продаваат и книги на различни јазици, ќе можете да ги најдете книгите што ги барате и да ги прочитате во друштво на пријатниот поглед на Истанбул. 

Подолу за вас набројавме некои од книжарниците во Истанбул. Но, не треба да заборавиме дека во Истанбул е можно да се најдат книги насекаде.

 • Сахафлар (книжарници од втора рака): Едно од суштинските места што им паѓа на ум на локалното население кога станува збор за книжарниците во Истанбул е „Сахафлар чаршијата“. Ова е историска чаршија каде се продаваат стари книги. Бидејќи е блиску до Универзитетот во Истанбул, Големата чаршија и државната библиотека Бејазит, многу години е местото што ми паѓа на ум кога станува збор за книги. Овие продавници, за кои мислиме дека ќе привлечат луѓе кои доаѓаат во градот како туристи, се наоѓаат во Фатих. Овие продавници се дел од турската култура и еден од симболите на Истанбул уште од отоманскиот период.

 • Турско-дојчска книжарница (Турк Алман Китабеви): Оваа книжарница, која особено може да го привлече вниманието на германските гости, е на улицата Истиклал од 1955 година. Внатре има многу германски книги. Оваа продавница е дизајнирана и како мало кафуле. Берлинерските крофни и кафињата на ова кафуле се многу вкусни. Ако сакате, можете да ја купите вашата книга, а потоа да седнете и да ги пробате овие деликатеси додека ја читате.

 • Робинзон Крусо 389: Оваа продавница е основана во 1994 година на улицата Истиклал. Името го добила по својата прва адреса, блок 389. Оваа икона продавница, која мораше да се затвори поради зголемувањето на киријата, се пресели во СОЛ Галата. Во моментов продолжува да ги зближува љубителите на книги со книгите.

 • YKY: YKY е издавачка куќа која има голема вредност за турското издаваштво. Во него е можно да се најдат книги од многу јазици и дисциплини. Сместена на улицата Истиклал, оваа модерна продавница со два ката ќе ве привлече уште при првото влегување.

 • Инсан Китап: Ова со години е книжарница лоцирана спроти гимназијата Галатасарај. Тоа е обемна продавница и можно е да стигнете до различните видови книги што ги барате. Тоа е прилично сеопфатно, особено во француските публикации.

 • Кафе книжарница за нокти: Ова е скриен агол на задоволство за кој многу луѓе не знаат. Можете да направите топол одмор од денот полн со радост, фотографирајќи се на улиците на Кузгунчук и дишејќи го морскиот воздух во Nail Bookstore Cafe. Сместено во двокатна зграда, ова прекрасно место има маси на двата ката каде што можете да седите и да пиете кафе или чај. Особено седиштата на горниот кат што ве канат да седнете и да читате ќе ве поканат да го поминете целиот ден овде.

Музички продавници во Истанбул

Додека го откривате Истанбул, ќе слушнете различни ноти и ќе се потопите во хармонијата на музиката. Додека го правите ова, ќе имаме предлог за вас. Истанбул е град кој се разви доста добро во однос на музичките продавници. Поради оваа причина, составивме листа на продавници каде што можете да купите неколку стари плочи или касети, да уживате во носталгијата, па дури и да го направите потребниот шопинг доколку свирите на некој инструмент. Запомнете, шопингот во Истанбул е многу прифатлив.

Пред да започнете со читање на списокот, сакаме да ви дадеме совет. Можете да најдете многу музички продавници на патеката што се спушта до кулата Галата и Каракој по крајот на улицата Истиклал. Името на оваа улица е улица Галипдеде.

 • Зухал Музика: Лоцирана на улицата Галип Деде што ја споменавме, оваа продавница е најпознатата музичка продавница во земјава. Причината поради која е толку популарна е што сопствениците на оваа продавница се и музичари. Како резултат на тоа, тие конкретно бараат и ги наоѓаат најквалитетните музички инструменти за нивните клиенти љубители на музиката. Ако свирите на музички инструмент, тоа е една од продавниците што треба да ја погледнете.

 • Dore Music: Dore Music е втората станица за оние кои свират на музички инструменти. Оваа продавница има широк асортиман на инструменти лоцирани на истата улица. Познат е како еден од најдобрите во градот. Инструментите на ова место се користат во многу уметнички активности. Тоа е неверојатно пространо. Дури и да не свирите на инструмент, мислиме дека ќе уживате во поминувањето време внатре.

 • Гиргин пијано и уметничка галерија: Во оваа продавница лоцирана во Бешикташ, има мајсторски произведени пијана, како и слики и скулптури. Иако продавницата е отворена во 1999 година, сопственикот на продавницата се занимава со овој бизнис долги години.

 • SRV Music Store Vintage гитари и засилувачи: Можно е да најдете што сакате за гитарата во оваа продавница лоцирана во Кадикој на азиската страна. Нови гитари доаѓаат постојано. Имаме предупредување за оваа продавница, која има специјално изработени гитари на Гибсон, Ибанез и Фендер. Ако сакате да го посетите ова место за да видите винтиџ гитари, добра идеја е да одите во работните денови и наутро бидејќи станува прилично преполно.

 • Vintage Records: Оваа продавница се наоѓа во Мода, Азиската страна. Ова е продавницата на Мете Авундук, кој го направи „Лозерскиот клуб“, исклучително популарна радио програма во Турција во 90-тите. Тие велат дека клиентите понекогаш доаѓаат во оваа продавница, каде што продаваат многу различни видови плочи и касети, дури и како баба и дедо. Тоа е продавница која им се допаѓа на сите генерации.

Исто така, мала белешка од нас до љубителите на снимање и касети; Како што споменавме погоре, ако се најдете во историската чаршија Сахафлар во Фатих, имате шанса да најдете многу стари записи таму. Но, како што рековме, секое ќоше на Истанбул го краси култура и уметност, така што имате можност да го пронајдете она што го барате во секој пазар на втора рака.
 

Често поставувани прашања

Дали Истанбул е добар за шопинг?
Истанбул има широк спектар на продавници и производи по разумни цени, така, да.
Дали продавниците се затворени во недела во Истанбул?
Не, продавниците обично се отворени во недела.
Дали луксузните брендови се поевтини во Турција?
Да, во Турција луксузниот шопинг е релативно поевтин.
Дали петок е работен ден во Турција?
Турција е секуларна земја, така што светиот ден петок не важи за Турција.
Дали е поевтино купувањето во Турција?
И покрај тоа што неодамнешниот пораст на доларот ја погоди Турција, брендовите се уште се достапни во Турција.
Која е најпопуларната книжарница во Истанбул?
Има многу книжарници во Истанбул, но D&R и KirmiziKedi продавниците за книги и музика се најпопуларни.
Кои се најкул книжарницата во Истанбул?
Robinson Crusoe 389 е убедливо најкул продавницата за книги во Истанбул.