Sabancı University’s Sakıp Sabancı Museum

At a location facing a marvelous view, a splendid collection of the Ottoman’s calligraphy art and the masterpieces of Turkish painters spanning from the 19th century to date. All in the Sabancı University’s Sakıp Sabancı Museum.

Emirgân Korusu'nu İstanbul Boğazı’na bağlayan tepeye doğru çıktığınızda sizi Atlı Köşk, şimdiki adıyla Sakıp Sabancı Müzesi karşılar. Tarih boyunca birçok önemli devlet adamı ve aileye meskenlik yapan Atlı Köşk, adını Hacı Ömer Sabancı’nın bir müzayededen aldığı ve köşkün önüne koydurduğu bronz at heykelinden alır.

Bugün Sabancı Müzesi’nde 19. ve 20. yüzyıla ait zengin tablo koleksiyonu ile son derece değerli yazma eserler sergileniyor. Köşkün birinci katında sergilenen dört yüzden fazla hattan oluşan koleksiyon, Osmanlı'nın 500 yıllık hat sanatına kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

Müzenin resim koleksiyonunda ise 19. yüzyıldan günümüze kadar yaşamış olan Osman Hamdi Bey, Nazmi Ziya, İbrahim Çallı, Fikret Mualla gibi Osmanlı ve Türk sanatçılarının yanında, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşamış, çalışmış ya da imparatorluk tarafından özel olarak görevlendirilmiş Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazoski gibi Avrupalı sanatçıların eserleri bulunuyor.

İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi

Aynı zamanda yurt içi ve dışından gelen sergilere de ev sahipliği yapan müze Pablo Picasso, Salvador Dali, Rodin, Rembrandt gibi dünyaca ünlü ressam ve heykeltraşların eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi salı, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 10.00-18.00 arasında, Çarşamba günleri ise 10.00 ile 22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yine de gitmeden teyit etmenizi öneririz.

Öğrenci, öğretmen, emekli ve 65 yaşın üzerindeki kişiler için müze giriş fiyatı değişebiliyor.

Adres: Sakıp Sabancı Caddesi, No. 22 Emirgan 34467

Telefon: +90 212 277 22 00


Leave a Comment

You can also write your personal comment with


Sign In