Улицата го носи името на Абди Ипекчи; бил познат главен уредник на весник. Идеална улица за оние кои уживаат во шопинг е улицата Абди Ипекчи. Може да се смета за модно срце на Истанбул со луксузни имиња како Луј Витон, Кристијан Лубутен, Шанел, Хермес итн. Ако ова е вашиот прв пат да го посетите Истанбул, можеби ќе ве интересира да научите како да стигнете до улицата Абди Ипекчи.

Што да направите околу улицата Абди Ипекчи

Како што беше кажано претходно, улицата Абди Ипекчи служи како место за собирање на различни познати и луксузни компании. Прада, Тодс, Ролекс и други брендови се некои од нив. Се чини дека првиот избор е купувањето. Ќе бидете маѓепсани од примамливите и блескави излози. Поминете го денот во шопинг, собирајќи прекрасни подароци за вашите најблиски и сувенири од вашиот одмор во Истанбул. Парк Мачка е фантастичен доколку сакате да го поминете денот релаксирајќи се и уживајќи во природа. Постојат групи кои танцуваат, спортуваат, пијат или прават физичка активност. Тоа е фантастично бегство од градот за да се релаксирате и да се обновите енергија.

Или можете да го погледнете паркот Кучукчифтлик, фантастично место за концерти и фестивали ако сакате нешто погласно и поживо. Дополнително, тој е исклучително блиску до коловоз. Може да најдете интригантен настан ако внимавате на неговата веб-страница за претстојните. Одењето со жичарницата помеѓу Мачка и Таскисла е исто така забавна активност. Нисантаси и Мачка ќе можете да ги видите одозгора, па дури и ќе поминете преку претходно споменатиот парк Кучукчифтлик. На улицата Абди Ипекчи има галерија за уметнички ентузијасти наречена уметничка галерија Каре. Треба да погледнете во модерните креации на многу турски уметници.

Забава на улица Абди Ипекчи

Градот Истанбул никогаш не спие. За забавна ноќ, постојат различни ноќни клубови, барови и традиционални таверни наречени „мејхане“. Едно место кое е постојано активно во Нисантаси. Да продолжиме со кафеаните на улицата Абди Ипекчи. Да почнеме со наведување на еден традиционален турски начин за уживање во ноќно излегување. Улицата Абди Ипекчи е 20 минути пеш од Кива Мејхане. Следниот е Sess Nisantasi, моментално еден од најпопуларните ноќни клубови во Истанбул. Бидејќи поголемиот дел од песните на нивната плејлиста се турски поп песни од 2000-тите, Сес Нисантаси е место кое мора да се посети ако сакате да разберете која музика била популарна тогаш.

Ентериерот е исполнет со уметнички дела од турски уметници, а амбиентот е сконцентриран на претходната турска поп-култура. Иако е отворен во 2:00 часот, најдобро е да пристигнете околу 23:00 часот. Треба да се запази кодексот на облекување, а да се резервира однапред. Ритамот на танцовото шоу во Културниот центар Хоџапаша може да биде од интерес за оние кои сакаат да го искусат турскиот традиционален забавен начин на размислување. За љубителите на перформанс уметност, ова е идеална шанса да ги искусат карактеристичните и динамични танцови изведби на професионални танчери, вклучувајќи стомачен танц, отомански танци хареми и повеќе современи, современи дела.

Cocktails by Atiye, кој е отворен до 1:00 часот и е домаќин на изведби на диџеи во неколку ноќи, исто така е добро место за уживање во различни коктели. Од другата страна, Biber Bar се наоѓа на улица и нуди вкусни коктели доколку барате порелаксирана прилика за пиење. Во споредба со претходните два, расположението во Бибер бар е поопуштено

Често поставувани прашања

Која друга активност може да се направи во близина на улицата Абди Ипекчи?
Поминете го денот во шопинг и подигнете внимателни подароци за најблиските и спомени од вашето патување во Истанбул.
Дали улицата Абди Ипекчи е одлично место за пазарење?
Улицата Абди Ипекчи е најдобрата улица за луѓе кои сакаат да пазаруваат.
Има ли кафана каде можам да се напијам?
Бибер барот од улицата служи вкусни коктели.