Турско вино и винска историја

Има безброј цивилизации кои оставиле трага во Анадолија, каде што живее мнозинството во Турција. И секое парче култура што тие го оставија сè уште е драго во секој агол на Истанбул. Истото важи и за виното и винските куќи. Во 2000 година п.н.е., Хетитската цивилизација им дала голема вредност на лозјата, пченицата и јачменот. Највредните производи, јачменот и грозјето, му биле понудени на хетитскиот бог. Познато е дека има златни садови за пиење и керамички садови за послужување грозје од овој период. На лозарството му било дадено значење и во културите по хетитската цивилизација. 

Фригијците и персиските цивилизации исто така му дадоа големо значење на лозарството и грозјето. Хетитите мигрирале на запад. Тој му дал значење на лозарството во Крит и Егејските региони на запад. Трговијата со вино и винските куќи се проширија од тука до регионот на Тракија. Особено во провинциите како Чанаккале, Текирдаг и Едрене, виното почна често да се произведува. Во регионот на Егејското Море, Измир се издвојува со своето производство на вино.

Што да се јаде со вино?

Со секое вино се препорачува различно мезе. Така, се смета дека квалитетот и вкусот ќе се зголемат. Со бело вино се препорачуваат меки и свежи сорти сирење. Некои го консумираат со козјо сирење или чедар. Се вели дека белото вино оди добро со бело месо како пилешко или риба. Сепак, ова е само совет. 

Бидејќи црвеното вино има полут вкус, се препорачува да се консумира со мувлосани или тврди сирења. Познато е дека се пие, особено со тревни сирења и стар чедар. Се препорачува да се пие црвено вино со црвено месо или зачинети јадења. На пример, виното Kalecik Karası често се конзумира заедно со пилешкото. Покрај тоа, има луѓе кои консумираат мезе на скара, тестенини и вино. Само бидете сигурни дека на најдобрите вински куќи во Истанбул ќе ви понуди разновидност.

Најдобрите вински куќи во Истанбул

Истанбул е дом на различни култури. Виното е пијалак кој се произведува во различни земји и во различни видови. Повеќето ресторани денес имаат избор на вино или избор на пијалоци. Но, некои ресторани се директно препознаени како вински куќи. Еве ги 5-те најдобри вински куќи во Истанбул кои добиле највисоки оценки од своите клиенти;

Винарска куќа Пано / Галата

Пано Винската куќа е основана во 1898 година од Панајот Пападулос. Вината што доаѓаа од Бозчаада ги продаваше дискретно во буриња во Бејоглу. Пано Винската куќа е една од најстарите вински куќи во Истанбул. Постојат многу видови на локални и странски вина. Меѓу предјадењата што треба да се консумираат со вино, опциите вклучуваат чинија со мешано сирење и ладна чинија за предјадење. Освен ова, се цени и со многу од нивните главни јадења.

Винарска куќа Виктор Леви/ Kadıköy

Виктор Леви бил продавач на сардини од Галиполи. Еден ден отишол во Бозчада да купи сардини и добил увид за продажбата на грозје. Потоа донел сардини во Истанбул, но видел дека побарувачката за вино е многу поголема. Потоа отвори вински ресторан по негово име. По смртта на Виктор Леви, неговиот братучед Јасеф Леви извесно време раководел со винаријата. Истиот беше купен од Февзи Бујукерол во 1999 година. Сè уште го води ова лице. Оваа винарска куќа нуди различни вина, како вишна и вино од калинка. Има автентична атмосфера со увезени или локални послужавници со сирење, салати, тестенини и разни главни јадења. Исто така, дава можност да се пробаат сите светски вина и јадења.

Винарска куќа Hazzo Pulo / Beyoğlu

Оваа винарска куќа има историја од 150 години. Структурата на ресторанот остана недопрена со години. Тој нуди можност да јадете и пиете со автентична музика во живо. Тие нудат вина од речиси секој дел на Турција, од Тракија до Дијарбекир. Јадењата со месо се служат на дрвени чинии, рибата се готви на оган на јаглен. Тој е ценет со неговиот десерт од црница и печено со печурки. Покрај виното, има и други пијалоци како ракија и пиво.

Винарија Солера / Бејоглу

Нудејќи многу локални и странски вина, овој ресторан привлекува внимание со својот топол ентериер. Кога ќе влезете, ве пречекува мало и пријателско место. Може да се каже дека е потивко од другите места. Ве радува со своите разновидни предјадења.

Бутик за вино Sensus Galata / Галата

Позната како бутик винарија, оваа винарска куќа ги радува своите клиенти со пристапни цени. На ѕидовите висат многу вина кои создаваат дополнителна декорација. Можете и да купите и да пиете вино дома или да го пиете таму. Место кое ќе ве воодушеви со пица, палачинки, тестенини, мезе и друго.

други вински места во Истанбул се наведени како што следува;

Кадикој

 • Винарска куќа Бордо

 • Винска куќа Мерло

 • ХЕРА

 • Винска куќа Мила

Галата

 • Амбијанци

 • Визба

Бешикташ

 • Мермер

 • Винарска куќа Росида

 • Сенс

освојувачот

 • Винарска куќа Суријани

 • Винска куќа Мурат

Сите тие се околу туристичките атракции. Оттука, можете да го истражите градот откако ќе ги пробате во најдобрите вински куќи. Можете да ги посетите премините во Бејоглу и да го погледнете погледот од кулата Галата, да ги пробате вкусовите на светот и да направите многу фотографии. Во винариите можете да вкусите топло и ладно. Можете да го најдете и мезето во ресторанот кое најмногу одговара на вашиот вкус

Често поставувани прашања

Кои се најдобрите места за вински куќи во Истанбул?
Чешме Багчилик, Ла Сарапчилик, Пештерата Сарап
Дали алкохолот е легален во Турција?
Секој кој има над 18 години може да купи и да консумира алкохол.
Кој е националниот алкохолен пијалок во Турција?
Раки
Дали винските куќи во Истанбул се добри?
Со историја подолга од неколку илјади века, винските куќи во Истанбул сигурно ќе бидат убаво искуство за посета.
Дали децата можат да ги посетат винските куќи во Истанбул?
Со нивните родители или старатели, децата можат да ги посетуваат и винските куќи, но персоналот нема да им понуди вино.