Popular Districts of Istanbul: Ortaköy

Standing as one of the central platforms where both shopping, snacking and entertainment activities are concentrated.

Ortaköy is a residential area that has attracted attention since the distant past. Employed as a resort for sultans during the Ottoman period, the district hosts significant historical assets such as the Çırağan Palace, Ortaköy Mosque, Kabataş Private High School for Boys and Esma Hatun Seaside Mansion.

Resembling both a small center of daily life and a coastal borough, Ortaköy is one of the must see places for everyone visiting Istanbul. It presents you an adorable view along with its square and streets paved with rough cobblestone, the historical Ortaköy Mosque just on the coast and the majestic Bosphorus Bridge just to the left of the district. In various cafes standing on both the coastline and on cute cross streets on which the Ortaköy Bazaar is situated, drinking traditional Turkish coffee and tea accompanied with smoking nargile has a distinctive delight. You can find bars and night clubs appealing to every delight and price range.

However, the foremost characteristic of this district is the Ortaköy Bazaar. When you step into the bazaar, you will find hundreds of small and large stalls lined up side by side, where you can find original and attractive items such as hats, authentic garments, alternative bags, hand-crafted jewelry, watches, every kind of silverware, picture frames, trinkets, key holders, cups, vases, lampshades, and leather garments. In the bazaar anyone following fashion or alternative styles can find something appealing. Even fortune-tellers, reading their tarot cards, are present.

Are you hungry? Then you can have baked potatoes, waffle and home-made pancakes at cute huts lined up side by side just to the left of the bazaar. Or you can snack on appetizers at one of the restaurants that you can come across at every step in the bazaar. Or you can also find home-made special Turkish dishes or meals.

Residents of Istanbul rush at weekends to Ortaköy to enjoy the Bosphorus, shop in the mornings and to have fun at nights. If you prefer visiting the district at an quiet time to enjoy its texture and air better, we recommend you to have breakfast at one of the cafes in the morning during weekdays and luxuriate in viewing the square and splendid silhouette of the Bosphorus.

esmasultan-mansion-ortakoy-istanbulortakoy-cafe-istanbulortakoy-mosque-istanbulortakoy-artisan-istanbulortakoy-square-istanbulortakoy-square-istanbul

Ortaköy Mosque

Ortaköy Mosque

interior-ortakoy-mosque-istanbulThis mosque has an elegant style and is built in the Baroque style.

It is placed in one of the most famous districts of Istanbul, Ortaköy and like all mosques built by the sultan, it contains a harem and sultan’s office.

Wide and high windows are arranged in such a way that moves the changing light of Bosphorus inside the mosque.

The stair-cased building has two minarets with a single balcony each. The walls are made of white hewn stone. The walls of the single dome contain pink mosaics.

The mihrab features mosaics and marble and the mimbar is made of porphyry-coated marble, all products of superior workmanship.

Ortaköy’de Bir Gün

Ortaköy’de Bir Gün

Civardaki kafe ve restoranlarda Türk kahvesi veya şarabınızı yudumlarken Boğaz manzarasının tadını çıkarabilir, Ortaköy pazarından her türlü takı, otantik aksesuar ve gümüş satın alabilir, nefis kumpir, gözleme ve waffle yiyerek karnınızı doyurup aynı zamanda güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Boğaz Köprüsü’nün Avrupa ayağında, Boğaziçi’nin en güzide noktalarından birinde yer alan Ortaköy, çok eski zamanlardan beri ilgi gören bir yerleşim merkezidir. Osmanlı döneminde padişahlar tarafından sayfiye yeri olarak kullanılan semt, Çırağan Sarayı, Ortaköy Camii, Kabataş Erkek Lisesi ve Esma Sultan Yalısı gibi önemli tarihi varlıkları barındırır. Günümüzde ise hem alışveriş hem yeme-içme hem de eğlencenin toplandığı merkezlerden biri olan semt, her daim hareketlidir.

Ortaköy

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Hem aktüel hayatın merkezi hem de küçük bir balıkçı kasabasını andıran Ortaköy, İstanbul’u ziyaret eden herkesin görmesi gereken yerlerden biri. Arnavut kaldırımlarıyla döşeli meydan ve caddeleri, hemen kıyıda yükselen Ortaköy Camisi ve semtin hemen solunda yer alan heybetli Boğaziçi Köprüsü size muhteşem bir manzara sunuyor. Hem kıyı şeridinde hem de Ortaköy Çarşısı’nın yer aldığı şirin ara sokaklarda yer alan kafelerde Türk kahvesi ya da ince belli bardakta çay içmenin ve yanında da nargile tüttürmenin keyfi ayrıdır. Yine aynı dar sokaklarda her türlü müzik zevki ve keseye uygun bar ve gece kulüpleri yer alır.

Ancak Ortaköy’ü Ortaköy yapan pazarıdır. Pazara girer girmez şapka, otantik giysi, alternatif çanta, el yapımı takı, saat, her türlü gümüş süs eşyası, resim çerçevesi, biblo, anahtarlık, vazo, kupa, abajur, deri giysiler gibi birbirinden orijinal ve ilgi çekici eşyayı bulabileceğiniz tezgâhların yan yana dizildiğini görürsünüz. Ortaköy pazarının en büyük özelliği kaliteli ve orijinal ürünlerinin her daim yenilenmesidir. Moda’yı takip eden, sokak modası veya alternatif giyim tarzlarını benimseyen herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği pazarda Tarot falı bile baktırmak mümkün.

Karnınız mı acıktı? Hemen pazarın solunda yer alan yan yana dizilmiş küçük kulübelerden kumpir ve waffle yiyebilir veya ev yapımı gözleme ile de karnınızı doyurabilirsiniz. Ya da çarşı içinde adım başı rastlayacağınız restoran veya kafelerde aperatif bir şeyler atıştırabilir veya ev yapımı Türk yemeği ya da dünya mutfağından yemekler de yiyebilirsiniz.

Hafta sonu İstanbulluların gündüzleri Boğaz havası alıp alışveriş yapmak, geceleri ise eğlenmek için mesken tuttukları Ortaköy bir hayli kalabalıktır. Semtin dokusunu ve havasını daha iyi teneffüs edebilmek için tenha bir anında gezmeyi tercih ederseniz size önerimiz hafta içi sabah saatlerini tercih etmeniz. Boğaza karşı kafelerden birinde kahvaltı yaparken meydanı ve boğazın siluetini izleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Tahtakale’de Kokoreç, Ortaköy’de Waffle

Hani derler ya: “her şeyi yerinde yiyeceksin.”  Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız bu söz tam size göre. Waffleı Türkiye’ye yayılma noktası olan Ortaköy’den, kokoreçi merkezi Tahtakale’den yiyebilirsiniz. 

Ortaköy'de Kumpir Yemek

Efsane ortaköy kumpiri

Kumpir ana merkezi Ortaköy'den başka hiçbir yerde aynı lezzeti vermeyecektir. Tüm İstanbullular bunu savunurlar ve mutlaka güzel bir kumpir yemek için Ortaköy'e gidilir. 

Kumpirsiz Ortaköy

Günümüzde meydanında, sıra sıra kumpircilerin ve tatlıcıların bulunduğu, boğazın en güzel manzarısına sahip mekanların yan yana sıralandığı boğazın incisi Ortaköy. Eski İstanbul’a baktığımızda, meydan boştu ve şu an kafelerin bulunduğu kısımda sadece balıkçı tekneleri ve yanaşacakları yer vardı.

The House Cafe / Ortaköy

Kahvaltı sever İstanbulluların vazgeçemediği yerlerden biri olan Ortaköy The House Cafe 2005’ten bu yana hizmet veriyor. Gerek konumu ve gerekse müdavimleriyle diğer The House Cafe şubelerinden ister istemez ayrılıyor. Zengin kahvaltılık ve şarküteri çeşitleri, ev yapımı unlu mamuller ve tatlı alternatiflerinden oluşan mönü her hafta yenileniyor. Mekânın konum itibariyle sunduğu avantaj, kallavi bir kahvaltıdan sonra Boğaz manzarasına karşı Ortaköy’de dolaşıp günün geri kalan kısmını da keyifle devam ettiriyor olabilmek. Mekânın popüler olması ve özellikle Ortaköy’de yer alması maalesef her an yer bulabilme sorunu yaratıyor.

Adres: Salhane Sok. No:1 Ortaköy
Tel: (212) 227 26 99


Leave a Comment

You can also write your personal comment with


Sign In