Каде да останете во Истанбул? 

Има многу хотели во кои можете да престојувате во Истанбул. Но, каде да останете во Истанбул? Кои се идеалните области за сместување посетете го Истанбул најлесно и најудобно? Доколку ве мачат ваквите прашања, зоните за сместување во Истанбул ќе ви помогнат да одлучите кое место да го изберете за хотел во Истанбул.

Ако доаѓате во Истанбул за бизнис, едно од најдобрите места на кои можете да размислите за престој може да биде Бешикташ. Можете да бидете сигурни дека ќе поминете пријатно време после работниот стрес и со локацијата и со околните места. Ако сакате вашето сместување да биде и едното и другото историски и забава, Karaköy е за вас. 

Каракој се менуваше и се развиваше во последниве години и беше меѓу омилените области во Истанбул. Тој нуди многу модерни и традиционални објекти, од шопинг да јаде и пие на нејзините историски улици. 

Покрај лесниот пристап до туристичките области и структури, Üsküdar е идеален за оние кои сакаат да останат во помирна област. Ортакој може да биде една од вашите опции ако сакате да бидам блиску до морето и да шетам по симпатичните улици. Ако одлучите каде да престојувате во Истанбул, да ги погледнеме хотели во Истанбул.

Хотели во Истанбул

Хотел Капитал (3 ѕвезди)

Доколку сакате да патувате во Истанбул и за службено и за туристичко патување, можете да уживате во Истанбул избирајќи меѓу нив хотели во Бешикташ додека размислувате каде да останете во Истанбул. До Бешикташ лесно се стигнува и по море и по копно, па можете да го напуштите хотелот во кој сте престојувале и слободно да се движите кога сакате. Хотелот Капитал се наоѓа на улицата Саир Недим во областа Акаретлер. Се наоѓа на 5000 метри од плоштадот Бешикташ. 

Хотелот Капитал е една од најатрактивните опции за сместување во Бешикташ со својот модерен дизајн и комфорни и чисти соби. Како што излегувате од имотот, можете да најдете многу работи за ресторани, кафулиња, трговски објекти и ноќни места. Еве неколку совети за тоа каде да останете во Истанбул.

Каракој соби (4 ѕвезди)

Каракој е регион каде што можете да најдете сè што барате, од шопинг до јадење и пиење, од музеи до места за забава и да бидете подалеку од метежот на Истанбул. Хотелот што можеме да го препорачаме за уживање на ова место е; Каракој соби. Се наоѓа на улицата Кеманкеш, 

Каракој соби е еден од најстилските и најомилените хотели во Каракој. Згора на тоа, блиску е до секаде и лесно е достапно. Може да се чувствувате живо со неговите соби со прекрасен поглед на море.

Хотели со 5 ѕвезди во Истанбул

З Истанбул

Ако барате хотел со 5 ѕвезди и сакате вашиот хотел да биде блиску до градот, можете да изберете во корист на З Истанбул. Сместено на Akaretler, една од најпопуларните области на Бешикташ, во историските згради наречени "Akaretler Sır Evler", W Istanbul е многу добар избор за сместување во Истанбул со својот стилски и модерен дизајн, погледи, првокласна квалитетна услуга. , и удобности.

Мармара Таксим

Хотелот Мармара се наоѓа на плоштадот Таксим и е една од идеалните опции за оние кои бараат централен хотел на Таксим. Нуди многу опции како автобус, метро за целиот Таксим и превоз кога излегувате. Има и разни фитнес, спа, ресторан и бар објекти. И градот и Поглед на Босфор се достапни како опции за соби.

Банката Хотел Истанбул

Ако сакате да се вклучите во градскиот тек во Каракој, Хотелот Банка Истанбул, кој се наоѓа на познатата улица Банкс, е токму за вас. Можете да користите многу работи, како што се фитнес центар, сауна, спа, масажа, ресторан и бар. Покрај тоа, една од најдобрите работи за овој хотел е тоа што зградата е историска.

Луксузни хотели во Истанбул

Палатата Чираган Кемпински

Кога некој ќе спомне луксузни хотели, првото место што ми паѓа на ум е палатата Чираган. Се наоѓа на Ортакој на улицата Чираган. Палатата Чираган, единствената палата на брегот на Босфорот во Истанбул и припаѓа на Отоманската империја, исто така има 11 апартмани. Со своите соби со екстра луксузен поглед, ресторани и барови, луксузни спа објекти и бесконечно загреан базен отворен во текот на целата година, тој е идеална опција за оние кои бараат луксузен хотел во Истанбул.

Хотел Пера Палас

Еден од најпознатите иконски градби на Истанбул, хотелот Пера Палас е многу вреден поради услугата за сместување што ја нуди и историјата за која сведочи. Агата Кристи, Алфред Хичкок и Мустафа Кемал Ататурк беа домаќини на многу важни имиња. Невозможно е да не се оди на историско патување со атмосферата на хотелот. Ако сакате да одите на а историски патување, ова можеби е едно од местата каде што сакате да престојувате. Одличен е и во однос на транспортот.

Хотел Босфор Палас

Ако барате луксузен хотел во Ускудар, можете да го погледнете хотелот Босфор Палас. Хотелот има шармантна локација и зграда. Хотелот се наоѓа во историски замок во областа Бејлербеј, блиску до Босфорот. Типовите на соби во хотелот се поделени на различни типови, како на пр Поглед на Босфор и градина. Од собите до заедничките простории, можете да го видите прекрасниот дизајн концепт на Османлиски период во секоја точка од хотелот до најмал детал

Често поставувани прашања

Каде да останам во Истанбул?
Каде ќе престојувате во Истанбул е поврзано со тоа зошто дојдовте во Истанбул. Доколку доаѓате на туристичко патување, ви препорачуваме да останете блиску до центарот.
Дали треба да останам на Анадолската страна на Истанбул или на Европската страна?
И на Азиската и на Европската страна се сместени луксузни хотели. Европската страна е идеална за туристички патувања во однос на близината до историските места.
Кои хотели во Истанбул со поглед на Босфор?
Ciragan Palace Kempinski Istanbul, Shangri - La Bosphorus Istanbul, Four Seasons Hotel Istanbul на Босфор, CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul, The Stay Bosphorus и Hotel Les Ottomans се меѓу хотелите во Истанбул со поглед на Босфор.
Дали вреди да се престојува во хотел со 5 ѕвезди?
Во хотел со 5 ѕвезди, ќе ја добиете најдобрата услуга, така што престојот во еден вреди за парите.